ÚvodZáhrady a drobné stavbyZáhrady, záhradné stavbyZáhradný domček s malou podzemnou pivnicou

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

01.jpgVäčšina majiteľov novostavieb môže o podzemnej pivnici len snívať. Portál Stavebnik.sk vám ukáže, ako si postaviť stavbu 2 v 1: záhradný domček s malou podzemnou pivnicou.

 

Nejde len o bungalovy. Ekonomické dôvody sú príčinou, že sa pri projektovaní rodinných domov zväčša o podzemnej pivnici neuvažuje. A ak áno, skladovanie zeleniny či ovocia v pivničných priestoroch v novopostavených domoch je veľmi nedokonalé. Skladovaná zelenina a zemiaky veľmi skoro vysychajú, klíčia a zahnívajú. Príčinou tohto nepriaznivého javu je, že „moderné“ pivnice pod domami bývajú z dôvodu inštalácie okien zapustené do zeme iba meter, takže od jari do jesene sú zvonku vyhrievané. V zime ich zasa vyhrieva únik tepla od kotla ústredného kúrenia, takže na skladovanie je v nich je nízka vlhkosť a vysoká teplota.

 

Netreba však zúfať, keď pivnicu nemáte. Môžete ju vybudovať kdekoľvek v záhrade a to nielen pri rodinnom dome. Záhradná pivnica je praktická a môže sa stať aj zaujímavým architektonickým prvkom na pozemku pri chalupe. Pre jej stavbu možno využiť svahovitý terén, ale vybudujete ju aj na rovnom pozemku. A práve takejto pivnici je venovaný dnešný návod. Rovinnosť pozemku totiž nabáda k ďalšiemu stavebnému zámeru a tým je stavba záhradného domčeka priamo nad pivnicou.

 

Začíname stavať

 

Záhradná pivnica je miestom, kde možno v ideálnych podmienkach ukladať vypestované ovocie alebo zeleninu. Môžete ju tiež spojiť s vínotékou a uchovávať v nej konzervované potraviny. Možno ju využívať ako špajzu a skladovať v nej napríklad aj zásoby balenej vody, zaváranín či akýchkoľvek potravín a nápojov, ktorým prospieva chladnejšia konštantná teplota a zároveň nemusia byť priamo v chladničke. A na rozdiel od chladničky prevádzka pivnice (okrem osvetlenia) nič nestojí.

Takúto pivnicu je potrebné vybudovať dostatočne hlboko pod úrovňou terénu, čím sa v nej zabezpečí ideálna vlhkosť a primeraná teplota počas roka (okolo 10 °C). Tá, ktorú vám dnes predstavíme je umiestnená až po strop pod úrovňou terénu. Jej platňa bude zároveň slúžiť ako základová doska pre záhradný domček.

 

Plánovanie umiestnenia

 

Najskôr si starostlivo premyslite predpokladanú veľkosť a umiestnenie pivnice na pozemku. A tiež vezmite do úvahy možné obmedzenia, napríklad blízkosť veľkého vodného toku alebo prílišnú výdatnosť spodnej vody. Vlastnosti podložia, kam chcete pivnicu zasadiť, v každom prípade preverte. Okrem problémov s podzemnými vodami či skalou nie je vhodné stavať na navážke, ktorá je nestabilná. Pivnica je stavba ako každá iná a vzťahujú sa na ňu príslušné platné predpisy a ustanovenia stavebného zákona. Na začiatku plánovania je dôležitá spolupráca so statikom a projektantom. Nezabudnite tak najskôr všetko dôkladne naplánovať.

 

Výkopová jama

 

V súčasnosti existuje na Slovenskú rad stavebných firiem, ktorý zapožičiava malé stavebné bagre na výkopové práce aj s mechanikom za prijateľné peniaze. Keďže pivnica nebude mať veľké pôdorysné rozmery, nemusíme uvažovať o základových pásoch pri konštrukcií podlahy, napriek tomu musíme dodržiavať technologické pravidlá pri stavbe takýchto podláh (, odizolovanie od zemnej vlhkosti a spodnej vody, použitie kovových výstuží, kari rohože a podobne). Podlaha pivnice bude liata. Uvažujte so zrením betónu cca 1 týždeň. Ak staviate v horúcich mesiacoch, nezabudnite podlahu pravidelne počas vysychania polievať vodou.

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

 

Bočné steny

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicouPivnica je stavba obklopená zeminou, preto by mala byť odizolovaná proti podzemnej aj zemnej vlhkosti.

 

Izolačný materiál zabráni prenikaniu vody a rastu podzemnej vegetácie. Postupovať možno podobne ako pri hydroizolácií u základov, kedy použijeme asfaltové izolačné pásy.

 

Bočné steny môžeme vystavať z vhodných tvárnic. Populárna je stavba z betónových tvárnic pre stratené debnenie. Všimnite si na fotografií dve rúry z PVC, ktoré sú od bočnej steny vyvedené nahor. Tie budú slúžiť ako ventilácia podpivničených priestorov.

 

 

 

 

 

 

 

Strop – platňa

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicouPo dokončení obvodových múrov nastáva ďalšia fáza prác a to zakrytie stavby betónovou dekou.

 

K tomu účelu sa pripraví drevené debnenie aj s otvorom, ktorý bude slúžiť ako vstup do pivnice.

 

Ak strop zhotovujeme ako podšalovanú a vybetónovanú základovú dosku armovanou kari sieťami, je potrebné dodržiavať všetky technologické postupy súvisiace so stavbou a betónovaním stropu. Strop musíme opäť nechať týždeň dôkladne vytvrdnúť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

 

 

Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

 

Stavba domčeka

 

Záhradný domček bude čerešničkou na torte, pardon, pivnici. Najprv vymurujeme základ z dvoch radov tvárnic a potom pokračujeme v stavbe domčeka.

 

08.jpg

 

Osvedčila sa technológia s použitím drevených hranolov a OSB dosiek. Vnútro domčeka budú tvoriť police na odkladanie rôznych materiálov, náradia, drobností a podobne.

 

09.jpg Záhradný domček s malou podzemnou pivnicou

 

Dôležitým prvkom sú schody do pivnice a samozrejme dvere (s tesnením) na uzatváranie vstupného pivničného otvoru. Ďalšie dvere namontujeme na samotný domček. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na kvalitnú strešnú krytinu, aby sa nám dovnútra nedostala voda z dažďov a zo snehu. V tejto fáze je najťažšia časť prác za nami.

 

V ďalších krokoch je potrebné zvážiť, či budete mať v pivnici a v domčeku elektroinštaláciu, alebo postačí len osvetlenie. V prípade osvetlenia totiž postačia kvalitné LED svietidlá, ktoré sa nabíjajú cez solárny panel a po otočení vypínačom dostatočne osvetlia priestory. Nezabúdajte – aj okolie pivnice a domčeka by malo byť pekne upravené.

 

 

Foto:www.eurosamo­delki.ru

Foto: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18763