Renovácia striech

renovácia plochej strechyAj tej kedysi najdokonalejšej streche skončí jedného dňa životnosť. Prejavia sa rôzne závady, poškodenia, defekty, únava materiálu a podobné situácie, ktoré nám zvyknú robiť hlboké vrásky na čelách. Skôr, ako v panike začnete počítať peniaze, potrebné na novú strechu, zamyslite sa nad možnosťou jej renovácie. Ako hlavný dôvod môžete zobrať do úvahy to, že táto možnosť vás finančne vyjde spravidla 3 – 5 krát lacnejšie, ako náklady na úplne novú strechu, pričom efekt je v obidvoch prípadoch takmer rovnaký. V našom dvojdielnom príspevku si povieme o možnostiach renovácií najčastejších bežných striech, ktoré nájdeme v našich končinách.

 

Renovácia plochej strechy

 

Ploché strechy sú dodnes neprávom považované za módny výstrelok druhej polovice minulého storočia a zároveň za strechy s najnižšou životnosťou, aké kto kedy u nás postavil. Druhé tvrdenie je síce viac menej pravdivé, problém však nevznikol v princípe strechy, ale v zlej realizácií týchto stavebných konštrukcií, použití nesprávnych technológií i v tom, že v časoch nedávno minulých pociťoval človek aj napriek potemkinovskému blahobytu socializmu potrebu šetriť. A to hlavne na stavebných materiáloch a pracovných operáciách, ktoré sa svojpomocne nedali vykonať. Všetky tieto faktory viedli k tomu, že žneme, čo sme zasiali. A po rokoch odhaľujeme mnohé poškodenia: popraskaný povrch krytiny, porušené či odlepené spoje asfaltových pásov, trhliny, bubliny, pľuzgiere a rôzne vydutiny povrchovej vrstvy, krytina či klampiarske konštrukcie odtrhnuté od podkladu, poškodenie atiky a množstvo iných nebezpečných závad.

 

Rekonštrukčné riešenie  plochej strechy v praxi znamená opravu jednotlivých poškodení a pokrytie celej strechy novým plášťom, ktorý je umiestnený na pôvodnom. Pri renovácií  je možné strechu zatepliť. Najčastejšie sa pri renovácií plochej strechy používa pokrytie pôvodnej krytiny systémom strešných dielcov kompletizovaných z polystyrénových dosiek, prípadne priečnych blokov, na ktoré je nalepený separačný, alebo hydroizolačný asfaltový pás. Tento systém umožňuje v jednom roku položiť tepelnoizolačnú vrstvu s potrebným spádom a zároveň časť hydroizolačnej vrstvy.

 

Veľká pozornosť musí byť venovaná príprave podkladu, pretože polystyrénové dosky musia byť pevne ukotvené a prilepené. Podkladová časť strechy tak musí byť bezpodmienečne vyrovnaná bez nerovností. Tie sa odstraňujú mechanicky a tepelne. Priehlbne na vypĺňajú rozohriatym asfaltom, ale aj odrezkami z polystyrénu či zmesou asfaltu a jemného kameniva. Vydutiny a vlny pôvodnej krytiny sa prerezávajú, vysúšajú a následne opäť prilepia. Ak je treba, vymenia sa celé kusy pôvodnej lepenky. Najchúlostivejším miestom plochej strechy je prechod odvetrávajúcej rúry cez strešný plášť a je potrebné venovať mu veľkú pozornosť z dôvodu, že toto je miesto, kde sa stretáva niekoľko materiálov s rôznou tepelnou rozťažnosťou.  Opravu strechy môžeme veľmi urýchliť, ak použijeme dielce strešnej tepelnej izolácie s integrovanou asfaltovou krytinou.

 

Renovácia šikmej strechy

 

Renovácia šikmej strechyRenovácia škridlovej strechy zabráni nielen opätovnému rastu machov a lišajníkov, ale zároveň predĺži jej životnosť o 20 rokov. Bonusom je rýchle prevedenie prác, ktoré trvá najčastejšie 2-3 dni. Aj bez rozoberania a rozkrývania pôvodnej krytiny bude strecha vyzerať ako nová.

 

Renovácia škridlovej strechy prebieha v niekoľkých krokoch. Hlavná pozornosť je venovaná príprave povrchu a  dokonalému čisteniu starých škridiel od sadzí, machu, lišajníkov, prachu, mastnoty, prípade starých náterov, ktoré medzičasom opadali. Ak sa tomuto kroku nebude venovať dostatočná pozornosť, dlhá životnosť strechy po renovácií nebude dosiahnutá ani pri použití najkvalitnejšieho náterového systému. Najčastejšie sa čistenie strechy prevádza pomocou vysokotlakového čističa s rotačnou tryskou. Tento spôsob je šetrný a nedochádza pri ňom k žiadnemu narušeniu škridlovej krytiny.

 

Ďalším krokom je výmena poškodených škridlí, oprava komínu a klampiarskych prvkov. Na dokonale očistený podklad sa nanáša penetračný náter, ktorý zaručí vyplnenie mikropórov krytiny a pripraví podklad na finálny náter. Penetračný náter nesmieme zamieňať s nanášaním základovej farby, pretože je to práve on, ktorý plní funkciu pojiva medzi podkladom a finálnym náterom a dokonalé priľnutie farby k podkladu.

 

Po odvetraní penetrácie, ktorá trvá cca 6 hodín sa aplikuje špeciálna  vodou riediteľná akrylátová farba, priamo vyvinutá pre náter pálených, ale aj betónových škridiel. Okrem toho majú tieto farby výbornú kryciu schopnosť, vysokú elasticitu a priľnavosť. Vynikajú rýchlym schnutím, dlhou životnosťou, výbornou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, vode, saponátom, dezinkfečným prostriedkom a UV žiareniu. Akrylátová farba sa nanáša štetkou, valčekom, alebo špeciálnym strojom tak, aby farba prenikla do všetkých spár. Týmto strojom sa aplikuje aj druhý – finálny náter, ktorý zaručuje jednoliatu vrstvu odpudzujúcu vodu. Vďaka tomu, že sa voda nemá kde zachytiť, nevzniká v budúcnosti prostredie pre opätovný rast machov, lišajníkov, plesní a húb. Strecha vyzerá tak, ako nová.

 

Foto: www.moderngroup.com.au, www.polysys.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10580