ÚvodFasády, omietky, zateplovanieFasádyShou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Shou Sugi Ban je proces vypaľovania dreva na fasády, ktorý sa považuje za starobylú japonskú techniku. Takto vyrobené fasádne obklady si zachovajú svoje vlastnosti a vzhľad po dlhú dobu. Shou Sugi Ban ukáže nielen nové estetické kvality dreva, ale poslúži aj ako jeho vynikajúca ochrana pred hnilobou, hmyzom a ohňom.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Technológia pozostáva z niekoľkých krokov: vypálenie dreva, jeho ochladenie, očistenie od zvyškov popola a natretie olejom. Japonci predtým všade používali cyprusové drevo, ale na túto technológiu sa hodia aj iné druhy dreva, ako napríklad céder, borovica, dub alebo jedľa. V japončine sa Shou Sugi Ban prekladá ako "vypaľované cédrové drevo". Tento druh dreva má životnosť viac ako 100 rokov.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Drevo ošetrené týmto postupom sa nepoužíva len na fasádu domu. Dá sa použiť aj pri výrobe nábytku, interiérovom dizajne a umeleckej tvorbe.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Technika Shou Sugi Ban je zameraná na atraktívnu štruktúru, ekologickosť a trvanlivosť. Príkladom je dom Shou Sugi Ban House od spoločnosti Schwartz and Architecture. Pomerne malý dom stojí na krásnom mieste nad Silicon Valley. Projekt bol inšpirovaný okolitými obrazmi a textúrami - kôrou, balvanmi a listami. Názov domu pochádza z technológie vypaľovania, ktorá sa používa na zdobenie a ochranu fasád.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Vzhľad týchto domov má zvláštnu tmavosivú farbu, ktorú nemožno dosiahnuť miešaním rôznych farieb. Rozsah odtieňov zuhoľnatených poťahov závisí od času výpalu. Odtiene môžu byť strieborné, hnedé alebo čierne.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Roy-Lawrence

Rámový dom Roy-Lawrence sa nachádza neďaleko mestečka Sutton vo východnom Quebecu. Rezidenciu postavila rodina švajčiarskych prisťahovalcov, ktorí sa do Kanady presťahovali v 30. rokoch 20. storočia. V okolí sa nachádza krásna krajina, klasické alpské chaty a iné tradičné stavby.

Klasická švajčiarska chata by mala byť postavená na kamennom základe, s pevnou drevenou konštrukciou a širokou strechou. Hlavný cieľ: nahradiť tradičné prvky domu modernejšími. V tomto prípade budova vyzerá takto: monolitický betónový základ a stĺpikový rám, ktorý umožňuje panoramatické zasklenie stien. Tradične veľká strecha vyčnieva aj nad vjazdom do garáže.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Interiéry domu boli navrhnuté s ohľadom na jednoduchosť. V izbách je prirodzené svetlo a otvorený panoramatický výhľad do údolia na juhozápad. Interiér domu a vonkajšiu horskú krajinu spája plne presklený vnútorný dvor. Nádherný výhľad na hory v dome vytvára skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Ďalšou výhodou japonskej technológie spracovania dreva je absencia rôznych chemikálií na ochranu dreva. Pri konštrukcii tejto chaty bola použitá presne taká technológia, ktorá dobre zvláda úlohu spomaľovačov horenia a antiseptík.

Houtskelet Gebouw

Houtskelet Gebouw je postavený výlučne z recyklovateľných materiálov. Je to prvý energeticky úsporný dom v Holandsku, ktorý postavila spoločnosť ZwartHout v spolupráci s architektmi FARO. Vypočítali najlepší tvar budovy, jej optimálne rozmery a vytvorili pre ľudí pohodlné životné prostredie.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Čelá z páleného dreva vyzerajú ušľachtilo a tvoria harmonickú dvojicu s červenými čelami a oranžovými doskami. Vzniká tak fantastická farebná kompozícia tmavých a svetlých tónov dreva.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Farba okien opticky ladí s veterným generátorom, ktorý sa týči na streche. Veterný generátor je jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť dom elektrinou. Skvele dopĺňa solárne panely, ktoré pomáhajú výrazne ušetriť na spotrebe elektrickej energie.

Shou-Sugi-Ban: neobvyklý dizajn fasády domu

Hoci je dizajn Shou-Sugi-Ban pre naše končiny neobvyklý, vo svete sa s ním človek stretne o niečo častejšie. Úspešný je napríklad v Kanade, aj v mnohých miestach Ázie.

Foto: deavita.com

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1483