Oproti betónovým sú kamenné múriky jednoznačne krajšie, ich stavba navyše vyjde v niektorých prípadoch lacnejšie. A ak sa vám pošťastí zohnať kameň napríklad zo zbúraného starého domu či stodoly, získate drahocenný materiál zdarma, navyše s patinou. Potom už potrebujete len dobre pripravený základ a hra s kameňmi môže začať.
Stavať nasucho nie je žiadna veda, ale má však svoje jasné pravidlá. Kamene nemožno náhodne skladať, tieto kamenné múriky sa predsa len nestavajú na prechodnú dobu. V záhrade si určite miesto, kde múrik postavíte, a vyberte tvar, ktorý jej dáte. Rozmyslite si, či bude rovná, alebo prehnutá do oblúka. Predovšetkým by ste mali vedieť, koľko budete potrebovať materiálu. Na pôdoryse budúceho múrika je najprv potrebné odkopať 30 až 40 centimetrov zeminy. Podklad pod kamene potom vytvorte z vrstvy tvorenej úlomkami kameňov, tehál a štrku (ak je to možné), alebo len samotným štrkom.
Až na tento základ sa bude skladať prvá vrstva kameňov. Najprv vyberte najväčšie kusy kameniva, takzvané väzáky, ktoré by nemali byť ploché - mohli by sa neskôr pod vysokou záťažou rozlomiť a stena by sa zrútila. Hĺbka väzákov oporných múrikov by mala dosahovať minimálne 30 centimetrov.
Ďalšie rady kameňov sa kladú vždy na tenkú vrstvu hliny, ílu. Kamene pokladajte plochou stranou nadol a hornú, členitejšiu vrstvu potom dorovnávajte hlinou. Ťarcha kameňov a dosypávanie hliny zaistí dostatočnú stabilitu a kompaktnosť oporného múrika.
Foto: знакземли.рф
Autor: Ivan Nôta