ÚvodDomy a bytyTypy domovDrevostavba s vôňou hliny

Drevostavba s vôňou hliny

Pri zrubových stavbách hrá síce prím drevo, no na ich škárovanie, izolovanie a zaistenie neprievzdušnosti sa úspešne používajú hlinené malty a takzvaná vymazávka. Drevo ako prírodný stavebný materiál jednoducho potrebuje "dýchať" a moderné stavebné hmoty to väčšinou neumožňujú, keďže nie sú paropriepustné. Naopak – hlina ako výmurovka je známa oddávna.

Drevostavba s vôňou hliny

Drevo a hlina sa veľmi dobre znášajú a pri stavbe sa dopĺňajú. Hlina zlepšuje akumulačné vlastnosti dreva prirodzene. Navyše chráni drevené konštrukcie a reguluje vlhkosť v objekte. Na rozdiel od tvrdých cementových omietok je hlina priedušná, paropriepustná. Pri použití hlinených omietok majú steny v interiéri vyššiu povrchovú teplotu a vytvárajú komfortné tepelnú pohodu.

Drevostavba s vôňou hlinyOkrem toho sú hlinené materiály pružnejšie a lepšie pracujú so zmenami, ktoré v drevostavbe prebiehajú v priebehu vysychania a zrenia stavby. Hlinené omietky umožňujú svoju plasticitou, zložením a tvarovateľnosťou vytvárať rôzne druhy povrchov, ktoré prispievajú k autentickému, rustikálnemu výrazu stavby. Majú nemalý vplyv na jej estetickú hodnotu - pri zachovaní tradičného remeselného spracovania.

V moderných drevených stavbách, ktoré sú prevažne z rámových konštrukcií, sú využívané sendvičové skladby stien. Tu je možné uplatniť hlinené výmurovky, priečky z hlinených tehál a hlinené omietky vo vnútorných konštrukciách domu práve pre ich výborné akumulačné vlastnosti a tepelnú zotrvačnosť. Vyššia povrchová teplota stien umožňuje ušetriť na vykurovanie a zaistí tepelný komfort. Vďaka prirodzenej regulácii vlhkosti, ktorú v interiéri použité hlinenej konštrukcie vytvárajú, sú vhodnou alternatívou nákladných technologických rekuperácií.

V stropných konštrukciách drevostavieb možno tiež využiť vrstvy hlinených tehál pre zaistenie nepriezvučnosti medzi podlažiami domu. Moderné artové hlinené omietky a marocké štuky, ktoré môžu byť prifarbené, umožnia originálne riešenie interiéru a prinášajú dotykový aj estetický zážitok.

Okrem vápenných mált, ktoré sú vhodné pre murovanie kamenného muriva alebo muriva z pálených a nepálených tehál, môžeme v rôznych konštrukciách vyberať zo širokej škály hlinených zmesí. Je dôležité rozhodnúť sa, či použiť hlinu z miestnych zdrojov, alebo využiť ponuku hlinených materiálov, ktoré sú už namiešané a vyladené výrobcom.

Drevostavba s vôňou hliny

Vlastnosti ílovitých hlín sú rôzne, a tak použitie miestnych zdrojov predpokladá ochotu a schopnosť staviteľa experimentovať so zložením hlinených zmesí, nájsť vhodné pomery hliny, piesku a organických prímesí a pripraviť väčšie množstvo vzoriek omietok. Po ich posúdení je potom možné vybrať najvhodnejšiu receptúru, hrúbku omietok a spôsob aplikácie.

Tento proces je náročný na čas, vyžaduje skúsenosti, predpokladá stavbu svojpomocne. Ideálne je spolupracovať so skúseným hlinárom, ktorý bude pomáhať pri tvorbe zmesi, stavebníka zaškolí a pri aplikácii hlinených omietok povedie.

Ak majú hlinené povrchy dobre plniť svoju funkciu, mali by sme ich opatriť vhodnými priedušnými vápennými, hlinenými alebo kazeínovými nátermi. V niektorých prípadoch je možné využiť tiež náterov z prírodných olejov a voskov, ktoré sú vhodné tiež na všetky drevené konštrukcie.

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1661