V čase, keď ceny za energie v domácnosti predstavujú vysoké náklady, treba nad spôsobom zásobovania domácnosti teplou vodou skutočne pouvažovať a vybrať pre nás ten najefektívnejší. Najhlavnejším ukazovateľom pri výbere by malo byť reálne množstvo vody, ktoré v domácnosti potrebujeme a časové intervaly, kedy ju využívame najčastejšie. Medzi faktory, ktoré by tiež mali byť zohľadnené, patrí počet odberných miest a ich vzdialenosť od budúceho zdroja ohrevu a to, či chceme, aby bol ohrev pitnej vody závislý od vykurovacieho systému.
Po zvážení všetkých odpovedí vyberieme aj druh energie, ktorú budeme na ohrev využívať.
Centrálny ohrev vody
V rodinných domoch, v ktorých si majitelia riešia ohrev pitnej vody samostatne, sa najčastejšie využíva centrálny ohrev vody, čo znamená, že všetky odberné miesta sú napojené na jednu vyhrievaciu centrálu. Jednou z podmienok správneho využívania tohto systému je dĺžka potrubí, ktorá by v ideálnom prípade nemala presahovať 2 m, a kvalita ich teplenej izolácie. Pokiaľ je vzdialenosť odberného miesta od kotla väčšia ako 5 m, je potrebné zabezpečiť cirkuláciu teplej vody. V opačnom prípade hrozí, že dodávaná voda nebude mať vždy požadovanú teplotu a bude dochádzať k plytvaniu následkom jej odpúšťania. Moderné cirkulačné čerpadlá patria medzi spotrebiče s nízkou spotrebou elektrickej energie a sú programovateľné. Ohrev vody tak možno časovo prispôsobiť potrebám domácnosti.
Zariadenia na centrálny ohrev pitnej vody sa podľa technológie ohrevu delia na priamovýhrevné - čiže prietokové, a nepriamovýhrevné – zásobníkové. V prietokových ohrievačoch sa voda na požadovanú teplotu ohrieva priebežne podľa momentálnej potreby. Princíp vyhrievania zásobníkových ohrievačov spočíva v ohreve vody pomocou vyhrievacej vložky.
Lokálny - samostatný ohrev
V tomto systéme ohrevu ide o umiestnenie samostatných malých ohrievačov priamo na mieste, kde dochádza k odberu vody, najčastejšie ním býva kúpeľňa. Týmto výhodným umiestnením sa minimalizujú straty energie a zabraňuje sa zbytočnému plytvaniu vodou.
Prietokové ohrievače sa hodia predovšetkým do domácností s menším počtom odberných miest. Podľa toho, či sa voda na miesto odberu dostáva vplyvom pretlaku z verejného vodovodu alebo je požadovaný pretlak potrebné vytvoriť pomocou čerpadla, rozdeľujeme ohrievače na tlakové a beztlakové. Väčšina prietokových ohrievačov nemá zásobníky na vodu a ohreje jej len také množstvo, aké v momente potrebujeme. Ohrev sa zapína spolu s pootočením vodovodného kohútika a vypína jeho uzavretím. Voda je ohrievaná okamžite, bez veľkých strát. Tieto ohrievače potrebujú na svoju funkciu síce väčší príkon, ale na druhej strane sú v činnosti omnoho kratší čas ako ohrievače zásobníkové.
V ponuke výrobcov sú však aj prietokové ohrievače, ktorých súčasťou je malý zásobník. Jeho účelom je však len zabezpečiť konštantnú teplotu vody pri otvorení kohútika. Výhodou všetkých prietokových ohrievačov sú aj ich malé rozmery.
Zásobníkové ohrievače sú schopné vopred ohriatu vodu uskladňovať vo svojich zásobníkoch. Keď však dôjde k poklesu teploty vody v zásobníku, začnú ju za nízkej energetickej náročnosti, dohrievať. Vhodné je ich využitie v kombinácii s centrálnym rozvodom vody. Ak sa totiž niekde v dome nachádzajú výtoky, ktoré sú veľmi vzdialené od centrálneho ohrievača, stáva sa ohrievanie vody, nerentabilné. Vtedy je dobré umiestniť ku vzdialenejším výtokom samostatný ohrievač s malým zásobníkom s objemom od 5 do 15 l, podľa vášho vlastného uváženia.
Akumulačné zásobníkové ohrievače ohrievajú vodu počas nízkeho zaťaženia elektrickej sústavy (tzv. nočný prúd), to znamená v čase, kedy je tarifa pre odber elektrickej energie najnižšia. Ohrievače zohrejú vodu na požadovanú teplotu a tá sa potom využíva počas celého dňa.
Foto: www.ehow.com