Malí stavebníci používajú zatrávňovaciu dlažbu na vydláždenie príjazdových ciest ku garážam alebo parkovacích plôch v okolí rodinných domov. Zatrávňovacia zámková dlažba nielenže zachová okoliu zelený výraz, ale zároveň umožňuje priesak zrážkovej vody, ktorá tak na veľkých plochách nevytvára kaluže.
Tvárnice sa vyrábajú z vibrolisovaného betónu a v ich skelete sa nachádza otvor, ktorý umožní, aby ním prerastala tráva. Vyrábajú sa v hrúbke 8 – 10 cm a využívajú sa podľa predpokladaného zaťaženia, ktoré bude na pokladanú plochu pôsobiť.
Ako správne uložiť zatrávňovaciu dlažbu?
Zatrávňovacia dlažba sa ukladá do pieskového lôžka, ktoré je vytvorené na nosnom základe z vrstvy štrku. Ak je potrebné podložie pod vegetačnou dlažbou spevniť, ukladá sa medzi vrstvu piesku a štrk ešte vodopriepustná textília. Vrstvy pod ňou sa tak nebudú prelínať a zabráni sa i tvorbe buriny.
Po uložení dlažby sa otvory vegetačných dlaždíc vyplnia až po horný okraj ornicou alebo zeminou zmiešanou s kompostom. Zemina sa nehutní, ale sa do nej, najlepšie ešte za čerstva, zaseje trávová zmes v primeranom množstve približne 10 g na 1m2.
Po niekoľkých dňoch by sa mala zemina v tvárniciach usadiť a horná vrstva by sa mala usadiť približne 2 cm pod horným okrajom dlaždice. Pre vysievanie zatrávňovacej dlažby je vhodná zmes obsahujúca väčšie množstvo lipnice lúčnej.
Ak je potrebné, napr. na parkovacej ploche vyznačiť jednotlivé parkovacie miesta, využívajú sa na to tzv. značkovacie prvky, ktoré sú väčšinou iného sfarbenia ako samotná dlažba a vkladajú sa do otvoru jednotlivých tvárnic.
Zatrávňovacia dlažba je menej vhodná pre dláždenie chodníkov. Nekráča sa po nej pohodlne, vyššie opätky za zabárajú do pôdy a chôdza po nej môže spôsobovať problémy aj ľudom, ktorí používajú palicu či barly. Nakoľko sa však zatrávňovacia dlažba dobre kombinuje s klasickou zámkovou dlažbou, nie je v nej problém vytvoriť i pohodlné pochôdzne zóny.
Foto: www.muramur.ca, www.misterplitkin.by, www.shopmono.ru, www.VkPlitka.ru, www.interra-forum.ru