Plnohodnotné obytné domy dnes nájdeme na najrôznejších miestach. Prím hrá lono prírody a veľmi žiadané sú projekty domov, ukryté priamo v lese.
Nejde o žiadne letné sídla, chaty, ani chalupy. Hoci sa im mnohé svojim dizajnom blížia, ide v skutočnosti o ozajstné rodinné domy na celoročné bývanie. Popularitu nabrali už v minulom storočí v škandinávskych krajinách, odkiaľ sa tento trend preniesol do krajín v Európe, ktoré sú bohaté na lesy a kde sa nachádzajú miesta, kam nie je ťažké priviezť potrebné inžinierske siete a napojiť dom na elektrinu.
Samozrejme, v každej krajine je takáto výstavba prísne regulovaná, respektíve sa prísnejšie hľadí na stavebné žiadosti a povolenia pre jedincov, ktorí chcú takéto stavby. Určite sú aj na Slovensku miesta, kde by sa takáto výstavba dala „spáchať“, no vzhľadom k tomu, že u nás len v minulom roku bolo 76 lokalít vyhlásených za nové chránené územia, bude čoraz ťažšie takéto projekty realizovať.
Možnosťou však je odkúpenie starých stavieb v lese (bývalé hájovne, staré domy „na lazoch“ a podobne – a ich premena na plnohodnotné celoročné bývanie.
Dnešný článok by nemal byť len pre „vyvolených“, ktorí na to majú. Vo fotogalérii nájdete množstvo príkladov zo sveta, kde majitelia domov v lese našli svoje pokojné miesto v prírode, ďaleko od ruchu, ktorý už dávno nie je len výsadou veľkomiest.
Najnovší „prírodný“ trend predstavuje domy a útočiská s nízkym dopadom na životné prostredie s použitím ekologických materiálov a technológií, ktoré znižujú uhlíkovú stopu a znižujú jej energetické potreby.
Útočisko v lese poskytuje priestor, kde môžu návštevníci ťažiť z terapeutických kvalít prírody.
Les pôsobí na mnohých ľudí neodolateľnou príťažlivosťou, či už ako zdroj relaxu od stresu mestského života, alebo ako skutočný spôsob úniku do iného sveta, kde sa musia dodržiavať pravidlá prírody.
Oproti mestskej výstavbe predznamenáva v mnohých prípadoch výslednú podobu domu terén, na ktorom bude stáť. Najčastejší je variant, pri ktorom z jednej časti objekt sedí na pôde, z druhej stojí na stĺpoch. Tento zámer umožňuje, aby sa pôda pod domom mohla samovoľne pretvárať. Zároveň dodržuje pravidlo stavby – do prírody zasiahnuť čo najmenej.
Dom v lese naznačuje pokojný, odmeraný život v srdci prírody. Hlavnou úlohou stavby a imidžu takýchto domov nie je protirečiť okolitému lesnému prostrediu, ale snažiť sa stať súčasťou tohto systému. To platí nielen pre vonkajšiu fasádu, ale aj pre výrazné štylistické prvky vo vnútri. Dom musí byť prispôsobený všetkým ľudským vymoženostiam, poskytuje štandardné podmienky na bývanie.
Domy v lese sa väčšinou nachádzajú ďaleko od civilizácie, kde po pár metroch bokom začínajú obrysy lesa. Tradičná zeleninová záhrada a kvetinové záhony tak môžu byť umiestnené vedľa lesnej zelene. To možno nazvať veľkou výhodou voľného usporiadania takýchto štruktúr, keď je plynulý a nepostrehnuteľný prechod do prírody.
V takejto budove nie je potrebné obmedzovať a uzatvárať osobný priestor. Na rozdiel od mesta sú tu jedinými susedmi les a jeho obyvatelia a sú oveľa krajší ako kamenné stavby a prúd áut a ľudí na ulici. Okrem toho absencia závesov na oknách vizuálne zväčší miestnosť.
Výhody domu v lese
- Jednota s prírodou je najdôležitejším plusom.
- Na čerstvom vzduchu sa celkový stav človeka zlepšuje a posilňuje telo.
- Vonkajšie prostredie pôsobí pokojne, príjemne a uvoľnene.
- Na veľkom pozemku môžete byť odvážni vo svojom usporiadaní.
- Konštrukcia jednoduchých štruktúr bude vyzerať nielen štýlovo, ale aj funkčne a spoľahlivo.
- Prístup k čerstvému vzduchu a slnečnému žiareniu do domu bude maximalizovaný vďaka prítomnosti veľkých okien.
Foto: en.idei.club, mountainliving.com
Autor: Ivan Nôta