Ako na parkety po ich nalakovaní?
2. Podlahy a parketovej podlahy môžeme zametať, vysávať a stierať dobre vyžmýkanou utierkou či mopom. Odborníci odporúčajú takéto ošetrenie navlhko každé 2-4 týždne.
3. Na stopy po gumových opätkoch stačí bežne použiť prípravok na čistenie drevených podláh. Ak sa ich nepodarí vyčistiť, siahnite po liehu alebo zriedenom čistiacom benzíne. Ten pomáha aj proti masnoste, oleju či čokoláde.
4. Krv odstránite studenou vodou - samozrejme najlepšie za čerstva a napríklad prilepenú žuvačku najprv ochlaďte igelitovým vreckom naplnenom kockami ľadu (alebo mraziacim sprejom) a potom opatrne zoškrabnite.
5. Za žiadnych okolností nepoužívajte parné čističe!
6. Cca. každé 3 mesiace (podľa zaťaženie podlahy) sa lakovaný povrch odporúča naleštiť, čím sa docieli jeho vyššia odolnosť voči oderu.
7. Odborníci pre dlhú životnosť a dobrý pocit pri obývaní miestností, odporúčajú vlhkosť vzduchu 50-60% a teplotu cca. 20°C. Vlhkosť vzduchu v miestnosti dokáže totiž ovplyvniť už aj niekoľko izbových kvetín.
8. Prípadné škvrny na lakovaných podlahách najlepšie odstránite prostredníctvom mazľavého mydla. Iné prostriedky na odstraňovanie škvŕn môžu byť voči lakovanému povrchu veľmi agresívne, preto si ich účinok naň odskúšajte na menej viditeľnom mieste a hlavne to v množstve nanášaného prostriedku nepreháňajte a vtierajte ho jemne a opatrne.
9. Aby na silnejšie zaťažovaných miestach vyzerala podlaha dlhšie ako nová, stačí ak napr. na nohy stoličiek, stola alebo iného nábytku, ktorý posúvate, nalepíte podložky s filcu a pri dverách by ste mali používať prednožky, aby sa do miestnosti nedostali napr. drobné skalky vpichnuté v podošve topánky.
Foto: www.budujesz.info