ÚvodKúrenieKomínyRozdelenie komínov

Rozdelenie komínov

Rozdelenie komínov a dymovodov (a vzápätí spotrebičov) vychádza z funkcie komína a jeho vplyvu na spaľovanie v spotrebiči palív. Z praktického pohľadu môžeme skonštatovať, že komín je určený predovšetkým na odvod spalín do vonkajšieho ovzdušia. Niekedy však slúži aj na zabezpečenie spaľovania v spotrebiči, reguláciu výkonu spotrebiča, prívod spaľovacieho vzduchu. Z ďalších funkcií komína spomenieme odvádzanie kondenzátu zo skondenzovaných spalín, ochranu proti prenikaniu spalín do okolia, zníženie povrchovej teploty na vonkajšom líci komína, tepelnú a vlhkostnú ochranu stavebnej konštrukcie, odvedenie spalín do ovzdušia tak, aby neprenikali spätne do budovy a podobne.

 

Podľa pripájania spotrebičov rozdeľujeme komíny a dymovody na:

 

 

Rozdelenie komínov - schéma

- Samostatné:

Samostatný dymovod – obr.a

Samostatný komín  - obr.b

Dymovod s funkciou komína -  obr.c

 

 

 

 

- Spoločné:  

Spoločné dymovody – obr.d Spoločné komíny – obr.e

 

 

Samostatný dymovod slúži na odvod spalín do vonkajšieho priestoru z plynových spotrebičov bez pripojenia na komín.

Samostatný komín odvádza spaliny zo spotrebiča alebo z viacerých spotrebičov z jedného podlažia.

Dymovod s funkciou komína odvádza spaliny samostatným, zvyčajne zvislým prieduchom, najčastejšie z plynových spotrebičov v najvyšších podlažiach.

Spoločný dymovod odvádza spaliny zo spotrebičov z jedného podlažia, najčastejšie do samostatného komína.

Spoločný komín odvádza spaliny do jedného prieduchu, zvyčajne z plynových spotrebičov, z niekoľkých podlaží nad sebou.

 

 

Rozdelenie komínov podľa umiestnenia:

 

- Zabudované – komín a stavebná konštrukcia sa navzájom ovplyvňujú

- Pristavené – budova slúži najmä na prichytenie či podopretie komína

- Voľne stojace – blízka budova či budovy ovplyvňuje len vyústenie komína

 

Rozdelenie komínov podľa tlakových podmienok

 

Podtlakové

 

- s prirodzeným ťahom – Podtlak v sopúchu komína ( ak účinný ťah je nižší než atmosférický tlak) sa vytvára vztlakom spalín teplejších, než je teplota vonkajšieho vzduchu v závislosti od výšky komína. Teplota spalín vyššia než vzduch vytvára statický ťah v prieduchu. Preto sa na udržanie teploty spalín volí stena komína s vyšším tepelným odporom – termický komín.

- s umelým ťahom – Podtlak v sopúchu komína (účinný komínový ťah) je spôsobený podtlakom z ventilátora umiestneného v ústí komína. Ak sú spaliny v komíne teplejšie než vonkajší vzduch, potom sa k účinku podtlaku z ventilátora pridáva statický ťah komína z účinku prirodzeného ťahu.

 

 

Pretlakové – Pôsobením ventilátora horáka alebo ventilátora v dymovom hrdle, prípadne ventilátora v dymovode sa spaliny odvádzajú do komína pri pretlaku v sopúchu. Tak isto sa pri vyššej teplote spalín, než je teplota vonkajšieho vzduchu, bude uplatňovať prirodzený ťah komína vyjadrený statickým ťahom.

Obr.: autor

(i.n.)

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10870