ÚvodFasády, omietky, zateplovanieFasádyStarostlivosť o fasády rodinných domov

Starostlivosť o fasády rodinných domov

Fasády rodinných domovNiektoré tam chceme mať a sme schopní utratiť aj viac než pár korún naviac aby tam boli, o iné však nestojíme vôbec a tiež nás stoja pár korún navyše. Obzvlášť ak sú živé a kvalite naše omietky rozhodne neprispejú. Áno, uhádli ste, reč je o machoch, lišajníkoch, hubách či plesniach, ktoré si žijú svoje vlastné životy bez ohľadu na ľudskú existenciu. Sú nesmierne odolné a na to aby sa im darilo, stačí dostatočné množstvo tieňa, vlhka, trocha minerálov a štipka organických látok, viac nepotrebujú.

Pravdepodobne preto sú schopné prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach a ich existencia na tomto svet sa odhaduje na dva a pol miliardy rokov. Ich odolnosť a húževnatosť je teda viac ako chvályhodná, jedna vec je však istá – niektoré druhy nášmu zdraviu rozhodne neprospievajú, prinajmenšom vtedy ak sme v ich bezprostrednej blízkosti, respektíve v bezprostrednej blízkosti ich sporov, či výtrusov, ktoré môžu spôsobovať vážne alergie.

Podmienky k výskytu plesní v mnohých prípadoch príliš obmedziť nemôžeme, v mnohom totiž ich rast a výskyt závisí od počasia – čím je vzdušná vlhkosť vyššia, tým sa im lepšie darí, od situovania domu na svetové strany – na severnej a severozápadnej strane je ideálne miesto pre ich rast. Ale, samozrejme, aj v tých miestach, kde je výskyt plesní a nežiadúcich mikroorganizmov vyšší, môžeme ich výskyt potlačiť, alebo ich rastu celkom zabrániť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel.

Medzi ne napríklad patrí aj pravidelné čistenie fasád. To samozrejme pozitívne vplýva na predĺženie ich životnosti a v neposlednom rade estetickosti.

 

Starostlivosť o fasády rodinných domov

Ak bojujeme s mikroorganizmami na fasáde, teda ak nám fasáda domu vlhne a plesnivie, mali by sme ju čo najviac vystaviť pôsobeniu slnečných lúčov – preložené do obyčajnej reči to znamená, že odstrániť príliš hustý porast v blízkosti budovy – v prípade ak sa tam nejaký nachádza. Ďalej treba zamedziť vlhkosti, aby sa udržiavala na fasáde domu, teda ak je to nutné, budovu dodatočne izolovať, skontrolovať všetky miesta kade môže zatekať, alebo stekať voda – teda tesnenie odkvapových ríms, utesnenie komína, alebo šírku a sklon parapetných dosák.

Pokiaľ sa chystáme prevádzať fasádny náter, rozhodne treba zvoliť taký, ktorý má krátku dobu schnutia a ďalej neviaže v sebe vodu, je paropriepustný a nenasiakavý.

Foto: www.multipino.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

8600