ÚvodKúrenieKúrenie a ohrev vodyKomfort a pohodlie elektrického kúrenia

Komfort a pohodlie elektrického kúrenia

elektrické konvektoryElektrické kúrenie patrí na Slovensku k jedným z najrozšírenejších, i keď vzhľadom na rast cien v energetike, nie momentálne k najpopulárnejším spôsobom vykurovania domácností.

 

Za všetok komfort, ktorý majiteľom domov či bytov tento typ vykurovania prináša, platia nemalé sumy vo forme pomerne vysokých mesačných preddavkov. Preto by majiteľom domácností malo predovšetkým záležať na tom, aby zamedzili tepelným stratám či už pri odvádzaní teplej vody v samotných systémoch, alebo únikom cez steny a zle tesniacimi oknami, či nesprávnym vetraním.

 

Na vykurovanie bežných domácností elektrickou energiou možno využiť jeden typov vykurovacích systémov.

 

 

 

ELEKTRICKÉ KÚRENIE – KOMFORT A POHODLIE

 

1. Ústredné vykurovacie systémy

 

Najrozšírenejším elektrickým systémom vykurovania na Slovensku je priamy vykurovací systém. Jednou z jeho najväčších výhod je pružná reakcia na zmeny vonkajších teplôt. Jeho regulačný systém je nenáročný na obsluhu, bez problémov umožňuje aj ľahké prekurovanie v prechodných obdobiach, potrebné na temperovanie miestností.

 

Správnym umiestnením elektrického kotla do stredu rozvádzacieho systému, sa dá skracovať dĺžka rozvodov teplej vody a šetriť tak množstvo energie spotrebovanej na jej ohrev. Tieto systémy sú na rozdiel od akumulačných vykurovacích systémov, aj menej náročné na priestor a o niečo lacnejšie.

 

Akumulačné vykurovacie systémy nájdu využitie skôr v menších objektoch, pričom ich pomerne veľkou nevýhodou je práve značná priestorová náročnosť. Tú si predovšetkým vyžadujú akumulačné nádrže. Nemalé sú ale aj investičné náklady na celkové vybudovanie systému, napriek tomu, že tieto systémy vykazujú vyššie tepelné straty. Ich veľkou nevýhodou je aj značná nepružnosť pri náhlych zmenách vonkajších teplôt.

 

Tieto systémy sa teda častejšie využívajú v kombináciách s lokálnymi vykurovacími systémami, v ktorých sa používajú spotrebiče s priamym vyhrievaním.

 

2. Lokálne vykurovacie systémy

 

Vykurovacie telesá týchto systémov odovzdávajú teplo priamo, t.j. bez prenosu cez médium. Ich výhodou sú nízke tepelné straty a jednoduchý regulačný systém, ktorý sa dá spolu s vyhrievacou jednotkou umiestniť v každej jednotlivej miestnosti.

 

Akumulačné pece

 

Nahromadené teplo môžu do miestnosti odovzdávať dvoma spôsobmi a to vyfukovaním horúceho vzduchu do vykurovaného priestoru pomocou ventilátora, alebo staticky, bez ventilátora. V prvom prípade hovoríme o dynamických, v druhom o statických akumulačných peciach. Dynamické „akumulačky“ dokážu vzduch v miestnosti ohriať na nastavenú teplotu pomerne rýchlo, nevýhodou je značne zvýšené vírenie prachu v miestnosti. Pri využívaní akumulačných pecí musia byť dodržiavané aj pomerne prísne bezpečnostné predpisy. Najvhodnejšie je ich umiestniť pri najchladnejšej stene v miestnosti, ich minimálna vzdialenosť od ľahkohorľavých materiálov by mala predstavovať 150 mm a od nehorľavých aspoň 100 mm. Akumulačné pece musia stáť na nehorľavých podložkách a najbližšie predmety by od ich čelnej strany mali byť vzdialené 1000 – 1500 mm.

 

Elektrické infražiariče

 

Ďalšími lokálnymi vykurovacími telesami sú stále modernejšie a žiadanejšie infražiariče. Na rozdiel od akumulačných pecí, vyžarujú príjemné sálavé teplo, ktoré v organizme spôsobuje pocit, že je vystavený skutočnému slnečnému žiareniu. Ide totiž skutočne o obdobu slnečného žiarenia, lenže bez škodlivých UV lúčov a svetla. Použiť tento druh vykurovania je vhodný najmä v tých miestnostiach, kde by sa na rôznych miestach mala udržiavať rôzna teplota. Vykurovacie panely sú ploché, nehlučné, pri ich práci nenastáva žiaden úbytok kyslíka a vlhkosti v ovzduší. Atraktívne sú aj dizajnom.

 

Nadobúdacie ceny infražiaričov sú dnes ešte pomerne vysoké, počas ich prevádzky je ale možné ušetriť náklady na energiu. V porovnaní s klasickým vykurovaním to môže predstavovať aj 25% úspory, čo je pri neustále stúpajúcich cenách elektrickej energie, nie celkom zanedbateľná čiastka.

 

Elektrické konvektory

 

Tieto skriňové vykurovacie telesá naberajú značne na popularite a pomaly začínajú vytláčať z bytov klasické radiátory. Ich veľká výhoda spočíva v tom, že každá miestnosť v príbytku môže byť vykurovaná osobitne. Tieto telesá je nielenže možné získať za nízke nadobúdacie ceny, ale navyše, ich ľahká regulácia umožňuje aj prestávky vo vykurovaní, čo predstavuje ďalšie šetrenie nákladov.

 

3. Veľkoplošné vykurovacie systémy

 

Veľkoplošné vykurovacie systémy sú špecifikované ich nízkou prevádzkovou teplotou, ktorá sa na rozdiel od tradičných 70 – 90°C pohybuje okolo 40 – 50 °C. Podľa toho či sú vykurovacie káble alebo rohože uložené v podlahe alebo umiestnené v stenách, rozoznávame 2 druhy elektirckého kúrenia.

 

Podlahové kúrenie je založené na prechode elektrického prúdu špeciálnymi vykurovacími káblami alebo rohožami, uloženými v betóne. Vykurovacím telesom je v tomto prípade teda celá podlaha. Čím je podlaha vyššia, tým sa nahrieva pomalšie, na druhej strane však aj pomalšie chladne. Podlahové kúrenie je ideálne na prekurovanie v prechodných obdobiach, počas chladných mesiacov je vhodné rozumne ho kombinovať napr. so sálavými panelmi alebo s konvektormi.

 

Stenové kúrenie sa inštaluje do stien a je veľmi príjemné pre ľudský organizmus. To znamená, že miestnosti nie je potrebné vykurovať na vysoké teploty. Oproti iným systémom, ktoré by pre pocit dostatočného tepla mali byť nastavené na teplotu 22-23°C, stačí, aby bolo stenové kúrenie nastavené na 19-20°C. Pocit tepla je napriek rozdielu v stupňoch identický a na základe tejto skutočnosti sa hovorí o úsporách energie až do výšky 15%.

 

Výhody veľkoplošného vykurovania

 

Stenové a podlahové vykurovanie má niekoľko veľkých výhod. Okrem ideálneho rozloženia tepla v priestore, nenarušuje vzhľad interiéru. Pri jeho prevádzke nedochádza k víreniu vzduchu, vylepšuje pocit tepelnej pohody a vyžaduje oproti iným druhom vykurovania, nižšie prevádzkové náklady.

 

Foto: www.rssrv.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

9482