Ak doma nemáte vlhkomer, na príliš suchý vzduch vás, žiaľ, upozorní váš večne upchatý nos, pretože vaše sliznice sú nadmieru vysušované a nakoniec sa prejaví aj pocit únavy a vaša znížená obranyschopnosť. Začnete mať neustále problémy s dýchacími cestami a vašim nepríjemným spoločníkom sa stane nádcha, bolesti hrdla, kašeľ alebo dokonca u detí i larigitída a u dospelých bronchitída. Suchý vzduch zanecháva neblahé stopy aj na vašej pokožke, na ktorej vznikajú nové vrásky. Okrem toho sa v nej tvoria bolestivé praskliny a zároveň sa stáva omnoho náchylnejšou aj k tvorbe ekzémov. Podobne tak praskajú aj vaše pery.
Mnohí z nás riešia tento problém zakladaním mokrých uterákov alebo inštaláciou odparovacích nádobiek na vykurovacie telesá. Obe tieto riešenie sú síce v poriadku, ale žiaľ, účinné sú len v menších priestoroch.
V moderných veľkoplošných bytoch a domoch je preto jediným optimálnych riešením kúpa zvlhčovača vzduchu. Trh vám ponúkne naraz niekoľko ich druhov.
Parné zvlhčovače vzduchu zvlhčujú vzduch prostredníctvom horúcej pary, ktorá sa po malých množstvách odparuje z povrchu vyhrievacieho prvku. Para sa ešte v prístrojoch mieša so vzduchom a až po jej ochladení na požadovanú teplotu, je uvoľňovaná z prístroja. Vysoká teplota vody pri odparovaní dokáže zabíjať aj mnohé choroboplodné zárodky.
Ďalší druh zvlhčovača využíva na zvyšovanie vlhkosti v interiéri ultrazvuk. V prístroji sa jeho vplyvom vytvárajú z vody malé kvapôčky a tie sú následne vyfukované do vzduchu pomocou ventilátora. Vo vzduchu sa kvapôčky jednoducho odparia.
Na rozdiel do ultrazvukového zvlhčovača, pri použití parného, môže v miestnosti dôjsť aj k čiastočnému ohriatiu vzduchu.
Aby ste teplotu a vlhkosť v miestnosti nemuseli strážiť, urobíte dobre, ak sa pri kúpe prístroja rozhodnete pre zvlhčovač vzduchu s vlastnou reguláciou.
Foto: maminovse.ru