ÚvodHrubá stavbaPodlahyŽivot s mramorovou podlahou

Život s mramorovou podlahou

Mramová podlahaVďaka vláde puritánskeho módneho štýlu sa tento materiál stáva čoraz obľúbenejším.

 

Vo forme vonkajšej i vnútornej dlažby a obkladov sa síce viac využíva v komerčných, honosnejších priestoroch určených k reprezentácii, ale čoraz častejšie ho nachádzame aj v príbytkov, ktorých majitelia si tento luxus z finančného hľadiska môžu dovoliť. 

 

Mramor je preslávený svojou nádhernou kresbou a zafarbením od odtieňov bielych, po oranžové až červené, ktoré vlastne robia z každého kusa dlažby jedinečný originál. Dlaždice z neho vhodné pre interiéry, sa najčastejšie vyrábajú v rozmeroch od 20x 20 cm až do 60 x 30 cm o hrúbke a ich povrch je najčastejšie leštený.

 

Mramorové podlahy - honosné a moderné

 

Mramorové podlahy sú preslávené svojim vysokým leskom, čo ich predurčuje na využitie skutočne najmä v už spomínaných reprezentačných priestoroch, avšak ich pomerne veľkou nevýhodou je rýchle opotrebenie vplyvom vonkajších faktorov. Preto sa na ich renováciu používa špeciálna metóda - kryštalizácia, ktorá nielenže obnovuje vzhľadové vlastnosti mramoru ale aj zvyšuje jeho životnosť.

 

Pri kryštalizácii sa na rozdiel od iných povrchových úprav nejedná o metódu ochrany vrstvami ochranného náteru, ale pôsobením fyzikálno - chemickej reakcie dochádza k zmenám v štruktúre vrchnej vrstvy mramoru. Kryštalizáciou sa zvýši aj jeho odolnosť voči pôsobeniu kyselín a samozrejme aj voči mechanickému opotrebeniu. Navyše mu prinavráti aj jeho pôvodný vzhľad. 

 

Renovácia mramorovej podlahy prebieha pomocou stroja a kryštalizačného prostriedku a predchádza jej dokonalé vyčistenie a odmastenie krytiny. Takto ošetrená mramorová podlaha zostáva, pri dodržaní podmienok správnej dennej starostlivosti, v dobrom stave 5-10 rokov, čo samozrejme závisí od stupňa jej zaťažovania.

 

Mramová podlaha

 

Starostlivosť o mramorovú podlahu

 

Starostlivosť o mramorovú podlahu si vyžaduje zvýšené nároky. Bezprostredne po pokládke je už potrebná jej prvá úprava. Aby povrch neprepúšťal tekutiny a na jeho povrchu nezostávali vodné a mastné škvrny, musí sa jeho povrch navoskovať k tomuto určeným špeciálnym prípravkom. Dlažba sa voskuje handrou dosucha a v ďalšej fáze sa na ňu nanesie leštiaci prípravok. Na bežné ošetrenie potom stačí dlažbu pretrieť navlhčenou mäkkou handrou. Keď však znovu začne strácať lesk, vyžaduje si jeho opätovné obnovenie. Vtedy je potrebné dlažbu poumývať roztokom zriedeného vosku a následne znovu vyleštiť.

 

Svetlé odtiene mramoru zvyknú po niekoľkých mesiacoch žltnúť, preto by sa mal jeho povrch raz za 4- 5 mesiacov pretrieť slabým roztokom citrónovej šťavy (4-5 lyžičiek na 1 l vody). Mramor však treba hneď opláchnuť čistou vodou, inak by dlažba mohla „zhrdzavieť“. Aby povrch mramoru doslovne žiaril, treba ho pretrieť handrou namočenou v ľanovom oleji.

 

Ešte dokonalejšie vzhľadové vlastnosti je možné dosiahnuť niekoľkonásobným prebrúsením podlahovej krytiny diamantovými kotúčmi. Pri brúsení sa totiž vyrovnajú nielen nerovnosti ktoré vznikli mechanickým poškodením, ale aj možné odskoky jednotlivých kusov dlažby vzniknuté pri pokládke.

 

Mramorová krytina ošetrená kryštalizáciou alebo kryštalizáciou kombinovanou s brúsením, nadobudne dokonalý vzhľad, ľahšie sa ošetruje a najmä - podstatne získa na dĺžke svojej životnosti.

 

Foto: cgtrader.com, manfred-bergfeld.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12133