Väčšina ľudí si tieto dva úplne odlišné materiály pletie a v chápaní pojmov linoleum, lino, podlaha z PVC či vinylová podlaha, panuje stále chaos. Veľmi známy pojem lino nám navyše asociuje podlahové krytiny ponúkané pred rokom 1990 a ešte krátko potom, ktoré boli predávané v obmedzenom množstve farieb a vzorov. Dnes si ozrejmíme rozdiely medzi týmito krytinami.
Zásadný rozdiel medzi linoleom a linoleom je v ich zložení. Linoleum je tvorené prírodnými materiálmi, a to jutovou tkaninou, ľanovým olejom, korkovou, drevenou alebo pieskovcovou múčkou, živicou a farebnými pigmentmi. Kým lino čiže PVC (polyvinylchlorid) je syntetického pôvodu. Poďme však poporiadku.
Linoleum je na rozdiel od PVC krytiny (lino) vyrobené (ako sme pred chvíľou spomínali) z obnoviteľných prírodných materiálov (drevitá a korková múčka, ľanový olej, vápenec, prírodné pigmenty a iné). Najčastejšie je položené na jutovej tkanine alebo plátenej podložke. Jedná sa teda o 100% prírodný produkt, ktorý je biologicky odbúrateľný a nenarušuje životné prostredie pri výrobe ani likvidácií. Oproti PVC je hrubšie, mäkšie a viac pripomína gumu. Linoleum býva jednofarebné alebo melírované, imitácia dreva však nebýva verná.
Pre svoje hygienické a nealergické vlastnosti sa linoleum skôr používalo hlavne v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, dnes nachádza uplatnenie aj v domácnostiach. Prírodný pôvod surovín je vykúpený vyššou cenou a menšou odolnosťou proti vlhkosti. Linoleum totiž môže nasať vlhkosť a začať sa vlniť alebo odlepovať, takže nie je vhodné napríklad do kúpeľní. Ďalšími nevýhodami prírodného linolea sú citlivosť na UV žiarenie a náročnejšia údržba, ktorá spočíva okrem iného aj v nanášaní špeciálnej voskovej emulzie.
Lino, čiže vinylová podlahová krytina (PVC) je vyrobená z polyvinylchloridu. Mäkčené PVC sa predáva v roliach, tvrdený vinyl zase v dielcoch (lamelách alebo štvorcoch). Tvrdený vinyl môže byť kombinovaný s podkladom z HDF alebo korku. Existuje aj tkaný vinyl, ktorý na prvý pohľad pripomína koberec. Vinyl je odolný proti oderu, vode (nevadí mu mokré vytieranie), na dotyk je mäkký, príjemný a hrejivý a umožňuje tichý došľap. Je zdravotne nezávadný, neobsahuje ťažké kovy a niekedy býva opatrený vrstvou, ktorá obmedzuje šírenie plesní a baktérií.
Ďalšou výhodou PVC je široká škála farieb a vzorov. Dokáže totiž dokonale imitovať akýkoľvek materiál (aj drevené podlahy vrátane reliéfu). Vinylová podlaha je ideálna aj v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Vinyl sa v závislosti od teploty rozťahuje a zmršťuje, takže pri nákupe študujte technické listy a vyberte si takú krytinu, ktorá bude mať čo najnižšiu rozťažnosť. U dobrých výrobcov sa pohybuje od 0,1 mm na 1 meter dĺžky. Rozpínanie obmedzuje aj prímes sklených vlákien. Pre vyššiu odolnosť proti poškriabaniu sa potom pýtajte po PVC s PUR (polyuretánovou) ochrannou vrstvou.
Foto: www.RepairEasily.ru, www.papamaster.su
Autor: Ivan Nôta