Ak ste sa ešte krátko pred Vianocami rozhodli oživiť váš interiér novými záclonami, dáme vám niekoľko tipov, ako na to...
Farbu, typ a druh materiálu novej záclony si vyberáme podľa typu a farby interiéru, nábytku a doplnkov, ktoré sa v ňom nachádzajú. Podobne tak musíme záclonu prispôsobiť aj štýlu a druhu materiálov. Váš interiér môže byť zariadený klasicky, moderne alebo v inom štýle napr. retro. Zamyslite sa nad jeho štýlom ešte skôr ako vkročíte do obchodu.
Záclony si vyberajte fyzicky v predajni, najlepšie, ak vám vzorkovník požičajú domov. Ak potrebujete doladiť ich odtieň k interiéru, cez internet to určite nedokážete.
Stanovte si správne, akú širokú záclonu potrebujete. Ak vám nezostane dostatok látky na jej nariasenie, bude záclona pôsobiť veľmi chudobne. Bohaté riasenie totiž umocňuje pôsobenie záclony a dodáva interiéru určitú honosnosť. Pri kúpe novej záclony by ste mali počítať minimálne s dvojnásobnou šírkou okna, ešte lepší výsledok však nadobudnete ak si kúpite 2,5 až trojnásobok dĺžky. Najpravidelnejšie riasenie dosiahnete použitím pásky na riasenie, ale záclonu môžete aj naskladať, napr. na trojité sklady.
Pri stanovení správnej šírky záclony, nezabudnite ani na bočné presahy od okna. Určite by ste novou záclonou chceli prikryť i niekoľko centimetrov steny okolo. Záclona nameraná len od jednej strany okna po druhú stranu, nevyzerá dobre! Záclona by mala okno presahovať z každej strany o 20-30 cm.
Trištvrťové alebo celkom krátke záclony sa hodia skôr do kuchyne, chodby alebo verandy. V spálni či obývacej izbe alebo hale napriek lepšiemu výhľadu z okna pôsobia rušivo a uberajú na elegancii interiéru. Ak teda skutočne chcete zachovať nerušený výhľad z okna, využite niektorý variant ich neklasického vešania. Na voľnom okne dobre ukážu prekrížené záclony, ktoré uchytíte na stranách.
Foto: www.yandex.ru, www.balkon4life.ru, www.baucenter.ru, www.roomester.ru, www.aviarydecor.com