Drevené stavby nám zaručujú jedinečný pocit spätia s prírodou. U starších stavieb však nastáva vplyvom vysychania dreva, poveternostných podmienok a podobne k javom, ktoré na povrchu, ale aj vnútri dreva zanechávajú nežiadúce stopy.
Drevostavby strácajú tepelné vlastnosti, drevené trámy a hrady vlhnú, sú napádané hmyzom či drevokaznými parazitmi a na povrchu dreva vznikajú nepekné praskliny. Tomuto všetkému môžeme zabrániť, ak sa rozhodneme pre renováciu pôvodného stavebného materiálu – dreva.
Tmel je odolný voči UV žiareniu a ďaľším poveternostným podmienkam. Vyznačuje sa vynikajúcou priľnavosťou k tmeleným materiálom. Stavba si aj vďaka širokému výberu farieb tmelov zachová prírodný vzhľad. V prípade potreby je tmel po úplnom vyschnutí pretierateľný vodou riediteľnými nátermi. Ak sú škáry a praskliny väčšie, môže sa ako doplnok k tmelom použiť tesniaca šnúra, ktorá je dostaniu v rôznych veľkostiach.
Drevo zároveň môžeme naimpregnovať rôznymi chemickými nátermi proti škodcom, hnilobe a plesniam. Naše bývanie tak bude estetické a útulné. Starostlivosť o drevo, ako stavebný materiál nám prinesie dlhodobé ovocie. Veď životnosť dreva je vysoká. Stačí spomenúť Benátky. Sú celé postavené na drevených pilieroch, starších ako 800 rokov. Životnosť tradičného dreveného domu dosahuje dve až tri storočia a životnosť dnešných drevených zrubových domov s modernou architektúrou a skladbou je porovnateľná s murovanými stavbami.
Foto: www.old-building-materials.com, www.studio.gailzavala.com, www.autorefinishbinks.com