Systém voda - voda
Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré odniekiaľ čerpá teplo. Jedno z prvých tepelných čerpadiel vynašiel Slovák Aurel Stodola v roku 1921. V roku 1928 ho namontoval v Ženeve a údajne vykuruje doteraz. Berie teplo z jazera a odvádza ho do ženevskej radnice. Ide teda o roky overenú technológiu voda - voda.
Keďže v našich podmienkach má šancu bývať priamo pri jazere len mizivé percento ľudí, systém tepelného čerpadla môže ako zdroj využívať miesto jazera teplo zo studne. Podmienky pre inštaláciu sú náročné - je potrebné vybudovať dve studne, čerpacia a vsakovacia, ktoré budú umiestnené na rovnakom prameni, ale v dostatočnej vzdialenosti od seba. Ak ale vynecháme technickú náročnosť, ide z ekonomického hľadiska o veľmi efektívny variant.
Systém vzduch – voda
Berie teplo zo vzduchu a odovzdáva ho do bojlera a následne do radiátorov. Tepelné čerpadlá vzduch / voda sú natoľko jednoduché, že pri ich inštalácii nepotrebujete žiadne povolenie, nie je treba ani kopať do zeme. Možno ich umiestniť aj na malom priestore, napríklad na streche domu.
Výhody tepelných čerpadiel vzduch - voda
- nižšie obstarávacie náklady - rýchlejšia návratnosť investovaných prostriedkov - nie sú nutné zemné práce - celá záhrada vám zostane k dispozícii - jednoduchý a lacnejší servis vzduchových čerpadiel - nízka tarifa pre celú domácnosť
Systém zem - voda
Pre tento systém sú nutné hlbinné vrty a medené zemné kolektory (zberače) na záhrade. Ide o najúčinnejší systém tepelných čerpadiel, ktorý je ideálny pre stredoeurópske podmienky. Vo výparníku (výmenníku tepla) dochádza k prenosu energie z primárneho média do chladiva. Chladivo získaním tepla z primárneho média prechádza do plynného stavu a prechádza do kompresora, kde je stlačené a tým sa ďalej zvýši jeho teplota. V kondenzátore (výmenníku tepla) sa chladivo ochladí a prejde opäť do kvapalného stavu. Jeho energia sa tu odovzdáva vykurovaciemu médiu, ktoré slúži na vykurovanie, systému ohrevu vody alebo ohrevu vzduchu. Expanzný ventil reguluje prietok chladiva okruhom a udržiava tak tlakový rozdiel medzi jeho vysokotlakovou a nízkotlakovou časťou. Využitie geotermálnej energie je v súčasnej dobe veľmi obľúbené, až prestížne. Pre malé domácnosti sú ale zemné vrty príliš náročné na inštaláciu a investície.
Foto: www.netgaza.ru
(i.n.)