Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Plošné základové konštrukcie sú vhodné pre stavby bežných rodinných domov, pretože prenášajú ich zaťaženie plošne. Charakteristické sú tým, že ich šírka je väčšia ako ich výška. Pri ich stavbe sa využívajú pásové alebo pätkové základy, ktorých súčasťou sú aj dosky a rošty.
Pri projektovaní základov platí pravidlo priamej úmery, čím väčšie zaťaženie bude na pás, pätku alebo rošt pôsobiť, tým väčšia musí byť šírka základu. Pri výpočte však môže nastať aj situácia, kedy budeme potrebovať veľmi veľkú šírku základov. To by však znamenalo nadmernú spotrebu betónu. Tento problém sa rieši tým, že projektant navrhne iný druh základu a to stupňovitý základ.
Pri menších stavbách a tým pádom aj menšom zaťažení základov, sa na vybudovanie základov využíva betón. Ak sa ráta s vyšším zaťažením alebo sa dom zakladá na neúnosných pôdach, používa sa železobetón. Jeho oceľová výstuž je schopná prenášať okrem zaťaženia aj ťahové napätie a založenie domu tým pádom nemusí byť veľmi hlboké.
Základy domu je možné vyhotoviť priamo na stavbe alebo sa stavajú z prefabrikovaných, na mieru vyrobených dielov, ktoré urýchľujú postup prác.
Základové pásy
Tradičným spôsobom zakladania rodinných domov na Slovensku sú základové pásy, ktoré sa navrhujú všade tam, kde je zaťaženie najvyššie. Predovšetkým teda pod zvislé nosné steny, pod hrubšie priečky, ale aj pod schody a komíny. Jednotlivé základové pásy sú vždy dlhšie ako širšie a hlbšie. V porovnaní so šírkou múru musia byť na každú stranu rozšírené o 100-150 mm.
Na vyhotovenie základových pásov nie je treba toľko betónovej ako na základovú dosku. Materiál, z ktorého sa zhotovujú, musí byť odolný proti vlhkosti, takže sa ich vyhotovenie najviac hodí čistý betón. Pri zakladaní voľne stojacich rodinných domov sa tieto pásy zvyknú prekladať kameňom. Pri tomto spôsobe sa ušetrí niekedy až polovica množstva betónu.
Ak sa základové pásy stavajú v sypkých zeminách, musia sa realizovať pomocou debnenia, aby sa ich bočné steny nezosypávali.
Pätkové základy
Ak sa na mieste budúceho domu nachádzajú dostatočne únosné zeminy, môžu sa pri zakladaní stavby využiť aj pätkové základy. Pätky sa ukladajú hlavne pod piliere, stĺpy a pod komíny. V zásade rozoznávame 2 druhy pätiek: kalichové alebo plné pätky a pätky monolitické. Monolitické pätky však vyžadujú väčšiu výšku základov a preto sa využívajú predovšetkým pri stavbe základov, pri ktorých sa základová škára nachádza hlbšie. Základová škára je plocha, ktorou sa spodná časť základov dotýka podkladovej pôdy.