Priestranná kuchyňa zvyčajne nespôsobuje žiadne problémy týkajúce sa usporiadania a rozmiestnenia nábytku, pretože je možné v nej umiestniť všetko čo potrebujete a dokonca viac než to. Bohužiaľ, takýto luxus si môžu dovoliť iba majitelia súkromných rodinných domov či bytov, ktoré majú veľkú obývateľnú plochu.
V mestských bytoch štandardných rozmerov, ktoré boli postavené pred niekoľkými desaťročiami nám častokrát aj po kvalitnej rekonštrukcií zostane na kuchyňu málo miesta. Majitelia takýchto bytov musia vynaložiť obrovské úsilie a zapnúť svoju kreatívnu fantáziu naplno, aby sa v ich kuchyni nachádzalo aspoň to najnevyhnutnejšie.
Rohová kuchynská linka pre malé kuchyne je jedným zo spôsobov, akým sa dá vyriešiť tento problém, pretože takéto sady nábytku zaberajú minimum priestoru. Rohové linky môžu mať rôzne spôsoby rozvrhnutia, jedno ich však spája – v každom prípade sú vypočítané tak, aby aktívne využívali doslova každý centimeter voľnej plochy.
Ak chcete optimálne využiť priestor, mali by ste starostlivo naplánovať umiestnenie linky a doplnkov už pred samotnou rekonštrukciou. Môžete využiť renomované kuchynské štúdiá, ktoré sú schopné vyrobiť vám takúto linku na mieru, alebo to môžete skúsiť sami.
V malých kuchyniach hrá kľúčovú úlohu pri vytváraní funkčného a príjemného priestoru aj osvetlenie - veľký výber nájdete napríklad na stránkach značky EMOS.
V každom prípade sa odporúča nakresliť pôdorys kuchyne s presnými rozmermi v zmenšenej mierke a rovnako tak do neho zakresliť rozmiestnenie kuchynskej linky. Môžete nakresliť viac hárkov takýchto plánov a pracovať s rôznymi variantmi usporiadania nábytku. Dôkladné predplánovanie je základom vášho úspechu. Výhodou kuchynských štúdií je, že ich pracovníci vám na základe vašich presných plánov a požiadaviek vedia zhotoviť počítačovú 3D simuláciu vašej budúcej kuchyne.
Vizualizáciou kuchyne získate možnosť vybrať si ten najlepší možný variant. V súčasnosti je najergonomickejším aj najpopulárnejším okrem klasického rozmiestnenia v tvare L tiež rozmiestnenie v tvare U a tiež ostrovčekové. V mnohých prípadoch však aj takéto varianty zaberú veľkú časť priestoru, nové technológie však dokážu vytvárať rôzne druhy kuchynského nábytku akými sú vyklápacie, sklápacie, kabrioletové (odklápacie) a podobne.
Ergonomické rozloženie priestoru
Jedným z dôležitých momentov pohodlného usporiadania malého kuchynského kútu je racionálne využitie pracovného priestoru. Do úvahy musíme brať potrebu funkčných prvkov kuchynského interiéru, kam patrí sporák, chladnička, pracovná doska a umývadlo.
V prípade kuchyne v tvare L platí, že umývadlo musí byť minimálne 400 mm vzdialené od sporáka a tiež, že chladnička musí byť umiestnená tak, aby neprekrývala prirodzený tok svetla do miestnosti a aby bol k nej voľný prístup. Rovnako tak všetky nainštalované kuchynské spotrebiče by si nemali „zavadzať“, resp. by mali byť použiteľné v rovnakom čase.
Kuchyňa v tvare U by mala byť usporiadaná tak, aby sporák zaberal centrálnu časť nábytkovej série a po stranách bude pracovná doska a umývadlo + chladnička. Opäť platí pravidlo o priepustnosti denného svetla. Usporiadanie kuchynskej linku v tvare U patrí k najpohodlnejším, bohužiaľ nie je možné vždy usporiadať nábytok takto.
Pozrime sa na obidve usporiadania rohových kuchynských liniek:
Kuchynská linka v tvare L
Kuchynská linka v tvare U
Typická veľkosť jednotlivých položiek výrobcov sady kuchynských nábytkov dodržiava určité normy a tie platia vo väčšine prípadov aj vtedy, ak je kuchyňa vyrábaná na mieru:
V prípade malej plochy kuchyne je veľmi dobré dať na rady skúsených projektantov. K nim patria hlavne tieto:
- Sporák či varná doska by mali byť čo najkompaktnejšie s celou linkou hlavne čo sa týka výšky
- Drez na umývanie by mal byť čo najjednoduchší bez ďalších postranných plôch a zariadení.
- Medzi sporákom a drezom na umývanie musí byť vyčlenený určitý priestor, ktorý v zásade bude tvoriť ďalšia časť pracovnej dosky, na ktorej sa budú dať zvládnuť menšie kulinárske operácie.
- Všetky kuchynské spotrebiče by mali tvoriť celok s kuchynskou linkou.
- Dôležité je naplánovanie umiestnenia chladničky vo väčšej vzdialenosti od sporáku
- Mikrovlnná rúra by nemala zaberať užitočný priestor v miestnosti. Najlepším riešením je umiestnenie na stenu na samostatnej polici napríklad medzi skrinkami vo výške, v ktorej budeme môcť s ňou pohodlne manipulovať.
- Vzhľadom k tomu, že spodný rad linky bude s najväčšou pravdepodobnosťou obsadený technickými zariadeniami, pre položky kuchynského náčinia nám zostane málo priestoru. Preto je potrebné v maximálnej miere vyžiť výšku kuchyne skrinkami až po strop s možnosťou ľahkého prístupu k nim (pomocou dôvtipných technológií). Táto voľba vizuálne zvýši kuchynský priestor.
- Pokiaľ ide o tradičné kuchynské stoly, budete sa musieť zrejme uspokojiť so systémom otočných, sklápacích či skladacích dosiek, alebo s variantom baru.
Ako ušetriť miesto
Výrobcovia kuchýň pre stiesnené priestory vybavujú jednotlivé prvky technológiami, ktoré prispievajú k ľahkému umiestneniu a čo najefektívnejšiemu využitiu vnútorného priestoru skriniek v hornej aj dolnej časti linky. Nezostávajú tak hluché zóny a rôzne posuvné a otočné systémy skriniek nám dovolí využívať priestor v nich tak, ako to ešte pred pár rokmi nebolo možné. Populárnym je tiež pokrytie rohového priestoru linky drezom na umývanie riadu, pod drezom je tiež možné vytvoriť priestor pre nádobu na odpadky, ktorú je možné kvôli pohodliu pripevniť na dvere skrinky. Priestor pod drezom je tiež ideálnym miestom na inštaláciu rôznych filtračných zariadení pre vodu a podobne.
Takýmto spôsobom umiestnenia drezu vyriešite problém prázdneho kúta a uvoľníte priestor na ostatnej pracovnej ploche. Kút kuchynskej linky sa však dá vyriešiť aj inými spôsobmi. Obľúbenými sú napríklad neštandardné formy zásuviek, ktoré výrazne prispievajú k ergonomickému využitiu tohto „mŕtveho“ priestoru.
Na podobnom princípe sú vytvorené otáčacie „kolotočové“ police. Tento systém patrí do kategórie výsuvných systémov. Umožňujú ľahký prístup k veciam uloženým aj v najvzdialenejšom kúte skrine. Police sú namontované na špeciálnej osi otáčania, okolo ktorej sa pohybujú tak, že sa dajú vytiahnuť úplne von.
Dvere skríň kuchynskej linky sú ďalším prvkom, ktorý prešiel mohutnými zmenami. Na ich otvorenie sa používajú rôzne mechanizmy a princípy, ktoré tiež šetria miesto.
Skladacie dvere sa využívajú v systémoch uzatvárania skriniek v rohu linky. Princíp je jednoduchý. Skladajú sa z dvoch panelov, ktoré držia spolu pomocou ukrytých pántov. Takto majú dvierka po zatvorení formu uhla a po otvorení neprekážajú, nakoľko sa spoja do jedného užšieho panela.
Populárnym je tiež otváranie horných skriniek smerom hore, kedy sa tiež dvere skrinky poskladajú do užšieho panela, ktorý nenarúša priestor a nezavadzia v ňom.
Ďalšou možnosťou uzatvárania kuchynských skriniek môžu byť špeciálne žalúzie, ktoré sa ľahko otvárajú a zatvárajú, nevyžadujú priestor po pravej a ľavej strane skrinky, sú však náročnejšie na čistenie a údržbu.
Dôležitým kuchynským prvkom je jedálenský stôl, ktorý vo väčšine prípadov vyžaduje značný priestor. V čase, keď sa nepoužíva je však elementom, ktorý vie hlavne v malej kuchyni spôsobovať veľké problémy. Preto sa v súčasnosti vyrábajú typy takýchto stolov, ktoré sa dajú využiť len v prípade potreby.
V závere tohto článku vám ponúkame niekoľko možností, akými sa dá vyriešiť „ukrytie“ jedálenského stola či už systémom flip, koľajničkovým, vyťahovacím, otočným.
Existuje však tiež pevné riešenie kuchynského stola, ktorý vznikne predĺžením pracovnej dosky kuchynskej linky v zložitejšej konfigurácií. Toto riešenie výrazne zmení interiér kuchyne. Samozrejme, že sa nedá sklopiť, no vďaka svojej hladkej forme a umiestneniu tiež uvoľní priestor v kuchyni.
Foto: http://stroyday.ru
Autor: Ivan Nôta