Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Dnes je zvyčajné stavať domy z tvárnic z penového betónu. Samozrejme, že ich možno kúpiť v každom železiarstve, supermarkete alebo si ich môžete objednať od spoločnosti, ktorá ich vyrába. Keramzitový betón, ktorý využijete napríklad na betónovanie prekladov, podláh a podobne, si dokážete vyrobiť sami (v skutočnosti vám nič nebráni, aby ste si keramzitové tvárnice vyrobili sami a potom sa hrdo pýšili tým, že ste dom postavili úplne vlastnými rukami).
My sa dnes budeme venovať výrobe samotného betónu z keramzitu.
Čo je keramzit?
Ide o ľahké keramické kamenivo vznikajúce vypaľovaním špeciálneho ílu pri teplote cca 1100 °C. Keramzit pri vypaľovaní v rotačnej peci a zväčšení objemu získa pravidelné pórovité jadro a na vonkajšej strane pevnú hnedú škrupinku. Medzi hlavné úžitkové vlastnosti kameniva KERAMZIT patria nehorľavosť, tepelná izolácia, zvuková izolácia a nízka objemová hmotnosť pri pevnosti keramzitu. Keramzit má veľké a široké využitie pri výstavbe, hlavne pri hrubej stavbe ako aj pri terénnych úpravách okolo stavby. Tieto svoje vlastnosti keramzit odovzdáva aj výrobkom, produktom v ktorých je požitý, ako napríklad keramobetón, prefabríkáty z keramického betónu, murovacie prvky, murovacie zmesi a ďalšie.
Výhody keramzitu:
- 100 % ekologický
- nehorľavý, stabilný do teploty min 1100 °C
- ľahký a zároveň pevný
- neprepúšťa vlhkosť
- odolný voči opakovanému zmrazeniu a rozmrazeniu
Ako na to?
Ľahký keramický betón si môžete urobiť aj svojpomocne. Potrebujete naň takmer rovnaké ingrediencie ako pri príprave klasickej betónovej zmesi. Jediné čo budete potrebovať iné je keramzit S vo frakcii 0-4 mm a keramzit M vo frakcií 4-10 mm, ktorý nahradí štrk, alebo klasické drobné kamenivo. Pridáme vodu, piesok a cement v určenom pomere. Zmes následne poctivo premiešame, ale nepoužijeme vŕtačku s vysokými otáčkami, aby nedošlo k znehodnoteniu guľôčok keramzitu. Miešame zhruba 2 až 3 minúty. Ideálna je klasická motorová miešačka. Neskôr môžeme štandardným spôsobom ľahký betón nanášať, alebo s ním plniť pripravené debnenie. Po naplnení celého objemu začneme povrch vyhladzovať do dokonale rovnomerného stavu. Dbáme na to, aby bol betón dobre zhutnený.
Ľahký keramický betón použijeme v prípade, že budeme potrebovať vytvoriť nejakú rovnú a pevnú vyrovnávaciu vrstvu, ktorá bude slúžiť ako podklad pre budúcu realizáciu nášľapnej vrstvy novej podlahy - napríklad pod keramickú dlažbu, drevenú plávajúcu podlahu a pod. Jeho hlavná vlastnosť vynikne najmä pri rekonštrukciách, pretože nezaťaží existujúce konštrukcie svojou váhou. Ale rovnako dobre môže poslúžiť pri novostavbách. Často napríklad riešime u nového domu požiarnu ochranu inžinierskych sietí, alebo jednoducho len potrebujeme niekde niečím vyplniť nejaký priestor. Napríklad u starších a historických objektov sa keramzitový betón veľmi dobre hodí ako výplň miest medzi klenbami alebo trámami, kde budete následne realizovať novú podlahu.