ÚvodHrubá stavbaPodlahyTypy drevených podláh

Typy drevených podláh

Typy drevených podláhExistujú 3 základné možnosti, ako položiť drevenú podlahu. Ak drevu neviete odolať a plánujete ho položiť aj do vysoko zaťažovaných miestností, zvoľte ako materiál masívne drevo.

 

Celomasívna podlaha sa, na rozdiel od plávajúcich, fixuje k stene, a preto je nutné v interiéri dodržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu. Tá sa pohybuje od 40-60%. Čo sa týka optimálnej teploty, podlahe z masívu vyhovuje izbová teplota medzi 18 – 23 °C. Pokiaľ nie sú tieto kritériá dodržané, ľahko sa vám môže stať, že vaša podlaha naruší svoj tvar a napučí alebo v opačnom prípade zoschne.

 

Práve na základe možnej deformácie drevenej podlahy pod vplyvom vlhkosti, sa do kúpeľní odporúča položiť podlahy z exotických drevín. Ich drevo má vysokú hustotu, čo ho robí odolnejším nielen voči zmenám vlhkosti, ale i voči hnitiu. Povrch takéhoto dreva je možné pre použitie v kúpelni ešte navyše ošetriť impregnáciou alebo lakovaním.

 

Drevená podlaha a jej pokládka

 

Položenie palubovky, ako sa masívna podlaha inak nazýva, je založené na princípe neustáleho odvetrávania, pretože jej jednotlivé masívne dosky s hrúbkou 2 – 2,5 cm sa pokladajú rošt z hranolov, čím medzi nášľapovou vrstvou a podkladom vzniká vzduchová medzera. Dosky sú povrchovo neupravené, ukladajú sa k sebe systémom pero a drážka.

 

Druhy drevenej podlahy

 

 

Rokmi overená je aj drevená podlaha pozostávajúca z parkiet – vlysov z tvrdého dreva. Jednotlivé dielce sa lepia na podklad, napr. do asfaltu tak, aby vytvárali požadovaný vzor. Jeden z najklasickejších a stále používaných vzorov sa nazýva rybia kosť.

 

Parkety sa vzájomne spájajú mechanizmom pero a drážka. Po pokládke parkiet nasleduje nutná povrchová úprava. Podlaha sa prebrúsi, spoje medzi jednotlivými dielcami sa vytmelia a ich povrch sa ošetrí lakom, alebo sa napustí olejom či voskom. Takéto tradičné podlahy majú vynikajúcu životnosť, pri dodržiavaní zásad bežnej starostlivosti stačí, ak sa pravidelne v intervaloch 15 – 20 rokov znovu prebrúsia a ošetria už spomínaným spôsobom.

 

Dlhé a široké parketové vlysy tzv. flooring, sú určené na ukladanie do radu. Naopak, z klasických menších parkiet sa dajú vytvárať rôzne vzory.

 

Typy drevenej podlahy

 

 

Do miestností s vyššou záťažou sa výborne hodia aj plávajúce podlahy, ktoré momentálne patria v obytných interiéroch medzi najpoužívanejšie podlahy. Sú oproti palubovkám omnoho lacnejšie a ukladajú sa jednoducho a veľmi rýchlo. Rýchlu pokládku umožňuje lepenie jednotlivých lamiel pomocou systému pero a drážka alebo využitím technológie suchých zámkových spojov. Odpadá aj ich následná povrchová úprava, pretože sa olejujú alebo lakujú už priamo vo výrobe. Plávajúcou sa takáto drevená podlaha nazýva preto, lebo nie je fixovaná na podklad, ani okolité steny.

 

Plávajúce podlahy majú trojvrstvovú konštrukciu a sú veľmi stabilné. Rozdiel v ich cene a cene palubovky je daný tým, že zo skutočne tvrdého a drahého dreva sa vyrába len ich nášľapová vrstva, ktorá je hrubá len 3-4 mm.

 

Foto: www.domtrendy.pl, www.stroikadom.com, www.maxparketta.hu

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12497