Babie leto nám ponúklo zopár krásnych slnečných dní, no s nástupom chladnejšieho počasia a nezadržateľným príchodom zimy budeme musieť popremýšľať aj nad tým, ako pred mrazom a vplyvmi snehu a chladu ochrániť našu terasu. Mnohí vravia, že terasa je vlastne veľmi veľký balkón a že na zimu toho veľa urobiť v tomto priestore nemôžeme. Opak je však pravdou. Poradíme vám, aké kroky na terase podniknúť, aby bola rovnako krásna aj budúci rok.
Prevencia je totiž prvý krok k predĺženiu životnosti terasy. Správne zazimovanie je len jednou z podmienok toho, aby nám terasa slúžila po dlhé roky. Dôležité sú tiež jej pravidelné prehliadky, tak ako ich máme naplánované my u lekára. K nej sa dostaneme v tipe k tomuto článku.
Prečo je potrebná zimná ochrana?
Je to pochopiteľné. Zmyslom každej terasy je jej otvorenosť a spojenie s okolitou prírodou. Z toho istého dôvodu sú však časti terasy celoročne vystavené poveternostným podmiekam, ktoré hlavne v chladných mesiacoch na jej konštrukciu pôsobia razantne. Je veľmi dôležité, ako koncom jesene na zimu terasu pripravíme aby jej neuškodili námrazy, snehové zrážky, silný vietor, ktorý často mení smer a tiež ľad usadený na vodorovných povrchoch terasy.
Starostlivosť o terasu podľa konštrukcie
Drevená terasa
Azda najväčšiu "predzimnú" starostlivosť bude potrebovať terasa z dreva. Vadí mu vlhkosť, môže sa stať terčom hmyzu, podlieha plesniam a hubám. Pokiaľ chcete životnosť drevenej terasy predĺžiť, budete jej musieť venovať viac pozornosti a ošetrovať ju, impregnovať a moriť. Použitie ochranných prostriedkov nielen zvýši odolnosť dreva voči škodcom, ale drevo navyše časom stráca svoju farbu a nie je odolné voči mechanickému poškodeniu. Drevo vo vonkajšom prostredí ľahko podlieha poveternostným vplyvom. Kvôli tomu povrch terasy stráca pôvodnú farbu a časom praská. Dlhodobo sa v dreve usadzuje špina, huby, riasy alebo mach. Na začiatku jesene a tiež jari preto treba drevenú terasu dôkladne vyčistiť špeciálnym prípravkom a natrieť olejom. Ten pomôže drevo "zakonzervovať" a chrániť terasu pred zrážkami, snehom i mrazom.
Terasa z kompozitu
V poslednej dobe sa do obľuby dostali podlahy z drevoplastu alias kompozitných materiálov. Údržba je o niečo jednoduchšia ako u dreveného povrchu. Opäť platí, že ju najprv zbavíme veľkých nečistôt, ktoré sa dajú vymiesť metlou. Na väčšiu špinu pokojne vezmite kefu, ale používajte len v smere dosiek. Následne podlahu vytrite čistou alebo mydlovou vodou. Môžete použiť vysokotlakovú čističku s tlakom max. 80 barov. Ďalej nie je potrebné žiadna starostlivosť. Vďaka zložke vysokokvalitného polyméru HDPE (high-densitypolyethylen) sú drevoplastové terasy odolné aj proti náročným poveternostným podmienkam. Ak je na terase iba voda alebo sneh, potom povrch nešmýka, doska vás brzdí. V prípade, že teploty klesnú pod nulu, aj na drevoplaste sa utvorí námraza.
Kameň, betón, dlažba
Nezabudnite povrch poriadne očistiť od mastnoty. Postačí vám silnejší prúd vody z hadice. Pozor na vysokotlakové čističky, mohli by vám z malej prasklinky v kameni urobiť poriadny kráter. Ináč takéto terasy ohrozí zima najmenej zo všetkých.
Plachtová / fóliová ochrana
Dnes sa dajú bežne kúpiť špeciálne PVC fólie, ktorými sa priestor terasy bezpečne uzatvorí napríklad pred nafúkaním snehu. Dokonca existujú firmy, ktoré vám vyrobia z tejto fólie "oblek" na mieru pre vašu terasu. Vynikajúcu možnosť zakrytia terasy a jej zateplenia v jednom použitím špeciálnej priehľadnej (cristalplu) fólie a PVC materiálu ponúkajú technológie, ktoré sú odolné poveternostným podmienkam a tým umožňujú využitie vašich altánkov alebo terás za každého počasia počas celého roku. Plachta na balkón je tiež výhoda ako si lacno a rýchlo zväčšiť priestor bytu na sušenie, odkladanie a v niektorých prípadoch pomocou plachty na balkón aj vyhrievať bytovú jednotku. Po skončení zimy sa dá táto ochrana uložiť do priestorov, kde nezaberie veľa miesta.
Foto: www.alumdevelop.ru
Autor: Ivan Nôta