Odpadové potrubie je popri hlučných susedoch a dopravnej premávke výrazným zdrojom hluku v obytných priestoroch. Odpadové potrubie patrí k technickému vybaveniu bytov či domov a v súčasnej dobe jeho hlučnosť/nehlučnosť výrazne vplýva na predajnú cenu objektu. V inštalačnej technike preto stúpajú nároky na ochranu proti hluku pre obytné priestory a priestory určené pre spánok, ale tiež pre pracovné a vyučovacie priestory.
Odhlučnené systémy vnútornej domovej kanalizácie sú už v súčasnosti bežným štandardom v nových bytových a rodinných domoch i objektoch občianskej výstavby. Najmä potom vo viacposchodových obytných budovách je nimi čoraz častejšie nahradzované bežné odpadové potrubie pri rekonštrukciách, pretože práve hluk z odpadového potrubia je jedným z veľkých problémov starých panelových domov i iných starších objektov.
V odpadovej a dažďovej kanalizácii sa vyskytujú dva typy hluku:
Hluk, ktorý sa šíri vzduchom. Vychádza z potrubia a spôsobuje ho odpadová voda tečúca vnútri potrubia.
Hluk, ktorý sa šíri konštrukciou potrubia. Ten vychádza z rúr a armatúr a tiež zo systému, ktorým je kanalizácia upevnená k stavbe budovy. V súčasnosti však už existujú potrubné systémy, ktoré oba typy tlmia. Väčšinou sa jedná o viacvrstvové rúrky, zosilnené tvarovky a akustické objímky.
Snaha znížiť hlučnosť v našich domoch, bytoch i kanceláriách vychádza zo snahy nielen splniť zdravotne hygienické požiadavky na stavby, ale aj zlepšiť podmienky používania týchto stavieb a zvýšiť pohodlie ich užívateľov. Bežné inštalované potrubia z plastu (propylén, PVC) sú z hľadiska akustiky vzhľadom na nízku hmotnosť materiálu veľmi slabé. V prípade kovového potrubia sa tiež počas prietoku vždy začne vytvárať určitá miera hluku aj vibrácií. Naproti tomu stojí možnosť inštalovať odhlučnené potrubie, kedy je oproti bežným rúram z plastu útlm v subjektívnom vnímaní hluku ľudským organizmom mnohonásobne nižší.
Príkladom je použitie trojvrstvových rúr, ktoré sú vyrábané najmodernejšími metódami pretlačným lisovaním z modifikovaného polypropylénu. Táto metóda znamená, že odpadová voda tečúca vnútri rúrok prechádza cez tri rôzne vrstvy, ktoré silne obmedzujú šírenie hluku vnútri systému a značne zvyšujú odolnosť voči špecifickému zloženiu a teplote odpadovej vody rovnako ako voči vonkajším činiteľom. Systém je určený na inštaláciu domovej splaškovej a dažďovej kanalizácie. Vynikajúcich vlastností dosahuje najmä vďaka tomu, že je navrhnutý a zložený zo silnostenných trubiek, zosilnených tvaroviek a akustických objímok. Trojvrstvové či duálne rúrky umožňujú delený odraz zvukových vĺn už v stene rúrky, čím je zásadne obmedzené šírenie zvuku do okolitého prostredia.
Absorbovanie zvukových vĺn je možné vďaka výnimočnej materiálovej skladbe hmôt rúrky a sile stien u tvaroviek. Rúrky s hladkými koncami sú bežne spájané pomocou dvojitého hrdla so zdvojeným tesnením s britom. To zaisťuje plávajúce uloženie rúrok a zamedzuje vedenie zvuku. Vďaka pružnému dorazu v stredu tvarovky kompenzuje dilatáciu spôsobenú tepelnou rozťažnosťou priamo v hrdle. Významný vplyv na zníženie hladiny zvuku má uchytenie zvislého potrubia pomocou špeciálnych plastových akustických objímok. To výrazne redukuje prenos zvukových vĺn do stavebnej konštrukcie a naopak.
Iným príkladom je špeciálne riešenie samotného potrubia so zvýšenou hmotnosťou dosiahnutou minerálnym plnivom uprostred rúry. Rúra je viac ako 2-krát ťažšia oproti bežnej kanalizačnej rúre.
Špeciálne zvukovo-izolačné upevňovacie objímky sa skladajú z pevnej a voľnej objímky, čím sa zamedzí pevnému spojeniu rúry a steny. Akusticky sú optimalizované aj oblasti ohybov v kolenách a odbočkách.
Hranica rušivého pôsobenia hluku kanalizácie je stanovená na hodnotu 20 dB. Použitím odhlučneného systému vzniká hluk v rozmedzí (v závislosti od typu) 12 – 17 dB. Ani pri maximálnych prietokoch však neprekračuje hladina hluku hodnotu 20dB, čo je pre človeka kritická hranica pre nepríjemné vnímanie hluku.
Foto: sergeysidorof.livejournal.com
(i.n.)