Ponurá izba šialeného doktora Frankensteina alebo tajné laboratórium Nikolu Teslu? Čo očakávať od steampunku v modernom spracovaní? Dnes vás pozývame na prehliadku dizajnu miestností, ktoré by asi najlepšie opísal vo svojich románoch slávny Jules Verne.
Bláznivé fantázie vedcov sa zhmotnili v nezávislom interiérovom dizajne – steampunk si ťažko pomýlite s niečím iným a nie je ľahké naň zabudnúť. Relatívne mladý štýl, ktorý vznikol na vrchole urbanizácie, premenil pojem krásy na niečo extravagantné, hraničiace s kreativitou a futurizmom.
Steampunk štýl v interiéri: kontrasty a vlastnosti
Krása steampunku je nekonvenčná, nepochopiteľná pre tých, ktorí sú zvyknutí žiť „modernou dobou“. Nápady čerpajú inšpiráciu z viktoriánskej éry a prispôsobujú dizajn minulosti tak, aby vyhovoval potrebám modernej reality. Dnes si povieme o úžasných vlastnostiach tohto štýlu, o jeho záhadnej popularite vo svete dizajnu, inšpirujeme sa interiérmi a pochopíme, či ich využijeme v našich domácnostiach.
Futuristické tajomstvo steampunku fascinuje svojou temnotou – a to všetko vďaka technickému pokroku prezentovanému vo fantastickom spracovaní. Parné stroje, podvodné batyskafy, vzducholode sú neoddeliteľnou súčasťou štylizovaných steampunkových interiérov.
Mystická atmosféra si našla fanúšikov - kaviarne, bary, krčmy lákajú vzrušením. A nedávno sa štýl pevne usadil aj v mestských bytoch, apartmánoch aj domoch.
Steampunková miestnosť je tradične ideálnym priestorom pre milovníkov sci-fi alebo vedcov, ktorí žili v minulých storočiach. Nie je tu ani náznak moderných technológií a výzdoba podláh, stien a stropov úplne kopíruje trendy viktoriánskej éry.
Vlastnosti steampunkových interiérov
- Prírodné materiály (v povrchovej úprave, dekorácii a textíliách);
- Typické viktoriánske lampy, plynové lampy, Edisonove lampy;
- Nádych staroveku, opotrebovania, stopy hrdze;
- Nábytok potiahnutý kožou, plechy aj železo v interiéri;
- Veľa priemyselných dekorácií (ozubené kolesá, kompasy, mapy, starožitné hodiny);
- Prítomnosť prvkov technického pokroku tej doby (písacie stroje, telefóny, gramofóny).
Dekorácie v štýle steampunk
Vintage dekor: teleskopy, zemepisné mapy, ilustrácie inžinierskych projektov, glóbusy, barometre a iné atmosférické predmety zvýraznia fantastický interiér vášho bytu. Nemenej obľúbenou témou je cestovanie. Vzducholode, lietadlá, vlaky, ponorky boli dôležitou súčasťou života ľudí tej doby. Ozdobte svoj byt farebnými schémami alebo obrázkami. Hľadajte steampunkové dekorácie od príbuzných, v podkroví svojho domova, na blších trhoch a v továrňach. Hľadanie rarít je náročná úloha, ale nie menej zaujímavá. Niekedy môžete získať potrebné veci za pár drobných. Milovníci steampunku už zorganizovali celé skupiny komunít, v rámci ktorých zdieľajú užitočné informácie, získavajú vzácne a hodnotné predmety aj sami niečo vyrábajú.
Umelecké diela v štýle steampunk
Steampunkové maľby nie sú štandardné obrázky. Umelci, ktorých predstavou bolo odrážať paralelnú realitu – fantastickú budúcnosť založenú na minulých úspechoch, vykresľujú možný vývoj udalostí pochmúrnymi farbami. Technický svet pevne splýva s fantáziou a hraničí so surrealizmom. Občas vidíme niečo neskutočné alebo naopak projekciu sveta rokov 1830-1900. Medzi obľúbenými umeleckými dielami steampunku pre byt sa nachádzajú:
- Veľkoplošné kovové konštrukcie na pozadí mrakodrapov.
- Ľudia, zrejme vedci, nosiaci okuliare a kožené bundy.
- Obrovské vzducholode, autá, parné kotly, robotické zariadenia.
Steampunkový nábytok
Kúpiť si nový alebo upraviť starý, ktorý nájdete na blšom trhu, alebo si možno vyrobiť steampunkový nábytok vlastnými rukami? Všetky možnosti sú dobré. Vzácne drahé pohovky, štylisticky významné pre tieto interiéry, sú ideálne z ekologických dôvodov. Môžu byť nové alebo vopred ošetrené - to je dôležité, pretože nikto zjavne nechce priniesť domov „zapáchajúcu starinu“. Dekoratéri často zamieňajú prvky - loftový nábytok je ideálny pre steampunk. Napríklad liatinové stoličky, kovové regály a skrinky. Ak však chcete, môžete použiť aj možnosti „babičky“: starý plynový sporák, stoličky s kovovými nohami, repasované komody. To všetko samozrejme podlieha predchádzajúcej dezinsekcii.
Prednosť má nábytok vyrobený z prírodných materiálov: drevo, kov, sklo, kožené čalúnenie. Zamerajte sa na kvalitu. Veľké stoly, masívne pohovky a komody ideálne zapadnú do steampunkovej obývačky. A tiež kufre, v steampunku plnia praktickú úlohu toaletných stolíkov a konferenčných stolíkov.
Sépiová farba
Miestnosť v "steampunku" je ponurá a tajomná. Obľúbený podklad je hnedý a jeho separačná úprava: sivá, tehlová, svetlá močiarna, čierna, tmavohnedá, tmavomodrá. Alternatívny steampunk je variabilnejší a vernejší osobným želaniam. Neutrálna paleta, ktorú dekoratéri odporúčajú pre moderné steampunkové miestnosti, pomáha vyhnúť sa tiesnivým pocitom. Tmavé odtiene sú nahradené pokojnými pre vnímanie: šedá, krémová, zelená. Táto sloboda sa však vôbec netýka ortodoxných steampunkerov.
Osvetlenie
Tmavá miestnosť v hnedých tónoch v kombinácii s otvorenou komunikáciou a koženým nábytkom spôsobí, že interiér bude vyzerať ako jaskyňa. Vhodné osvetlenie pomôže tomu zabrániť. Svetlo v steampunku je teplé a v zásade nevyžaduje výkonné zariadenia. V moderných apartmánoch je problém vyriešený stmievačom, ktorý je inštalovaný na štylizovaných svietnikoch a lampách.
Povrchová úprava stien a podláh
Prvenstvo medzi dokončovacími materiálmi zaberá neošetrená tehla, drevo a betón. Zo sci-fi románov si pamätáme, ako vedci z minulosti trávili týždne prácou na objavoch v pivniciach a opustených továrňach. Otvorené murivo, ktoré toto obdobie charakterizuje, dodá moderným interiérom potrebný kontrast – steampunk bude pôsobiť realistickejšie.
Prívrženci ľahkého štýlu si vyberajú kolekcie tapiet v štýle steampunku. 3D obrázky lodí, podvodných batyskafov, ozubených kolies sa hodia skôr do izieb tínedžerov, kde stačí náznak štýlu, než úplná kópia.
Jednou z výhodných možností je použitie imitujúcich materiálov - z hľadiska textúry aj farby. Na doplnenie atmosféry stačí podlahu obložiť sivou jednofarebnou porcelánovou kameninou alebo ju „obšiť“ parketami v sépiovej farbe. Na výber sú aj dokončovacie materiály v podobe divokého kameňa alebo pohľadovej tehly.
Ako sa zrodil steampunk?
Steampunk je jednou z najjasnejších retro-futuristických odnoží. Steampunk, ktorý pôvodne vznikol v literatúre, sa rýchlo rozšíril do prostredia dizajnu, architektúry a výtvarného umenia. Arthur Conan Doyle, H.G. Wells, Jules Verne opísali možnú realitu, v ktorej let inžinierskeho myslenia dáva impulz vývoju technológie. Ale predstavte si, čo by sa stalo, keby technológia viktoriánskej éry bola stelesnená v našej dobe? Mechanizmy by sa spúšťali pomocou zubov a ozubených kolies a motor by bol poháňaný parou.
Steampunkový dizajn sa nerodí ani tak z konkrétneho miesta, ale z nápadu. V roku 1870 Jules Verne publikoval Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Práve tento román inšpiroval Walta Disneyho k vytvoreniu filmovej adaptácie v roku 1954. V sci-fi filme bol dizajn ponorky Nautilus, jej interiér a podvodné vybavenie posádky prezentované v štýle steampunk.
Postupom času „para presiahla literatúru“ a stala sa súčasťou dizajnu, filozofie a dokonca aj svetonázoru. Myšlienka spájajúca optimizmus, technické umenie a kreativitu si nachádza prívržencov medzi súčasnými umelcami, dizajnérmi a inžiniermi. Úpravy ich výtvorov uchvacujú mysle a nachádzajú praktické uplatnenie v digitálnom svete.
V posledných desaťročiach sa v interiéroch bytov a súkromných domov spopularizoval steampunkový štýl. Vektor vývoja trendu udávajú svetoznámi umelci. Kultovým dielom sa stal napríklad projekt nášho súčasníka, belgického inžiniera Francoisa Schuitena, ktorý v roku 1994 štylizoval stanicu parížskeho metra Arts et Métiers do steampunkového štýlu.
Foto: en.idei.club
Autor: Ivan Nôta