ÚvodZáhrady a drobné stavbyPrístrešky, altánky, terasyGabionové stavebné konštrukcie a ich vplyv na prírodné prostredie

Gabionové stavebné konštrukcie a ich vplyv na prírodné prostredie

Abstrakt

Uplatnenie gabionovej technológie po roku 1990 do stavebnej praxe Slovenka a Česka ako príležitosť na využitie prebytkovej pracovnej sily so súčasným využitím regionálne dostupného stavebného materiálu, ktorým je prevažne kameň vprocese suchej výstavby a tak znížiť výrobu cementu a zaťaženie ovzdušia aplikovaním technológie ľahko prijateľných objektov nielen flórou ale i faunou v cestnom, vodohospodárskom i pozemnom staviteľstve.

Gabionové stavebné konštrukcie

Úvod

Pred 28 rokmi by ste gabiony na Slovensku ťažko hľadali. Dnes je situácia iná. Gabiony sa úspešne uplatnili v dopravnom inžinierstve, v riešeniach protipovodňovej ochrany, v exteriéroch obytných zón, v okrasných záhradách, na fasádach budov ale aj v interiéroch. Využitie gabionovej skladačky v stavebníctve a architektúre je mnohostranné a veľmi obľúbené.Spomienky sú veľmi príjemné aj úsmevné. Boli sme mladí a plní nadšenia a entuziazmu, chceli sme priniesť a uplatniť túto zaujímavú technológiu aj na Slovensku.

Bolo to začiatkom 90. rokov, keď som sa prvýkrát stretol s gabionovou skladačkou. Išlo o gabiony zo zváraných sietí švajčiarskeho výrobcu, s ktorým sme sa dohodli na spolupráci. Prvé gabiony tohto výrobcu boli privezené na Slovensko na projekt prehradenia Dunaja pri výstavbe VDG a následne na výstavbu gabionovej konštrukcie na otočke električiek v BA-Rača. To bolo ešte v rokoch 1991-92. Odvtedy boli gabiony zo zváraných sietí použité už mnohokrát, najmä pri aktuálnych geotechnických riešeniach na územiach bytovej výstavby, na oporných a zárubných múroch pri diaľniciach, protihlukových stenách na cestách, na úpravy riek a vodných brehov ako súčasť povodňovej ochrany, ale aj ako oporné múry v okrasných záhradáchči ploty. Postupne sme v rokoch 1993–94 rozbehli výrobu gabionov na Slovensku so slovenskou zvarovňou v Hlohovci aboli sme naozaj priekopníkmi uplatnenia tejto technológie na Slovenskua Čechách. Za tých 28 rokov sa však postupne situácia zmenila.

 

1.jpg   3.JPG

Historický vplyv na stavebníctvoSpotreba cementu na Slovensku medziročnevzrastápribližne o šesť percent. Tento dopyt je stále pod úrovňou výrobnej kapacity priemyslu. Obmedzenia spôsobené pridelenými kvótami CO2 však môžu spôsobiť narušenie tohto stavu, tvrdia výrobcovia. Ročná produkcia je približne na úrovni spolu 970 000ton emisií CO2, kým na začiatku deväťdesiatych rokov to bolo 1,1 milióna ton emisií.( Výrobcovia cementu na Slovensku, týždenník Trend, 2001 )

V rokoch 2008 až 2012 sa museli napriek očakávanému nárastu spotreby cementu, a teda aj nárastu výroby vyrovnať s pridelenou kvótou CO2. To znamená, že cementárne museli znížiť produkciu, alebo nakúpiť kvóty navyše, ktorých cena podľa očakávania trhu rastie. Proces rozdeľovania emisných kvót sa na obdobie nasledujúcich rokov oproti minulosti s cieľom znížiť objem CO2 v ovzduší sprísnil.

tabulka.JPG

 

Na Slovensku sa predáva spolu cca. 2,4 milton cementu. Pri produkcii slovenských cementární vo výške cca. 3,75 miliona ton cementu smeruje viac ako 36% celkovej výroby na export. Ako je zrejmé z uvedeného, zhoršenie životného prostredia však zostáva na Slovensku. Aj rozšírenie použitia gabionovej technológie malo vplyv na zníženie objemu výroby cementu a znižovania objemu CO2 znížením betonáže oporných múrov a realizácie tzv. pohľadových betónov na obklady pilotáže resp. torkrétov.

Gabionová stavebná technológia

Vysoká  kvalita  a ponúknuté  vlastnosti  hlavne  konštrukcie  zo zváraných  sietí zpozinkované  drôtu  a ich  spôsob  spájania  špirálami  bez  možnosti  negatívneho  vplyvu pracovnej sily umožnili adekvátnu náhradu betónových objektov múrov rôzneho účelu pri diaľniciach i cestách  a prienik  do  cestného  hospodárstva.  Stavby  zgabiónov  pri  cestách vynikajú zeleňou a prírodný materiálom pokiaľ majú zamestnanci investora záujem. Nástup  bol  súčasťou  začiatku  ekologizácie  cestného  stavebníctva  a znamenal  revolúciu vchápaní vplyvu tohto typu stavieb na životné prostredie. Dnes už možno len spomínať na začiatky prednášania pre množstvo projektantov zcelej SR a ČR v období 1992-1995, ktorých sme učili prvé odlišnosti v statickom návrhu a posúdení gabiónových konštrukcii vsúlade s STN a ČSN v zakladaní stavieb oproti betónovým objektom.

Vpriebehu rokov sa gabionová konštrukcia a technológia tohto typu bez akýchkoľvek pochybností v našom geografickom a hydrologickom priestore presadila aj na úpravu tokov a hlavne opravy povodňových škôd. Aj konzervatívni odborníci musia postupne uznať, že skončilo obdobie betónovania potokov a riek. Spokojnosť zúčastnených organizácií sa prejavila aj   v tom,  že  používanie  gabiónovej  konštrukcie  bolo  zapracované  do  „Technicko–kvalitatívnych  podmienok  stavieb  pozemných  komunikácií„.  Konštrukcia  bola  týmto odsúhlasená Ministerstvom  dopravy  a spojov  pre používanie pri výstavbe a rekonštrukcii komunikačných dopravných systémov. Kvalitne zrealizované inžinierske objekty a spokojnosť investorov a dodávateľov s gabiónovou konštrukciou dáva predpoklad, že konštrukcia bude vo veľkej miere využívaná aj v budúcnosti.

Gabionové stavebné konštrukcie a ich vplyv na prírodné prostredie

Pre pokračovanie článku Gabionové stavebné konštrukcie a ich vplyv na prírodné prostredie

Autor: Ing. Eduard Vašík

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1721