Domy s galériou

Už to nie je ako kedysi, keď jednotlivé miestnosti rodinných domov oddeľovali prísne murované priečky. Moderný aktívny človek túži po slobode, neobmedzovaný konvenciami.

 

Dom s galériou

 

Podobne s jeho nárokmi na život, sa menia aj jeho nároky na obytný priestor, ktorý ho obklopuje a v ktorom sa podobne potrebuje cítiť neobmedzovaný. Prechody medzi jednotlivými časťami interiéru teda miznú, moderné trendy vedú k prepájaniu kuchýň s jedálňami či jedálenskými časťami a obývačkami. Ani tu však otvorenosť priestorov nekončí.

 

Zvyšujúca sa kvalita stavebných materiálov je predpokladom pre ďalšie prepájanie, tento krát vizuálne. Veľké zasklené plochy, použité namiesto klasických múrov, nielenže prepúšťajú do moderných príbytkov dostatok denného svetla, ale hlavne nebránia pohľadom do priestoru záhrad, ktoré akoby sa tak stávali súčasťou obývaného interiéru. Z interiérov sa teda strácajú celé priečky, ktoré sú, pre prípad potreby, nahrádzané posuvnými panelovými stenami a dverami. Ideálna plocha pre skutočne luxusné otvorené bývanie sa pohybuje niekde pri spodnej hranici 100 m2.

 

Veľkosť haly či obývacej izby by mala presahovať minimálnu plochu 20 m2. Jediné miestnosti, na ktorých je potrebné ponechať dvere pre dosiahnutie potrebného súkromia sú kúpelne, toalety, detské izby či spálne. Ani pri ich plánovaní však netreba zabúdať na vzdušnosť priestoru. Nutné je pohrať sa nielen s ich dostatočnou plochou, ale rovnako aj veľkosťou okien či sklených obvodových plôch.

 

Dom s galériou

 

Skutočný pôžitok s fascinujúcimi priestorovými možnosťami vám v prvom rade, poskytujú industriálne lofty, ktoré sa stali inšpiráciou pre dnešných architektov. Priestor sa totiž, podľa ich vzoru, otvára nielen do šírky, ale aj to výšky. Svetlá výška miestností je stanovená normou na 2,5 m.

 

Na to, aby mohol architekt uvažovať nad vašou požiadavkou „otvoreného priestoru“, je potrebná svetlá výška minimálne 3,6 m. Táto výška vám síce nedovolí vybudovať ďalšie plnohodnotné podlažie, ale dovolí pohrávať sa s myšlienkou na vybudovanie galérie či zvýšenej plošiny. Na takejto plošine si môžete vytvoriť pracovný kútik, umiestniť na ňu knižnicu s kreslom na čítanie a vkusnou stojanovou lampou alebo kút určený na oddychovanie, z ktorého máte navyše super výhľad na interiér pod vami. Na jej dosiahnutie vám postačí vybudovanie dvoch, troch pohodlných schodov.

 

Moderné sú galérie

 

Ak túžite prestavať svoj starší dom, ktorý má vyššie stropy alebo sa chystáte na stavbu nového rodinného domu, môžete sa rozhodnúť pre otvorenie stropnej časti prízemia - galériu, okolo ktorej môžete sústrediť spálne, hosťovskú izbu a kúpelňu. Rátať môžete aj s prípadným vybudovaním otvorenej pracovne. Takému interiéru však musí vládnuť štýlové schodisko, ktoré sa stane nielen funkčnou ale i výtvarnou dominantou elegantného otvoreného priestoru.

 

Dom s galériou

 

Čo sa štýlu zariadenia takýchto priestorov týka, zabudnite na veľké jednotné zostavy. Otvorený priestor musí otvoreným aj zostať. Štýlovo a vzdušne ho zariadite solitérnymi kusmi nábytku. Ako ľahké predely sa výborne hodia menšie policové alebo regálové systémy, vo vysokých interiéroch sa budú vynikajúco vynímať aj vysoké knižnice, ktoré môžu pokojne siahať z haly až do galérie, či po jej strop.

 

Ak sa pýtate, kam uložiť všetky potrebné veci ako sú napríklad odevy, ktoré sa v domácnosti používajú len sezónne, tu je odpoveď. Slúžiť na to majú odkladacie priestory nenápadne včlenené do interiéru, šatníky a zabudované skrine.

 

Zjednocujúcim faktorom otvoreného interiéru by sa nakoniec mohli stať štýlové svietidlá v kombinácii bodových a náladových lámp a centrálneho lustra.

 

Foto: huf-haus.com, stylondo.com, hausbau-portal.net

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

14878