ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálKanalizácia z plastu alebo kameniny?

Kanalizácia z plastu alebo kameniny?

 

Kanalizačné potrubieOtázka, ktorú si kladú investori v spojitosti s výberom materiálu pri výstavbe kanalizácie. Zatiaľ čo na Slovensku ešte stále rozhoduje o použití materiálu v prvom rade cena, vo vyspelejších krajinách EU je to najmä kvalita a s ňou spojené nižšie náklady na jej rekonštrukciu a dlhšiu životnosť.

 

Inžinierske siete, ku ktorým patria vodovodné siete i kanalizácia sú na väčšine územia našej republiky, žiaľ, v takmer dezolátnom stave, náklady na vodné a stočné veľmi vysoké, pretože sa mnohokrát na Slovensku rekonštruujú len havarijné stavy a najčastejšie sa opäť pokladajú do zeme plastové rúry, ktorých životnosť je obmedzená, čo spôsobuje následné poruchy. Na mnohých potrubiach dochádza totiž ku silným deformáciám materiálu, častokrát končiacimi vytvorením prasklín sprevádzaným únikom vody či splaškov.

 

Využitie kameniny má už pri výstavbe vodných a kanalizačných sietí dlhodobejšiu tradíciu ako využívanie plastových potrubí, ktoré sú v podstate mladším, modernejším produktom. Žiaľ ich uplatnenie sa dalo preskúmať len v praxi a ukazuje sa, že aj vzhľadom na to, že sú plasty vyrábané z ropy a navyše pomerne náročnými technológiami a ich použitie neprinieslo očakávaný efekt, dá sa v blízkej budúcnosti počítať s návratom k časom overenej kamenine.

 

Spôsob výroby týchto materiálov je veľmi odlišný, ale pri výrobe rúr z kameniny sa náklady dostávajú približne len do polovičnej výšky ako pri výrobe rúr plastových. Ľahké rúry z plastu nie sú schopné prenášať vysoké zaťaženie a nesprávna voľba technológie ich pokládky môže spôsobiť ich neskoršie porušenie.

 

Naopak, aj keď ťažšia kamenina, má vynikajúcu tvarovú stálosť, dokonale odoláva aj vodám so zvýšeným obsahom kyselín alebo agresívnych chemikálií, ktoré nenaleptajú jej steny. Nakoľko je odolná proti oderu, dochádza len k minimálnemu narušeniu jej povrchu a tak v nej voda prúdi veľkou rýchlosťou, bez toho aby za sebou zanechávala nežiadúce usadeniny, tak ako je to charakteristické pre betónové alebo plastové potrubia.

 

Hoci sú plastové potrubia lacnejšie, v niektorých krajinách EU uvažujú nad obmedzením alebo dokonca nad zákazom ich použitia pri stavbe kanalizačných sietí, tak ako je to v prípade známeho PVC. Zatiaľ však zostáva rozhodnutie o výbere a vhodnosti použitia tohto materiálu na investoroch a projektantoch. Sami však musia zvážiť, či potrubie vyrobené z plastu, bude tomuto stavebnému zámeru skutočne vyhovovať a či za daných podmienok dokáže skutočne dlhodobo spoľahlivo fungovať .

 

Foto: www.bz-mg.de

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

11205