Technologický pokrok umožnil zachytávať slnečnú energiu a meniť ju na potrebné teplo, preto mnohí stavebníci v regiónoch s dostatočným počtom slnečných dní, investujú do systémov solárnych kolektorov. Slnko nám ročne poskytuje až 5000 násobok našej ročnej spotreby energie. Je potrebné uvedomiť si, že tento dar nám leží na dosah ruky a aj v chladnejších regiónoch sa tak inštalácia slnečných kolektorov stáva zmysluplnou myšlienkou.
Ak sa navyše ešte skombinuje s nápadom využitia tepelného čerpadla, dokážeme ušetriť približne 50 % nákladov na vykurovanie a prestaneme byť závislí od vývoja cien.
Prvé tepelné čerpadlo bolo zostrojené na konci štyridsiatych rokov a hoci sa na trhu objavilo približne pred 30 rokmi, skutočný záujem oň sa prejavil až v poslednom desaťročí. Technológia vykurovania prostredníctvom tepelného čerpadla sa na prvé zdanie môže laikovi zdať nepochopiteľná a komplikovaná. Opak je pravdou. Tepelné čerpadlo funguje na podobnom princípe ako chladnička, ktorá odoberá teplo potravinám - čiže ich chladí a vo svojej zadnej časti vlastne kúri. Tepelné čerpadlo má však omnoho väčší výkon, odoberá teplo zo zeme, spodnej vody alebo vzduchu a ďalej ho rozvádza do radiátorov alebo podlahového kúrenia. Za zmienku stojí napríklad to, že teplo dokáže zdrojom odoberať bez problémov aj v zime. Ako je to možné?
Chladivo, ktoré koluje v tepelnom čerpadle odoberá teplo okolitému zdroju (zem, voda, vzduch) a tým mení svoje skupenstvo na plynné, čím dochádza k jeho odparovaniu. Toto plynné chladivo, ohriate o niekoľko stupňov, kompresor v čerpadle stlačí a vtedy nastáva kompresia, pri ktorej stúpa teplota chladiva až na približne 80°C. Takto zahriate chladivo vo výmenníku odovzdá svoje teplo vode, ktorá ho rozvedie do vykurovacích telies. Chladivo sa na základe odovzdania tepla znovu ochladí a skvapalní. Je teda znovu pripravené prijímať teplo zo zdroja.
Čerpadlo je poháňané elektrickou energiou alebo plynom, ale náklady na jeho prevádzku a samotnú kúpu a inštaláciu, sú v porovnaní s úsporami pri vykurovaní tak nízke, že ich návratnosť sa prejaví už po niekoľkých rokoch.