ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálKeramzitový betón vlastnými rukami

Keramzitový betón vlastnými rukami

 

Keramzitový betón vlastnými rukamiDnes je zvyčajné stavať domy z tvárnic z penového betónu. Samozrejme, že ich možno kúpiť v každom železiarstve, supermarkete alebo si ich môžete objednať od spoločnosti, ktorá ich vyrába. Keramzitový betón, ktorý využijete napríklad na betónovanie prekladov, podláh a podobne, si dokážete vyrobiť sami  (v skutočnosti vám nič nebráni, aby ste si keramzitové tvárnice vyrobili sami a potom sa hrdo pýšili tým, že ste dom postavili úplne vlastnými rukami).

My sa dnes budeme venovať výrobe samotného betónu z keramzitu.

 

Čo je keramzit?

 

Keramzitový betón vlastnými rukamiIde o ľahké keramické kamenivo vznikajúce vypaľovaním špeciálneho ílu pri teplote cca 1100 °C. Keramzit pri vypaľovaní v rotačnej peci a zväčšení objemu získa pravidelné pórovité jadro a na vonkajšej strane pevnú hnedú škrupinku. Medzi hlavné úžitkové vlastnosti kameniva KERAMZIT patria nehorľavosť, tepelná izolácia, zvuková izolácia a nízka objemová hmotnosť pri pevnosti keramzitu. Keramzit má veľké a široké využitie pri výstavbe, hlavne pri hrubej stavbe ako aj pri terénnych úpravách okolo stavby. Tieto svoje vlastnosti keramzit odovzdáva aj výrobkom, produktom v ktorých je požitý, ako napríklad keramobetón, prefabríkáty z keramického betónu, murovacie prvky, murovacie zmesi a ďalšie.

 

Keramzitový betón vlastnými rukamiVýhody keramzitu:

 

- 100 % ekologický

- nehorľavý, stabilný do teploty min 1100 °C

- ľahký a zároveň pevný

- neprepúšťa vlhkosť

- odolný voči opakovanému zmrazeniu a rozmrazeniu

 

Ako na to?

 

Keramzitový betón vlastnými rukamiĽahký keramický betón si môžete urobiť aj svojpomocne. Potrebujete naň takmer rovnaké ingrediencie ako pri príprave klasickej betónovej zmesi. Jediné čo budete potrebovať iné je keramzit S vo frakcii 0-4 mm a keramzit M vo frakcií 4-10 mm, ktorý nahradí štrk, alebo klasické drobné kamenivo. Pridáme vodu, piesok a cement v určenom pomere. Zmes následne poctivo premiešame, ale nepoužijeme vŕtačku s vysokými otáčkami, aby nedošlo k znehodnoteniu guľôčok keramzitu. Miešame zhruba 2 až 3 minúty. Ideálna je klasická motorová miešačka. Neskôr môžeme štandardným spôsobom ľahký betón nanášať, alebo s ním plniť pripravené debnenie.  Po naplnení celého objemu začneme povrch vyhladzovať do dokonale rovnomerného stavu. Dbáme na to, aby bol betón dobre zhutnený.

 

Keramzitový betón vlastnými rukamiĽahký keramický betón použijeme v prípade, že budeme potrebovať vytvoriť nejakú rovnú a pevnú vyrovnávaciu vrstvu, ktorá bude slúžiť ako podklad pre budúcu realizáciu nášľapnej vrstvy novej podlahy - napríklad pod keramickú dlažbu, drevenú plávajúcu podlahu a pod. Jeho hlavná vlastnosť vynikne najmä pri rekonštrukciách, pretože nezaťaží existujúce konštrukcie svojou váhou. Ale rovnako dobre môže poslúžiť pri novostavbách. Často napríklad riešime u nového domu požiarnu ochranu inžinierskych sietí, alebo jednoducho len potrebujeme niekde niečím vyplniť nejaký priestor. Napríklad u starších a historických objektov sa keramzitový betón veľmi dobre hodí ako výplň miest medzi klenbami alebo trámami, kde budete následne realizovať novú podlahu.

Foto: youtube.com

Autor: Ivan Nôta

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

4786