ÚvodFasády, omietky, zateplovanieFasádyPohľadový betón - materiál blízkej budúcnosti?

Pohľadový betón - materiál blízkej budúcnosti?

Pohľadový betón, fasádaModerná architektúra je dnes ovplyvnená strohosťou a jednoduchosťou minimalistického štýlu, ktorý sa odráža nielen na štýle stavby, ale aj na výbere použitých materiálov. Domy s rovnými líniami a veľkými sklenými tabuľami, bez zbytočných oblúkov či coklov, ktorých steny sú hladké a čisté...A zrazu si uvedomíte, že najväčšiu plochu vášho obrazu tvorí betón. Ešte pred krátkym časom sa betón používal ako základný stavebný materiál. Slúžil najmä na výrobu nosných prvkov budov.

 

Prečo práve pohľadový betón?

 

Pohľadový betón je takpovediac vylepšený, veľmi kvalitný betón, ktorý vzniká pridávaním účelových komponentov do štvorzložkového betónu. Tieto komponenty zabezpečujú jeho výborné technologické, ale i optické vlastnosti a tak sa dnes využíva nielen na výstavbu fasád, ale aj pri tvorbe moderných interiérov.

 

Pohľadový betón - materiál blízkej budúcnosti?

 

 

Zaujímavosťou je, že pohľadový betón si nevyžaduje žiadne ďalšie povrchové úpravy, možno s výnimkou opráv drobných odchyliek. Štruktúru jeho povrchu totiž vytvára debnenie, upravené a to olejovým náterom, lakovým filtrom alebo fóliou z PVC. Cieľom týchto úprav je zabrániť jeho prilepeniu o betón.

 

Pohľadový betón - materiál blízkej budúcnosti?

 

Drevo použité na debnenie musí byť upravené podľa špecifikácie projektanta alebo architekta tak, aby mal hotový betón jednoliatu povrchovú štruktúru. Tá sa dosahuje zvýraznením povrchu dreva debnenia a to pracovnými postupmi vzorkovania alebo vypaľovania. Pri realizácii pohľadového betónu sú dôležité aj veľkosť a množstvo pórov a ich rovnomernosť, farba, riešenie a usporiadanie škár a najmä úzka spolupráca projektanta, stavebnej firmy a taktiež technológa, ktorý zabezpečuje výrobu špeciálneho betónu.

 

 

Pohľadový betón - materiál blízkej budúcnosti?

 

Ak ide o stavbu náročnej konštrukcie, často sa stáva, že tím týchto pracovníkov vytvorí najprv skúšobnú plochu o minimálnych rozmeroch 2x2 m, aby sa v reáli overil výsledný vzhľad betónu. Medzi absolútne pozitíva pohľadového betónu patrí odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti, jeho vysoká pevnosť, stálosť jeho povrchu, ohňuvzdornosť a nenáročná údržba. Všetky tieto plusy akoby ho priam predurčovali na výhradné použitie v exteriéri.

 

Pohľadový betón

 

Jeho čaru však nedokázali odolať ani interiéry. V nich si betón - materiál znovuzrodený vo vysokokvalitnej forme - našiel svoje uplatnenie vo forme nábytku, deliacich častí interiéru a doplnkov. Účelom jeho použitia nie je vytvorenie pocitového tepla, ale práve naopak, zvýraznenie strohého a drsného povrchu, ktorý však v kombinácii s inými materiálmi dokáže vyvolať pocity pohody a čistej harmónie.

 

 

Pohľadový betón

 

Foto: http://www.facebook.com/LiatyKamen, www.bfu-gmbh.de, www.eco-mir.org, www.HomeNiNo.ru, wwwgressitech.it

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

9520