Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Jednou z najmodernejších, ale už overených technológií výstavby hrubej stavby, je systém strateného debnenia. Realizácia je založená na liatí betónu do vopred pripraveného debnenia, ktoré je vyrobené z debniacich dosiek alebo drevocementových tvárnic, ktoré po ukončení procesu zostávajú súčasťou steny.
Drevocementové alebo štiepkocementové tvárnice sú prírodným, vysoko ekologickým murivom. Z 90 % ich tvorí drevo drevná štiepka, ktorá sa spája s cementom a mineralizačnými prísadami. Vzniknutá nehorľavá hmota má vynikajúce tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti a umožňuje cirkuláciu vlhkosti. Polystyrénová vrstva na vonkajšej strane tvárnice ešte navyšuje hodnoty tepelného odporu.
Tvárnice sú duté a ukladajú sa na seba do troch až štyroch vrstiev, ktoré sa potom zalejú pripraveným výplňovým betónom požadovanej triedy alebo oceľobetónom. Posledný rad sa zalieva vždy iba do polovice, aby sa po vytiahnutí ďalších troch radov tvárnic, zaistilo správne naviazanie betónu. Týmto postupom sa získa monolit vo forme dobre izolujúceho sendviča. Vďaka zloženiu tvárnic a kvalite betónu sú vybudované steny vysokoodolné aj proti poveternostným vplyvom a pôsobeniu vody a solí.
Štiepkocementové tvárnice sú síce murivom z kusových stavív, ale ich vlastnosti ich skôr radia ku sendvičovým murivám.
Pri výstavbe nízkoenergetických domov sa často používa systém debnenia zo styroporu a ďalších modifikácií expandovaného polystyrénu. Tvarovky sú vylepšené o zámkový systém, ľahko sa do seba zasúvajú a výstavba stien je časovo veľmi efektívna. Po vyplnení betónom vznikne stena s vynikajúcou obojstrannou tepelnou i zvukovou izoláciou- navyše bez tepelných mostov. Vďaka obojstrannej izolácii stien, môže proces tvrdnutia betónu prebiehať aj v mrazoch.
Štiepkocementové dosky sú, podobne ako tvárnice, prírodným murovacím materiálom, ktorý je vysoko ekologický, pretože neznečisťuje životné prostredie ani pri výrobe. Má taktiež výborné tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. Systém výstavby je založený na liatí betónu medzi tieto dosky, ktoré sú pospájané sponami.
Systém strateného debnenia si veľmi rýchlo našiel svojich priaznivcov najmä medzi tými, ktorí sa rozhodli pre stavbu domu svojpomocne. Nielenže im poskytuje veľmi prijateľné podmienky pre kvalitné bývanie, ale navyše systém umožňuje rýchlu a nekomplikovanú výstavbu hrubej stavby. Všetky stavebné prvky sú presné a zaručujú ľahkú manipuláciu, preto nie je pri stavbe potrebná ťažká mechanizácia. Betónovať sa dá ručne, ale samozrejme aj strojovo alebo prostredníctvom betonárskeho sila.