Pravidlá však vôbec nie sú zložité - jednoducho je len potrebné počítať s tým, že dažďová voda nepadá z neba stopercentne čistá a podľa spôsobu jej využívania je potrebné podniknúť rôzne kroky k jej dočisteniu.
Spôsoby čistenia
Zásobu dažďovej vody obvykle vytvárame tak, že ju zvedieme z odkvapových zvodov do akumulačnej nádrže. Tou môže byť obyčajný sud, obľúbené plastové IBC kontajnery, rôzne dekoratívne plastové repliky drevených sudov či amfor, ale aj objemné podzemné rezervoáre.
Do nádrží možno vodu zvádzať buď priamo z odkvapového zvodu, alebo využiť výklopného odvádzača vody, ktorý sa montuje ako "medzikus" na zvislý zvod a umožní presmerovať prúd vody bokom do pristavenej nádrže.
Tieto odvádzače sú vybavené sitom, ktoré predstavuje prvý stupeň filtrácie a zachytí napríklad lístie alebo hrubšie nečistoty, ktoré sa potom splavu do lapača strešných splavenín umiestneného medzi koncom zvodu a jeho napojením na kanalizáciu.
Aj tak sa však zo striech a odkvapov splavujú jemnejšie nečistoty, prach, piesok, čiastočky machu a tiež čiastočky strešnej krytiny, betónu, farieb, kovov či asfaltu. Ak je na streche eternit alebo väčšie množstvo korodujúcich prvkov, môže takáto voda obsahovať aj zdraviu škodlivé látky. Podľa odborníkov však ich množstvo spravidla nepredstavuje hrozbu, ak sa voda používa napríklad pre zalievanie. Aj napriek tomu je nutné prinajmenšom počkať, až sa nečistoty v nádrži usadia.
Sedimentácia je najjednoduchším spôsobom čistenia dažďovej vody a prebieha buď v samotnej akumulačnej nádrži na dažďovú vodu, alebo v nádrži usadzovacej, predsadenej pred nádrž akumulačnú. V praxi môže ísť trebárs o osvedčený systém dvoch sudov, prepojených v hornej časti rúrkou. Do jedného voda nateká z odkvapov, do druhého preteká samospádom, keď sa naplní sud prvý.
Zložitejším spôsobom čistenia je filtrácia. Vodu je možné veľmi účinne čistiť pomocou rôznych typov filtrov umiestnených buď na odkvapových zvodoch, alebo priamo v potrubí.
Praktické i dekoratívne
Do záhrady či na dvor zvyčajne lepšie zapadne niektorý zo záhradných plastových sudov. Aj vďaka tomu, že sa zvyčajne predávajú v zelenej farbe. V ponuke sú najčastejšie sudy o objeme 500 a 1 000 litrov, ktoré bývajú vybavené prípravou na kohút alebo rovno kohútom. Ten uľahčuje napúšťanie vody do krhly, pri čerpaní vody zo spodnej časti však narušíte proces sedimentácie.
Nadzemné plastové zásobníky na dažďovú vodu však zoženiete aj v dizajne imitujúcim tradičné materiály záhradnej architektúry, či už ide o drevo, kameň, alebo terakotu. Môžete teda zvážiť, či vášmu vkusu lepšie vyhovuje napodobenina klasického dubového suda, kamenné múriky či piliere, alebo amfory.
Existujú aj plastové napodobeniny drevených debien či kamenných váz, ale aj moderné zásobníky, ktoré vyzerajú jednoducho ako nádrž na vodu a môžu byť zaujímavým doplnkom exteriéru trebárs preto, že pôsobia na prvý pohľad skôr ako stĺp alebo obelisk. Výber je pomerne veľký a okrem dizajnu, ceny či objemu sa pri nákupe zaujímajte rovnako o mrazuvzdornosť, stabilitu a tiež o možnosť pohodlného čistenia. Každopádne je dobré, keď je možné nádrž jednoducho položiť na bok a prepláchnuť prúdom vody z hadice alebo tlakovej umývačky.
Uchovávanie vody
Foto: www.baucenter.ru, www.remontik.org, www.sovet-ingenera.com,
Autor: Ivan Nôta