Kuchyňa prechádzala dlhým štádiom vývoja, kým sa z nej stalo centrum rodinného života prepojené s obývacími priestormi, v ktorých trávi rodina najviac spoločne prežitého času. Štýly kuchýň sa rokmi obmieňali a vyvíjali a dnes sa ustálili v troch základných prúdoch, ktoré vymedzujú určité špecifické znaky interiéru a kuchynského nábytku.
Rustikálne kuchyne
Pre rustikálny (z latinského vidiecky ale aj drsný, masívny) štýl sú charakteristické tradičné prvky dedinského vzhľadu kuchyne. Nábytok je vyrobený najčastejšie z masívneho smrekového alebo borovicového dreva a hoci jeho dizajn pripomína starožitnosti, nemusí byť ich prítomnosť v rustikálnej kuchyni podmienkou. Kombinácia starožitností s moderným rustikálnym nábytkom však môže v konečnom dôsledku pôsobiť veľmi zaujímavo.
Skôr ale, ako sa pre tento štýl kuchyne rozhodnete, musíte zvážiť, či sa takýto štýl hodí k celkovému vzhľadu vášho domu či bytu. V opačnom prípade by namiesto svojej príslovečnej útulnosti pôsobila rustikálne kuchyňa ako päsť na oko.
Aby ste dokázali vytvoriť čo najvernejšiu atmosféru vidieckej kuchyne, mali by ste mať k dispozícii dostatočne veľký priestor, inak bude na človeka pôsobiť stiesňujúco. Aj okná, steny a ich obklady musia byť upravené v tomto štýle. Biele plastové okná rovno zabudnite. Do interiéru rustikálnej kuchyne sa hodia okná drevené, v najhoršom prípade plastové - potiahnuté fóliou imitujúcou povrch dreva. No a samozrejme, nezabúdajte ani na vhodné kľučky tak na oknách ako i dverách. Rustikálny charakter interiéru veľmi vhodne dopĺňajú široké parapetné dosky, najlepšie vo farbe dreva.
Samotný kuchynský nábytok môže byť bohato zdobený, alebo jednoduchší - bez ozdôb, pre ktorý je typické hrubšie opracovanie. Ak mienite časť kuchyne obkladať, mali by ste použiť drevo alebo jeho imitácie. Na obkladanie kuchynskej linky sú najvhodnejšie obklady menších rozmerov.
Duch rustikálnej kuchyne vytvárajú aj malé detaily v rozložení nábytku. Ak ste kuchynskú linku kúpili v celku, nemali by jej časti, ako napríklad zásuvky, byť príliš široké. Je potrebné ich vhodne rozložiť a doplniť policami, na ktoré môžete poukladať typické doplnky. Nebojte sa požiť ani dekoračné látky na prekrytie niektorých políc. Látky by mali mať vzory drobnej či väčšej kocky, je dobré, ak rovnaký vzor použijete aj ako závesy na okná. Jednoduchšie je, nechať si rustikálnu linku vyrobiť priamo na mieru. Šikovní výrobcovia majú dostatok skúsenosti s rozložením jej častí a určite vám vhodne poradia.
Samozrejme, ani v rustikálnej kuchyni nemôžu chýbať kvalitné elektrospotrebiče, pozor však pri ich výbere, aby vo vidieckej kuchyni nepôsobili príliš moderne. Niektoré z nich je rozumné ukryť za drevené dvierka alebo už spomínané závesy.
Na trhu sa nachádza dostatok klasických sporákov a kuchynských pecí vo vidieckom štýle, ak však žijete v byte, je lepšie sa rozhodnúť pre sporák klasický, ktorý stačí osadiť do obkladovej dosky korešpondujúcej s celkovým vzhľadom interiéru. Digestor je dobré obložiť alebo obmurovať aby pôsobil ako otvorený komín.
Drez by nemal predstavovať žiaden problém. Nemal by mať odkladaciu plochu na riad, ktorý by v kuchyni pôsobila rušivo, ako materiál sa hodí aj obyčajná keramika, prírodný alebo umelý kameň a dokonca aj smalt. Pozor pri výbere batérií. Generácia štyridsiatnikov si iste ešte z prázdnin u babičky pamätá ich krížové kohútiky.
Podlahy v rustikálnej kuchyni musia ladiť nielen s kuchyňou ale aj s celkovým štýlom domu. Vhodné sú drevené podlahy ale napríklad aj dlažba.
Čo sa týka doplnkov interiéru, vhodné sú klasické materiály ako hlina, ľudové keramika a slama, na parapety patria kvety a čaro kuchyne pozdvihnú aj ľanové vrecúška s hríbmi či bylinkami. Nezabudnite na obrusy a samozrejme malé dekoratívne vankúšiky, ktoré dobre vyniknú najmä na drevenej lavici.