ÚvodHrubá stavbaPodlahyPodlaha v garáži musí spĺňať mnohé požiadavky

Podlaha v garáži musí spĺňať mnohé požiadavky

Preč sú časy, kedy podlaha v garáži bola len z čistého betónu. Tie dnešné okrem vizuálneho dojmu by mali byť tiež založené na kvalite, protišmykovosti a ich úžitková doba by mala byť čo najdlhšia. Garáže rodinných a bytových domov predstavujú namáhanú konštrukciu so špecifickými požiadavkami na odolnosť, údržbu a funkčnosť.

V mnohých garážach sa stretávame s problémami najmä z dôvodu výskytu prevádzkovej vody vnesenej na vozidlách (sneh, dažďová voda). Táto voda preniká do nadväzujúcich konštrukcií a vytvára kaluže na podlahe, ktoré zhoršujú nielen užívateľský komfort, ale môžu spôsobiť významnú degradáciu celej konštrukcie. V niektorých prípadoch táto prevádzková voda vzlína do priečok, preniká do ďalších miestností nadväzujúcich na garáž.V prípade garáže, ktorá je umiestnená na základovej doske nemožno často úplne odlíšiť, či k výskytu vody dochádza z dôvodu vnesenie vody vozidlami alebo z dôvodu netesnosti izolačného systému proti podzemnej vode.

 

Podlaha v garáži

 

Veľmi časté namáhanie podlahy v garáži vzniká „odkvapkávaním“ prevádzkových kvapalín. Olej, palivo a ďalšie ropné látky dokážu nielen narušiť vzhľad podlahy, ale doslova sa vpijú do betónu, kde dochádza k ďalšiemu poškodzovaniu. Na túto situáciu je potrebné myslieť už na začiatku používania garáže keďže toto poškodenie výrazne zhoršuje schopnosť prídržnosti ďalších vrstiev na podklad a len veľmi ťažko sa eliminuje.

Ďalším prevádzkovým vplyvom je oter od kolies, najmä v miestach jazdnej dráhy a státie v mieste brzdení a rozjazdov. Tu je dostatočnou ochranou odporúčaná hrúbka ochrannej vrstvy a jej kvalita.

Mnohým týmto situáciám možno ľahko čeliť už v priebehu projektovej dokumentácie garáže. Pre podlahy garáží platia rovnaké základné požiadavky ako na iné konštrukcie, legislatíva však okrem požiarnych vlastností podlahy a protišmykovosti nášľapnej vrstvy iné vlastnosti nerieši. Hydroizolačná a ochranná vrstva na podlahe by mala byť vytiahnutá na steny a nadväzujúce konštrukcie, aby voda obsahujúca chloridy nemohla priamo namáhať betón , vrstva musí byť odolná proti poškodeniu a musí byť jednoducho opraviteľná.

Tieto problémy dnes rieši napríklad náter epoxidovou živicou. Mimo samotnej spodnej hydroizolácie, ktorá ochráni konštrukciu pred vzlínajúcou vlhkosťou možno veľmi ľahko ochrániť podlahu od nášľapnej konštrukcie. Kvalitný epoxidový náter dokáže zabezpečiť trvanlivú ochranu pred vyššie uvedenými vplyvmi po celú dobu životnosti podlahy. Pri aplikácii je však nutné dodržať niekoľko základných technologických krokov a odporúčanú skladbu.

Betónový podklad by mal mať dostatočnú pevnosť a kvalitu povrchu. Súčasne by mal byť vyrovnaný a mal by rešpektovať dilatačné škáry objektu. Pred aplikáciou náteru je nutné dodržať vlhkostné a teplotné podmienky.

Aby garážová podlaha spĺňala moderné požiadavky, nesmie sa zabúdať ani na dostatočnú penetráciu podkladu pod finálny náter, ktorá vyrovná aj väčšie nerovnosti . Finálny náter sa nanáša najmenej v dvoch vrstvách. Špeciálnym valčekom sa potom na nátere vytvára protišmyková vrstva – jemná štruktúra pripomínajúca pomarančovú kôru.

Takýto finálny povrch spĺňa požiadavky na vyššie uvedené vplyvy namáhania a nesmieme zabúdať na estetické hľadisko, ktoré veľmi často patrí k návrhu rodinného domu. Aplikáciu pri dodržaní technologickej disciplíny zvládne ako remeselník, tak zručný kutil snáď s jediným odporúčaním - dodržujte návod a udržujte náradie v čistote, prípadne meňte valčeky. Až potom bude vaša podlaha spĺňať to, čo sa od nej  očakáva.

Foto: www.garagejournal.com

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18081