Na prvý pohľad môže byť veľká kuchyňa výhodou. Verte však, že zariadeniu kuchyne, ktorá je priestranná, je potrebné venovať rovnakú, či dokonca aj väčšiu pozornosť než kuchyni malej.
Veľká kuchyňa často pôsobí priestorným dojmom a na prvý pohľad by sa zdalo, že je to jej hlavnou výhodou. Áno, pokiaľ dodržíme niekoľko hlavných pravidiel pri jej zariaďovaní.
Hlavným úskalím priestranných kuchýň sú veľké vzdialenosti medzi jednotlivými kuchynskými pracoviskami. Miestnosť je preto potrebné zariadiť tak, aby sme sa príliš nenachodili a zároveň kuchyňa, ako celok, nevyzerala studeno, prázdno a neosobne. Výhodou veľkého priestoru kuchyne je to, že na jeho dekoráciu môžeme použiť tmavé farby. Kým pri malých kuchyniach by takéto farby potlačili priestor a opticky ho zmenšili, pri veľkých je to naopak.
Tmavé farby zvýraznia priestor a zároveň ho zútulnia. Preto sa sem priam pýtajú veľké obrazce či výrazné lakované plochy. Na linke sa môžu striedať napríklad biele a čierne dvierka vo vysokom laku, s ktorými budú ladiť aj čiernobiele dlaždice na podlahe, ktoré môžeme vďaka veľkej podlahovej ploche orientovať na koso. Celok začistí čierna bordúra okolo stien. Prípadne môže byť linka celá v tmavých farbách. Veľkorysému priestoru dodá na dynamickosti a bude tu pôsobiť impozantne. Na rozdiel od obývacej izby si tu môžeme dovoliť vedľa nízkych skriniek s pracovnou plochou aj kuchynskú kompaktný stenu, do ktorej skryjeme príručné skrinky, chladničku a zabudujeme vstavané spotrebiče, ktoré veľkú plochu rozčlenia. Dnes už nie je pravidlom, že vstavané spotrebiče sú z nerezu. Luxusne pôsobí napríklad čierny smalt. Veľký priestor kuchyne predpokladá, že sa tu bude častejšie variť, myslíme preto na kvalitné a odolné vybavenie – plno výsuvné zásuvky, spotrebiče, u ktorých je počítané s častým používaním, príručné skrinky väčších rozmerov - v tomto prípade bude vhodnejšie s bočnými dvierkami a s policami, ktoré sa vysunú pri ich otvorení.
Ako má teda vyzerať správne zariadie kuchyne, ktorá je priestranná?
Rozmiestnenie jednotlivých zón by malo zodpovedať ergonomickým zásadám. Jednotlivé pracoviská by mali logicky nadväzovať, medzi nimi je vždy nutný aspoň menší priestor na odloženie hrncov a podobne, súčasne by ale uspôsobenie kuchyne a radenie pracovných zón malo zodpovedať našim zvyklostiam. Vo veľkej kuchyni je veľmi praktický pracovný ostrovček, kam môžeme podľa vlastných požiadaviek situovať varenie alebo umývanie a prípravu potravín, prípadne varnú zónu a servírovanie pokrmov, v takom prípade umiestnime do spodného priestoru taniere, príbory a i. stolový riad. Kuchynský ostrovček priestor zaujímavo rozčlení, poskytne ďalšie úložné priestory a predovšetkým umožní variacej gazdinke kontakt s okolím.
Pracovná plocha na ostrovčeku, deliaca priestor kuchyne od ostatného obytného priestoru, má obrovskú výhodu – gazdinka stojí pri práci a obsluhe otočená tvárou do priestoru a nie tvárou k stene – ako tomu z nutnosti býva v zostavách umiestnených väčšinou pri stene kuchyne.
V pevnom a stabilnom ostrovčeku môže byť zabudované varné centrum (so stropným odsávaním) rovnako ako drez – s touto inštaláciou je však treba počítať už pri projekte kuchyne. Ostrovčeky „mobilné“ – zriadené dodatočne – môžu slúžiť ako plocha pracovná a zároveň úložný priestor, prípadne môžu byť z obytnej strany prispôsobené k príležitostnému posedeniu, ako miesto pre príležitostné posedenie pri rýchlej káve. Pracovná plocha pozdĺž steny môže slúžiť len pre čistenie potravín a umývanie riadu a podobne. Veľké pracovisko tiež poskytuje dostatok priestoru pre ďalšie vybavenie - kombináciu rôznych varných dosiek, samostatný gril, platňu na wok ...
Všetko nemusíme samozrejme robiť naraz, všetky spotrebiče sa dajú zabudovať postupne, len by sme mali vopred počítať napríklad s prívodom plynu či elektriny. Praktické a veľmi pohodlné sú aj skrinky na malé elektrospotrebiče - robot, krájač, odšťavovač, celá skrinka býva uzatvárateľná drevenú či kovovú roletou, upratané je teda hneď. Vhodné je mať v skrinkách nainštalované elektrické zásuvky. Ak máme pre kuchyňu vyčlenený naozaj veľký priestor, môžeme si dovoliť určitý nadštandard vo vybudovaní samostatnej miestnosti pre studenú špajzu, prípadne miestnosť, kam bude prístup od garáže, aby sa dal ľahko vyložiť a upratať nákup. Je tiež možné takto vytvoriť priamo takzvanú „tieňovú kuchyňu“, kde sa skladujú potraviny a robia všetky prípravné práce na varenie - čistí sa zelenina, krája mäso. V takej časti kuchyne potom musí byť drez, súčasne sem umiestnime aj kontajnery na triedený odpad, praktické je inštalovať sem aj umývačku.
Varenie sa potom odohráva v prednej "bielej kuchyni a všetok neporiadok zostáva za zatvorenými dverami. Na uľahčenie prenášanie potravín a riadu je možné prepojiť obe miestnosti okienkom. Riešenie s dvoma kuchyňami nemusí byť ani príliš nákladné a tomu, kto veľa varí, môže veľmi uľahčiť prácu.
Správne navrhnúť kuchyňu, jednu z najkomplikovanejších miestností v dome vôbec, býva najčastejším orieškom pre bytového dizajnéra. Nechajme si aj pri jej zariaďovaní poradiť od odborníka.
Foto: www.interiortop.ru, www.kepoon.com, www.artleo.com