ÚvodHrubá stavbaSchody a zábradliaSchody a ich materiálové riešenie

Schody a ich materiálové riešenie

drevené schodySchody sú dominantou každého interiéru, či už ide napr. o mezonetový byt alebo o rodinný dom. Podľa technologického prevedenia ich delíme na otvorené a uzavreté, čo znamená, že pri otvorených schodoch chýba ich zadná časť a umožňujú tak pohľad do ich nižšej úrovne.

 

Podľa materiálu použitého na ich konštrukciu a prevedenie, sa delia na drevené, kamenné, tehlové, betónové, oceľobetónové, kovové a kombinované.

 

V súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie materiály jednoznačne drevo, ktoré nielenže lahodí oku svojou krásou, ale i ovplýva vlastnosťami, ktoré sú pri realizácii kvalitných schodov rozhodujúce. Dostatočne hrubé nášľapové dosky totiž zaručujú stabilitu konštrukcie a jej tvarovú stálosť. V súčasnosti patrí medzi najžiadanejšie typy klasické celodrevené samonosné schodisko zo smrekového a dubového dreva. Smrekové drevo patrí k lacným druhom, čo sa však často prejavuje aj na jeho kvalite.

 

Smrekové drevo je veľmi krehké, zatiaľ čo dubové je tvrdé a dostatočne odolné. Jednotlivé časti schodiska a to najmä jeho nášľapné plochy a podesty sú totiž neustálym zaťažovaním vystavované priebežnému opotrebovaniu a tak je tvrdé drevo mnohonásobne výhodnejšie.

 

Schody

 

Drevené schodisko a schody

Medzi ďalšie domáce dreviny hodné na výrobu schodiska patrí buk, borovica, javor, orech, čerešňa a agát. Kto si môže dovoliť schody drahšie, môže si vybrať napr. z exotických drevín ako je mahagón alebo teak. Dokonca je možné kombinovať medzi sebou aj viac druhov drevín. Jeho farba alebo povrchové úpravy umožňujú harmonické doladenie schodiska alebo jeho častí, napríklad k farbe okolitého nábytku. Ak sa do konkrétneho interiéru nehodí masív, trh ponúka jeho náhrady, akými sú škárovka, preglejka či biodoska.
Povrch dreveného schodiska je ľahko udržiavateľný a jeho prípadné menšie poškodenia si šikovnejší domáci kutil dokáže opraviť aj sám.
 
Betónové schodisko
 
Je v porovnaní s dreveným cenovo dostupnejšie, má vynikajúcu nosnosť i stabilitu a nie je hlučné. Nakoľko však betón patrí medzi chladné materiály, núka sa možnosť využitia jeho povrchovej úpravy a to buď kombináciou s drevom, dlažbou, linoleom alebo kameňom. Hoci má betónové alebo železobetónové schodisko veľa výhod, má aj svoje nevýhody. Je veľmi ťažké, čo prekáža jeho využitiu pri dodatočnej prístavbe, pretože by mohlo negatívne pôsobiť na statiku už stojacej časti domu a navyše, svojou mohutnosťou zaberá veľmi veľa priestoru.
 
Oceľové schodisko
 
oceľové schodiskoV moderných interiéroch sa čoraz častejšie využíva na realizáciu schodiska kov a špeciálne oceľ aj so svojou najvyššou formou- antikoro, ktoré charakterizuje vysoká pevnosť, odolnosť, stabilný povrch a bezúdržbovosť.
Konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele je vysoko trvanlivá a navyše sa tento materiál dá vynikajúco kombinovať a vytvára tak vysoko elegantné prepojenia nielen s drevom, ale aj kameňom (žula, mramor) a samozrejme aj so sklom.
Kov je ako stvorený na realizáciu tzv. modulových schodísk. Sú to schodiská určené pre menšie priestory, ktoré sa montujú z vopred vyrobených dielov a umožňujú tak vytvárať aj netradičné tvarové riešenia.
Častou voľbou stavebníkov sú práve kombinácie rôznych druhov materiálov, ktoré nielenže vyzerajú atraktívne, ale najmä dokážu eliminovať negatívne vlastnosti jednotlivých materiálov a tak sa schodiská stávajú dokonalejšími a odolnejšími.
 

Foto: www.gestello.de, www.treppe.org, www.praktika.spb.ru, www.Master-stvo.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

20590