Chodníky z kameňa či už prírodného alebo umelého, sa hodia viac k murovaným domom, kde je pri výstavbe okolia použitý najmä prírodný materiál, akým je drevo. Hodia sa predovšetkým do záhrad so skalkami.
Chodníky z kameňa
Ak sa majú chodníky z kameňa napájať priamo na terasu, aj tá by mala byť vydláždená prírodným materiálom, alebo mať podlahu z dreva. Chodníky z prírodného kameňa sú vhodné tak na rovinu ako i do mierneho svahu. Pri ich výstavbe je dobré nechávať medzi jednotlivými kusmi kameňa dostatočne veľké škáry, aby nimi pri daždi odtekala voda a nezhromažďovala sa na chodníku. Na dláždenie sa hodia kocky alebo platne rôznych rozmerov a ich tvary taktiež nemusia byť pravidelné.
Veľmi dobre pôsobí aj chodník vyložený väčšími doskami z prírodného kameňa. Je vhodný najmä pre tzv. stupajové chodníky, čo znamená, že ich platne sú položené v odstupoch predstavujúcich približnú dĺžku kroku a väčšinou sa zapúšťajú do trávnika.
Prírodný kameň sa teší obľube nielen pre svoj príjemný vzhľad, ale hlavne vďaka jeho výbornej kvalite. Medzi najkvalitnejšie patrí žula, vápenec a rula.
Chodníky vysypané štrkom
Tento typ chodníkov sa pri výstavbe radí k lacnejším a nenáročným stavbám. Náklady, ktoré však v počiatočnej fáze ušetríte, vydáte neskôr pri občasnom dosýpaní štrku. A podobne na tom budete i s časom. Štrkové chodníky sú náročné na údržbu. Ťažko sa z nich vyhrabuje napadané lístie, nehovoriac o pretrhávaní trávy či buriny, ktorá sa v nich bez problémov zakorení.
Kvôli estetike je dobré zvýrazniť okraje chodníkov prostredníctvom obrubníkov.
Ku kvalitám štrkového chodníka patrí bezproblematické odvádzanie dažďovej vody. Napriek tomu, že pôsobí veľmi prírodne, hodí sa viac na väčšie plochy- teda do parkov.
Tehlové chodníky
Vďaka svojej farbe vyzerajú v zeleni záhrady veľmi pôsobivo. Napriek príjemnému povrchu sa však ich kvalita a trvácnosť nedá porovnať s betónom a kameňom. V porovnaní s nimi sú podstatne mäkšie. Ak napriek tomu uvažujete o ich využití ako materiálu na stavbu chodníkov, siahnite v každom prípade jedine po mrazuvzdorných tehlách.
Chodníky z drevenej dlažby
Ak ste ešte o nej nepočuli, tak táto dlažba sa vyrába z guľatých klátikov kvalitného dreva, ktoré sú vysoké od 15 do 20 cm. V exteriéri sa osvedčili najmä dreviny ako dub a buk, ale dobre použiteľné sú aj agát, čerešňa a borovica. Ich drevo vynikajúco znáša vlhkosť a vďaka tomu odoláva hnilobe po celé roky. Dlažba je pri chôdzi veľmi príjemná, teplá a samozrejme, nehlučná.
Drevo sa však ako materiál na dláždenie chodníkov hodí najmä do podhorských a horských oblastí, najčastejšie ku zrubovým domom a chatám.
Optimálne miery záhradných chodníkov
1. Ak budujete záhradný chodník idúci od cesty k vašej bráne, mal by byť dostatočne široký na to, aby po ňom mohli pohodlne kráčať vedľa seba dvaja ľudia, čo znamená, že by nemal byť užší ako 120 cm.
2. Záhradný chodník okolo domu nazývame odkvapovým chodníkom. Väčšinou je vyrobený z betónových dlaždíc, lacnejšiu alternatívu predstavuje štrk. Ak chodník slúži tomuto účelu, stačí ak bude široký 50cm, maximálne však 60 cm.
3. Ak je funkcia odkvapového chodníka kombinovaná s chodníkom mala by jeho šírka dosahovať minimálne 100 cm, ideálna šírka by však mala predstavovať 120 cm. Pozor, ak chcete aby chodník slúžil svojmu účelu, pri stavbe nezabúdajte na jeho spád.
4. Chodníky v samotnej záhrade by nemali byť zbytočne široké, aby záhradu neoberali o zeleň. Navyše, najmä v malej záhradke by pôsobili neesteticky. Šírka chodníka pre pohodlnú chôdzu je 60- 70 cm. Ak je však vaša záhrada skutočne veľká, môžu byť hlavné chodníky široké 100 až 120 cm.
Fofo: amazingdecoration.net, wohlundtoll.com, homedit.com, celiker-landschaftsbau.de, wohnideen.minimalisti.com, diy.obi.ru