Stávajú sa interiérovým doplnkom, ktorý štyrom stenám nielen vdýchne život, ale vo väčšine prípadov z nich vytvorí malý zelený raj.
Zelené panely, ako sa tieto živé steny tiež nazývajú, nielenže osviežia zrak, ale predovšetkým aj vzduch, ktorý pestované rastlinky očistia od organických častíc a kysličník uhličitý zmenia na kyslík. Veľkou výhodou vegetačných stien v interiéri je aj ich absorbcia hluku.
Rastlinky sú vysadené do polyamidovej plste, ktorá slúži podobne ako mach, na uchytenie a oporu korienkov vysadených rastlín. Na ich rast nie je potrebný žiaden substrát. Kvietky totiž žijú len vody a minerálov, ktoré sa spracúvajú pri fotosyntéze.
Do špeciálnej plste sa dajú siať tak semienka ako aj sadiť hotové malé rastliny. Tie si vytvoria vlastný koreňový systém, zavlažovaný systémom dierkovaných trubiek, ktoré sú umiestnené v hornej časti steny. Voda obohatená o potrebné minerálne látky tak steká po stene, pričom nasiakne do plste. Prebytočná voda sa zhromaždí v dolnej časti steny a znovu sa vráti do potrubia. Nakoľko voda v systéme cirkuluje, je tento systém nenáročný na jej spotrebu.
Zalievanie je automatické, čo znamená, že celá údržba systému sa minimalizuje na pravidelné doplňovanie vody a živín do zásobníku. Interval dopĺňania je úmerný veľkosti zásobníka.
Do vegetačnej steny sa vysádzajú interiérovými druhmi kvetín, ktoré nepotrebujú s svojmu rastu veľa slnka. Aby zelená stena skutočne dobre ukázala, výrobcovia sa zameriavajú na rastliny s peknými ozdobnými listami.
Cena za takúto živú stenu nie je v žiadnom prípade nízka. Pohybuje sa niekde okolo 400 € za m2. Zvážte však pri pohľade na ňu najmä skutočnosť, že mať doma nefalšovaný kúsok prírody, sa za túto cenu určite oplatí.
Foto: www.greenovergrey.com