Tepelné čerpadlo je v súčasnosti jedným z najčastejšie inštalovaných zdrojov ekologického vykurovania u nás aj v zahraničí. Mnohí z investorov alebo stavebníkov túžia po čo možno najlacnejším vykurovaní, lacných energiách, dostatku tepla a maximálnej miere komfortu s bezstarostnou prevádzkou. V našej krajine je tepelné čerpadlo jedným z mála zdrojov tepla, ktoré všetky tieto túžby spĺňa.
Najpoužívanejší princíp tepelného čerpadla je v uzavretom chladiacom okruhu so štyrmi ďalšími komponentmi. Ide o kompresor, expanzívnu trysku a dva výmenníky - kondenzátor a výparník. Celá funkčnosť je založená na reverznom cykle.
Energia zo slnka, uložená vo vzduchu, vode alebo v zemi, sa privedie na výparník, kde svoje skupenské teplo odovzdá chladiacemu okruhu a tým sa chladivo vyparí do plynného stavu. V ďalšom takte sa potom chladivo v kompresore znásobí a tým narastie aj jeho teplota.
Chladivo sa v obehu dostáva na ďalší výmenník - kondenzátor, tu odovzdá svoje teplo do vykurovacej vody a tým skvapalní. Posledným článkom v jednom cykle je priechod expanznou tryskou a cyklus sa opakuje. Obvykle najviac energeticky náročným prvkom celého systému je kompresor, ktorý pre svoju funkčnosť spotrebováva najväčší podiel elektrickej energie potrebnej na prevádzku tepelného čerpadla.
Na čo je vhodné tepelné čerpadlo?
- vykurovanie objektov
- ohrev teplej vody
- ohrev sezónnych aj celoročných bazénov
- zdroj tepla pre vzduchotechniku
- klimatizácia, chladenie
- ostatné aplikácie, kde potrebujeme dostatok tepla
Ako funguje tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo funguje podobne ako chladnička v kuchyni, ktorú všetci poznáme. V chladničke je zima a za chladničkou je teplo. U tepelného čerpadla je jedna jednotka v dome a jedna jednotka vonku. V zime sa vonkajšia jednotka chladí pomocou kompresora a okolitý, hoci chladný vzduch, jednotku ohrieva. Toto teplo sa odovzdáva do vnútornej jednotky (v podstate chladničky zapojenej naopak).Pri príliš nízkych vonkajších teplotách stráca klasické tepelné čerpadlo vzduch-voda svoju účinnosť. Dnes sú už vyvinuté nové technológie tepelného čerpadla voda-vzduch s AVI technológiou, ktoré posúvajú hranicu vysokej účinnosti až na vonkajšiu teplotu -25°C, čo by v našich klimatických podmienkach malo byť naozaj dostatočné.
Pri poklese teplôt pod túto hranicu (-25°C) opäť klesá efektivita tepelného čerpadla. Ďalšou možnosťou je inštalácia tepelného čerpadla voda-voda, kde sa využíva pre ohrev vonkajšej jednotky vodu v studni, kde je teplota takmer rovnaká aj v najväčších mrazoch. Princíp fungovania tepelného čerpadla je rovnaký. Tepelné čerpadlo zem-voda pracuje rovnako ako vyššie uvedené typy, ale vonkajšia jednotka (register) je uložená v zemi. Je potrebný pomerne veľký pozemok, kde sa tento register zabuduje. Pomer medzi elektrickou energiu a vykurovacou energiou sa nazýva vykurovací faktor tepelného čerpadla. Hodnota vykurovacieho faktora sa pohybuje od 2,7 - 5, podľa toho v akých podmienkach tepelné čerpadlo pracuje. Čím nižšia je teplota výstupu tým vyššia je vykurovací faktor.
Hlavným dôvodom pre kúpu tepelného čerpadla sú peniaze, ktoré vďaka modernému a ekologickému vykurovaniu ušetríte na prevádzke vášho domu. Ceny energií v posledných rokoch rastú viac než je zdravé a jedinou obranou proti vysokým platbám za plyn a elektrinu je zníženie svojej závislosti na monopolných dodávateľoch týchto energií.
Tepelné čerpadlo je skvelou príležitosťou, ako to dosiahnuť. Peniaze, ktoré zaplatíte za tepelné čerpadlo sa vám pri súčasných cenách energií vráti opravu rýchlo späť.
Tepelné čerpadlo je jediná technológia, ktorá poskytuje komfort plynového vykurovania . V lete sa nemusíte starať a zháňať zásoby paliva na zimu alebo vynášať popol.
Tepelné čerpadlo vám umožní jednoducho a lacno využívať aj ďalšie technológie vo vašom dome. K tepelným čerpadlám možno ľahko doplniť napríklad riadené vetranie, ktorá bude stáť výrazne menej než bežné samostatne vetracie systémy.
Ak máte čerpadlo s vrtmi, môžete ľahko pre svoj dom získať klimatizáciu, ktorá pracuje celoročne v podstate bez prevádzkových nákladov.
Tepelné čerpadlo je k životnému prostrediu oveľa ohľaduplnejší než iné zdroje tepla, je ekologickejšie. Jeho používaním sa výrazne znižujú emisie skleníkových plynov a ďalších škodlivín.
Foto: www.uekvarma.ru
(i.n.)