V sektore HoReCa (hotely a gastronómia) je po elektrine veľký dopyt a denne sa jej spotrebuje veľké množstvo. Jedno jedlo, ktoré sa pripravuje v reštaurácii, napokon predstavuje priemerne 8 kg emisií CO2. Našťastie je mnoho spôsobov, ako ich znížiť, a jedným z nich je využívanie solárnej energie.
Foto: Nuno Marques, Unsplash
Solárna energia je technológia, ktorá využíva veľké panely na absorbovanie a zachytávanie slnečnej energie. Keď panely energiu zachytia, premenia ju na elektrinu, ktorou môžete svietiť, poháňať elektrické prístroje a mnoho ďalšieho.
Na svete je dnes už mnoho budov, ktoré naskočili na tento trend, a aj v sektore HoReCa už niektoré firmy využívajú solárnu energiu. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie príklady projektov v sektore hoteliérstva a gastronómie, ktoré využívajú slnečnú energiu ako svoj hlavný zdroj energie.
Výhody použitia solárnej energie
Využívanie solárnej energie má množstvo zjavných výhod. Samozrejme, je to oveľa lepšie pre životné prostredie – napokon je to celkom obnoviteľný zdroj elektrickej energie, ktorá pomôže svetu v trvalo udržateľnej existencii v budúcnosti.
Využívanie solárnej energie prináša aj finančné výhody. Náklady na inštaláciu solárnej technológie sú nemalé, takže spočiatku ju budú môcť využívať najmä bohatšie firmy (a domácnosti), ktoré si to môžu dovoliť. No i tak sa oplatí investovať, ak na to máte – z dlhodobého hľadiska ušetríte obrovské množstvo peňazí – keďže následne môžu byť mesačné náklady na elektrinu takmer nulové.
Ak sa rozhodnete využiť obnoviteľnú energiu, je tu napríklad projekt Zelená domácnostiam, financovaný z fondov EÚ. Rozpočet má 45 miliónov eur, a predpokladá sa, že v rámci neho sa v slovenských domácnostiach nainštaluje okolo 15 000 systémov na využívanie obnoviteľných zdrojov energie
Úspešné príklady budov v sektore HoReCa využívajúcich solárnu energiu
McDonald's v Disney Worlde
McDonald's istotne nepatrí medzi firmy preslávené udržateľnosťou, napokon, všetky mäsité jedlá, ktoré podáva, majú veľkú uhlíkovú stopu. Nová pobočka, ktorú otvorili v Disney Worlde na Floride, je však plne poháňaná solárnou energiou. Je to súčasť väčšej iniciatívy firmy znížiť emisie uhlíka do roku 2030 na 36 %.
Solárne panely pokrývajú strechu a vďaka vhodnému podnebiu Floridy je oveľa jednoduchšie zachytiť slnečné svetlo. Špeciálny dizajn solárnych panelov generuje dostatok energie a pomáha tak reštaurácii fungovať len na obnoviteľnej energii. Majú tiež pasívny ventilačný systém, ktorý udržuje vzduch chladný bez potreby klimatizácie.
Kasíno Seven Clans
Kasíno Seven Clans sa nachádza v severnej Minnesote a je jedným z najväčších projektov solárnej energie v štáte. Celé kasíno má byť osvetlené pomocou solárnej energie. Takže, ak ho navštívite, uvidíte hracie automaty poháňané iba slnečným svitom.
Je to skvelé na ochranu životného prostredia, no v skutočnosti je to aj lacnejšie. Predpokladá sa, že kasíno tak ušetrí 2 milióny dolárov ročne. Zatiaľ čo náklady na inštaláciu boli okolo 20 miliónov dolárov, ak v kasíne technológia vydrží viac ako 10 rokov, z dlhodobého hľadiska ušetrí.
Dália v Košiciach
Aj na Slovensku už máme prvú lastovičku – hotel Dália v Košiciach, ktorý získal prestížnu európsku značku Ecolabel. Je to síce hotel zelený, ale nemusíte sa obávať, že by ste sa ocitli v nejakej drevenej chalúpke uprostred divočiny. Má štyri hviezdičky, a teda pohodlie je zaručené. Na získanie tejto značky musí hotel napríklad využívať aspoň jeden zdroj obnoviteľnej energie. V hoteli Dália už roky používajú na ohrev vody solárne panely. Samozrejmosťou sú úsporné LED žiarovky.
Ale to nie je všetko, hotel vo všetkých svojich činnostiach dbá na to, aby rešpektoval prírodu a nezaťažoval životné prostredie. Nie je to len separácia odpadov, ale aj lokálne potraviny, odmietanie jednorazových obalov, podpora cyklistov a mnoho ďalšieho.
Courtyard by Marriott-Lancaster
Hotely to s využívaním solárnej energie nemajú ľahké. Zvyčajne majú mnoho poschodí a málo miesta na streche, takže v podstate majú veľa priestoru, ktorý energiu spotrebúva a nedostatok plochy na panely. No napríklad v Courtyard by Marriott-Lancaster našli dômyselné riešenie.
Hotel stojí v Pensylvánii a energiu získava z 2700 solárnych panelov. Zvláštnosťou je akurát to, že panely neinštalovali na vlastnú strechu – namiesto toho sa dohodli s neďalekým firemným centrom Greenfield, ktoré im umožnilo využívať priestor na svojej streche. Na streche konferenčného centra je toľko solárnych panelov, že by zaplnili dve futbalové ihriská.
Majú vyprodukovať viac ako 1,2 milióna kilowattov energie ročne a ich inštalácia stála 1,5 milióna dolárov. Hotel však využívaním solárnej energie ušetrí veľa peňazí.
Plážový rezort Frangipani
Plážový rezort Frangipani sa nachádza v Anguille, v britskom zámorskom území v Karibiku. Po vybudovaní solárneho systému s 800 panelmi a kapacitou 370kW sa rezort nedávno stal jedným z najudržateľnejších hotelov na svete. Postavili tu dva solárne prístrešky pre autá a umiestnili solárne panely na pozemku o rozlohe ďalších tisíc metrov štvorcových.
Aj keď nevynulujú všetky účty za energiu, môžu solárne panely pokryť 70% spotreby energie.
Pre svoju polohu v Karibiku sa Frangipani môže stať obeťou hurikánov a iných prírodných katastrof. Hotel teda musel svoj solárny systém navrhnúť tak, aby odolal týmto poveternostným udalostiam. Solárny systém tiež prispôsobili aj na používanie na ohrev vody a klimatizáciu, ktoré v hoteloch spotrebujú najviac energie.
Takýmto budovám v sektore HoReCa rozhodne patrí budúcnosť. Hoci inštalácia solárnych panelov nie je vždy úplne jednoduchá – treba vyriešiť otázky ako nedostatok miesta na ich umiestnenie a nemalé inštalačné náklady – sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť, aby každá firma zostala do budúcnosti udržateľná.
Ak sa chystáte podnikať v hotelovej a reštauračnej brandži, určite si zvážte, či si môžete dovoliť inštalovať solárne panely. Využitím slnečnej energie z dlhodobého hľadiska ušetríte a budete pracovať na udržateľnejšej budúcnosti nielen pre vašu spoločnosť, ale aj pre svet ako celok.