Hlavnou funkciou stropu je vytvárať únosnú a spoľahlivú konštrukciu pre uvažovanú prevádzku a zabezpečovať prenos všetkých zaťažení na strop pôsobiacich do zvislých konštrukcií.
Pod únosnosťou sa rozumie, že konštrukcia stropu musí s rezervou prenášať zaťaženie od prevádzky (úžitkové zaťaženie) a zaťaženie od vlastnej tiaže stropnej konštrukcie, priečok a pod (stále zaťaženie).Stropná konštrukcia musí vyhovieť z hľadiska maximálneho priehybu.
Nadmerná deformácia stropu môže spôsobiť poruchy podhľadu, podlahovej konštrukcie alebo priečok. V zvislom smere musí mať teda každý strop dostatočnú tuhosť. Čo sa týka horizontálnej roviny, tá súvisí so schopnosťou stropu zabezpečiť prenos vodorovného zaťaženia pôsobiaceho na objekt do zvislých nosných konštrukcií. Z hľadiska horizontálnej tuhosti rozoznávame stropnej konštrukcie na tuhé a netuhé. Strop tuhý je napríklad železobetónový prefabrikovaný strop, železobetónový prefamonolitický strop a oceľobetónový strop. Netuhý je napríklad drevený, s keramickými vložkami a podobne.
Významnou zložkou zaťaženia je jeho vlastná tiaž. Ovplyvňuje nielen samotný strop, ale aj zvislé nosné konštrukcie a základy. Pri návrhu stropov na väčšie rozpätie (nad 6 m) je vlastná hmotnosť úplne rozhodujúce. Preto je výhodné stropy na veľké rozpony odľahčovať dutinami alebo vkladaním vložiek z ľahších materiálov. Hrúbka stropu je ovplyvnená radom aspektov, ktoré pôsobia na vodorovné konštrukcie. Najväčší vplyv na mocnosť vrstiev má zaťaženie (od ľudí, prevádzku domu - kuchyňa, knižnica atď.), vzdialenosť podpier a materiál.
Foto: lcwine.com
(i.n.)