ÚvodFasády, omietky, zateplovanieFasádyŠtíty domov: funkcionalita, povrchová úprava a opláštenie

Štíty domov: funkcionalita, povrchová úprava a opláštenie

Štít domu musí byť pevný a spoľahlivý. Preto sa oplatí venovať tejto otázke osobitnú pozornosť. V tomto článku sa dozviete o zvláštnostiach práce, schémach, materiáloch a spôsoboch povrchovej úpravy.

Štíty domov

Čo je štít?

Štít (Front - čelo) je prirodzeným pokračovaním koncovej steny budovy. Nachádza sa nad rímsou, ktorá sa v úrovni stropu zhoduje so stropom medzi najvyšším podlažím a podkrovím. Zvyčajne ide o rovinu ohraničenú sklonmi strechy. Častejšie sú jednoduchého trojuholníkového alebo mnohouholníkového tvaru lomeného, ​​niekedy polkruhového alebo lukovitého tvaru (pripomínajúce ohyb natiahnutého luku). Existujú aj iné konfigurácie, napríklad vo forme lichobežníka.

Od čias starovekého Grécka a Ríma sa štít začal používať ako dodatočný nezávislý architektonický prvok zdobiaci budovu. V tejto funkcii sa hojne využíval v palácových a chrámových stavbách, drobných architektonických formách – rotundách, víťazných oblúkoch a pod.

Štíty domov

Z konštruktívneho hľadiska je štít podkrovná stena, ktorá chráni interiér pred atmosférickými vplyvmi - vetrom, prachom, dažďom a snehom. Táto časť fasády môže byť plná alebo môže mať manzardové okno - okrúhle alebo polkruhové.

Štít ako súčasť krovovej sústavy

Ak sa v podkroví nachádza manzardové poschodie alebo mezanín, v prednej časti podkrovia sa umiestňuje jedno alebo viac pravidelných obdĺžnikových okien a niekedy aj malý konzolový balkón. Štít je súčasťou krovovej sústavy budovy. Zvyčajne je zhora podopretý pozdĺžnymi väznými trámami a hrebeňovým trámom. Ak sa dom nachádza v oblasti so silným vetrom a jeho výška je dostatočne veľká, je vhodné pri konštrukcii strechy použiť vnútorné výstuhy z dreva alebo kovu. Tie budú konštrukciu podopierať a chrániť ju pred zrútením. Keď má dom jednu alebo dve pozdĺžne vnútorné steny, je možné na ne (steny) z vnútornej strany v miestach, kde priliehajú k vonkajším obostavaným priestorom, inštalovať polodrážkové prvky - obdĺžnikové (pilastre) alebo šikmé (podpery) - opierajúce sa o ne.

Štíty domov

Materiál na stavbu štítu

Pri murovanom alebo drevenom dome s neplánovanou dodatočnou vonkajšou úpravou je lepšie, ak sa materiál obvodového plášťa budovy zhoduje s materiálom štítu. Inými slovami, v murovanom dome bez omietky by mal byť murovaný, v drevenom zrubovom dome by mal byť z guľatiny a v omietnutom dome by mal byť omietnutý. Zároveň sa môže v menšej miere líšiť od hrúbky stien.

Nie je dobré používať na túto časť steny a obvodového plášťa budovy materiály, ktoré nie sú rovnaké. Ak to nie je výslovne navrhnuté architektom alebo projektantom, vo väčšine prípadov to môže svedčiť o zlom vkuse.

Štíty domov

Metódy konečnej úpravy

Projekt domu často počíta s dodatočnou úpravou fasád, často v kombinácii so zateplením, ktoré môže byť:

  • jednoduchá alebo dekoratívna omietka;
  • obklad keramickým obkladom, obkladom z umelého alebo prírodného kameňa;
  • obklad plastom, vláknocementom, inými typmi obkladov alebo panelov;
  • použitie tzv. odvetranej fasády. To umožňuje vonkajšiemu vzduchu voľne prechádzať pod obkladom a odstraňovať prebytočnú vlhkosť. Vďaka tomu je budova v lete menej chladná a v zime teplejšia.

V tomto prípade sa materiál a spôsob výstavby môžu líšiť od spôsobu usporiadania stien. Tak napríklad steny môžu byť z tehál a štíty môžu byť z pórobetónových tvárnic alebo obložené drevom. Keď sú fasády a priečelia jednotne dokončené, môžu vyzerať ako postavené v rovnakom štýle.

Ľahké štíty

Použitie ľahkých materiálov na štíty pomôže znížiť zaťaženie základov a znížiť ich hmotnosť, čím sa ušetria peniaze. Ľahké konštrukcie možno vyrobiť pomocou:

  • 3...5 cm hrubej fasádnej dosky;
  • penových blokov alebo pórobetónu;
  • škvárových tvárnic;
  • keramzitbetónových tvárnic;
  • objemový drevený alebo kovový rám obložený z vnútornej a vonkajšej strany plastovými panelmi s tepelnou izoláciou medzi nimi.

Štíty domov

Izolácia štítu

Ak je podkrovný priestor upravený na umiestnenie podkrovia alebo medziposchodia a hrúbka čelnej steny je menšia ako hrúbka fasádnych stien, musí byť táto časť domu zateplená. Je lepšie izolovať z vonkajšej strany. Existujú na to dva dôvody:

  • zachovanie úžitkového objemu podkrovnej miestnosti;
  • začlenenie štítovej steny do systému tepelnej ochrany.

Izolácia musí byť chránená pred mechanickým poškodením. Preto sa tepelná izolácia zvyčajne kombinuje s obkladom alebo opláštením. Vykonáva sa pomocou dreveného alebo kovového rámu vo forme lamiel pripevnených skrutkami na stenu s určitým rozstupom a odstupom. Bunky, ktoré sú vytvorené medzi mrežovými prvkami rámu, sa pred obkladom vyplnia rohožami z minerálnej vlny alebo penovými doskami.

Štíty domov

Pred položením sa izolácia obalí fóliou s vodotesnými a vodoodpudivými vlastnosťami. Zároveň umožňuje prestup vodných pár migrujúcich cez steny, ktoré vznikajú v dôsledku ľudskej činnosti a vnútorných a vonkajších teplotných zmien. Paropriepustná fólia alebo membrána zabraňuje nasiaknutiu tepelnej izolácie kondenzáciou vody, a tým strate jej ochranných vlastností.

Aby sa zabránilo nasiaknutiu, pri výstavbe strešnej krytiny sa zriaďuje presah strechy. Podopiera sa cez väzníky na kobylkách - tvarovaných doskách, ktoré vyčnievajú mimo fasády na vzdialenosť 40 a viac centimetrov.

Štíty domov

Konštrukcia okenných alebo dverových otvorov

Okenné alebo dverné otvory je možné vytvoriť rozšírením vikierového okna na plochu potrebnú pre pohodlný pobyt v miestnosti. Ak je štít plný alebo „slepý“, otvory sú vytvorené štandardným spôsobom. Pre tehlu - v úrovni hornej časti otvoru sa vyreže vodorovná drážka, do ktorej sa vloží a zabezpečí betónový alebo kovový preklad. Podkladové murivo sa potom odstráni, aby sa namontovala výplň okien alebo dverí.

Štíty domov

Foto: modernplace.ru

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

508