ÚvodKúrenieKúrenie a ohrev vodyZásobníkové ohrievače vody

Zásobníkové ohrievače vody

bojlery

Pri väčšej spotrebe teplej vody v domácnosti, je na zabezpečenie jej potrebného množstva, vhodné využiť zásobníkové ohrievače vody. Nielenže sú schopné rovnomerne pokryť vysokú spotrebu vody aj na viacerých odberných miestach, ale udržujú aj jej stabilnú teplotu. Voda v zásobníku sa totiž pri poklese teploty pod určitú hranicu, dohrieva na požadovanú teplotu a to pri nízkej spotrebe energie.

 

Zásobníkové ohrievače vody

 

čiže bojlery, sa rozdeľujú na priamo a nepriamo ohrevné. Pri priamo ohrevných ohrievačoch je výhrevné teleso – elektrická špirála alebo plynový horák - súčasťou zásobníka a ohrev pitnej vody je tak nezávislý od vykurovania.

 

Nepriamo ohrevné zásobníky sa napájajú na vykurovacie teleso, čo prináša efekt len v zimnom vykurovacom období. Tieto zásobníky sú kompatibilné so všetkými bežne dostupnými kotlami určenými pre ústredné vykurovanie. Princíp ohrevu spočíva vo výmene tepla medzi horúcou vodou z kotla ústredného kúrenia a vodou v nádržke ohrievača. Táto výmena prebieha prostredníctvom výmenníka, ktorý má tvar špirály a jeho výkon je závislý od jeho plochy. Mimo vykurovacej sezóny je však tento spôsob ohrevu pitnej vody vysoko neefektívny, pretože kotol musí byť zapojený len kvôli dohrievaniu vody a jeho neustále zapínanie a vypínanie sa, môže negatívne pôsobiť na jeho životnosť.

 

Tento problém riešia bivalentné zásobníky, pri ktorých sa spôsob ohrevu pitnej vody kombinuje. Bivalentné kotly sú skonštruované tak, že dokážu ohrievať vodu oboma spôsobmi, teda napr. aj elektrickou špirálou, ktorej funkcia nenúti zapínať kotol v čase vykurovacej mimosezóny.

 

 

Pokiaľ sa v mimosezóne využíva na vykurovanie energia z alternatívnych zdrojov, je bivalentný popr. až trivalentný zásobník nevyhnutnosťou.

 

Ohrievače vody

 

Najmodernejšia technológia je zastúpená vo vrstvených zásobníkoch, ktorých technológia v sebe spája výhody zásobníka ohrievanej pitnej vody, prietokového ohrievača a navyše fungujú aj ako kondenzačné kotly. Vďaka kondenzačnému režimu, v ktorom sú schopné pracovať, sú v porovnaní s bežnými zásobníkmi počas ohrevu podstatne úspornejšie. Kým u vrstveného zásobníka postačuje v zásobe voda ohriata na 60°C, v zmiešavacích zásobníkoch so špirálovitým výmenníkom musí byť voda ohrievaná až na 80°C.

 

Dimenzovanie bojlerov

 

Čo sa veľkosti zásobníkového ohrievača týka, mala by jeho zásoba pokryť priemernú dennú spotrebu každého člena domácnosti. Dospelý človek spotrebuje denne 30-60 l vody s teplotou 45°C, minimálny objem zásobníka pre dvojčlennú domácnosť by teda mal predstavovať 80l.

 

počet členov v domácnosti veľkosť zásobníkového ohrievača v litroch
1-2 dospelí 80
2 dospelí, 1-2 deti 120
2 dospelí, 2-3 deti 150 - 200

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Čo vedieť pri výbere a kúpe bojlera na vodu

 

Umiestnenie prietokových ohrievačov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Ohrev vody

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.stroykasale.ru

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

7247