Dokonalá parketová podlaha je dnes veľmi cenená, náklady na renováciu parkiet sa však v prípade zásahu odbornej firmy môžu vyšplhať poriadne vysoko. Pritom drobné opravy zvládneme aj sami ak budeme dodržiavať určité pravidlá, vyplývajúce z povahy tejto drevenej podlahovej krytiny.
V každom prípade nás v počiatočných fázach bude čakať brúsenie. Tejto činnosti predchádzajú úkony, ktoré sa mnohým z nás javia ako nepodstatné, no v konečnom dôsledku môžu našu prácu znehodnotiť. Dôležité je mať parkety pred brúsením čisté a tak podlahu dôkladne pozametáme a povysávame. Všetky poškodené parkety musíme vymeniť a uvoľnené upevniť pomocou špeciálneho lepidla na drevo. Odmontujeme lišty a prahy, ktoré by nám prekážali pri brúsení okrajov podláh. Nesmieme však zabudnúť na fakt, že všetky murárske a natieračské práce musíme mať v tomto čase už dávno za sebou, vrátane vyschnutia farby na strope a stenách. Nedôjde tak k znehodnoteniu parkiet už v samom začiatku renovačných prác.
Postup pri renovácii parkiet
Od stupňa poškodenia podlahy závisí počet brúsení. Niekedy naozaj stačí použiť jemnú zrnitosť brúsneho materiálu. Platí však, že zrnitosť musíme vyberať uvážlivo, aby nám na parketách nezostali nepekné ryhy. Brúsenie pásovou brúskou s jemnou zrnitosťou radšej opakujeme viackrát až do momentu, keď sme spokojní s výsledkom. Na brúsenie okolo stien a pod radiátormi používame malú okrajovú brúsku. Kraje podlahy brúsime podobne, ako jej ostatné časti - krúživým pohybom bez pridaného tlaku.
Dbáme na to, aby brúsne zariadenie bolo vždy v pohybe. Radšej opakujeme niektoré kroky viackrát, akoby sme mali brúsiť jedno miesto dlhšiu dobu. Pred posledným brúsením vyplníme škáry širšie, ako 1 mm čo najtesnejšie tmelom pomocou čistej, nerezovej špachtle. Škáry s väčšími rozmermi vypĺňame drevenými lištami alebo silikónovým škárovacím tmelom. Ďalší zásah do podlahy je možný až po dôkladnom vyschnutí tmelu. Spravidla je potrebné vyčkať minimálne do nasledujúceho dňa. Posledné brúsenie vykonávame v smere dopadu svetla.
Ak sme s výsledkami brúsenia spokojní, môžeme začať s lakovaním. Opäť však musíme všetko dôkladne povysávať a odstrániť všetky nečistoty nielen zo samotnej podlahy ale napríklad aj s radiátorov, kde sa zvyknú počas renovácie parkiet vo väčšom množstve usadiť. No a teraz prichádza k slovu fyzika – resp. hra svetla a tieňa. Lakujeme vždy od tej časti izby, z ktorej prichádza svetlo. Robíme to pomocou akrylátového laku.
Po nanesení prvej vrstvy a po jej vyschnutí prevedieme jemné zbrúsenie a samozrejme prach opätovne dôkladne povysávame. Nasleduje druhá a neskôr finálna tretia vrstva laku. Takto naše staré parkety doslova ožijú. Ak chceme, aby vynikol prirodzený vzhľad dreva , môžeme použiť namiesto lakovania parkiet voskovanie. V tomto prípade však podlahovina nebude odolná vode a musíme rátať s tým, že raz za čas bude potrebné obnoviť jej vrchnú vrstvu. Podľa veku parkiet môžeme tiež ešte pred lakovaním uvažovať nad ich namorením proti drevokazným škodcom. Špeciálne moridlá sa vyrábajú v mnohých farebných prevedeniach a zachovajú po nanesení štruktúru dreva.
Foto: www.woodfloor-renovations.co.uk, www.strport.ru, www.rullon.ru