Nový, vylepšený betón s prekvapujúcimi vlastnosťami sa vracia do stavebníctva vo forme priehľadného betónu.
Mnohí z nás starších sa počas „boomu socialistickej architektúry a stavebníctva“ naučili nedôverovať betónu a mnohí z nás k nemu nadobudli doslovne odpor. Tento na dotyk chladný a na oko sivý, drsný materiál sa však v posledných rokoch podarilo vylepšiť v mnohých vlastnostiach a tak sa vo forme pohľadového betónu znovu vracia na svoje miesto v stavebníctve.
Avšak betón, ktorý vám chceme predstaviť dnes, trafí priamo do srdca najmä mladých, moderných ľudí. Maďarský architekt Áron Losonczi daroval tomuto materiálu úplne nový rozmer. Jedná sa totiž o priehľadný betón, ktorého zloženie je obohatené o 4 - 5 % sklených vlákien. Sklené vlákna sú vedené od jedného povrchu k druhému, teda z jedného konca prefabrikovaných blokov na druhý. Vlákna tak prenášajú svetlo z jednej strany betónovej steny na druhú a sú schopné ho viesť aj do vzdialenosti 15 m, pričom jeho zvyčajné konštrukčné vlastnosti zostávajú takmer nedotknuté.
Ak sa sklené vlákna ukladajú rovnobežne do predurčeného rastra, prenáša sa svetelná informácia z jednej strany betónu na druhú takmer neskreslená a cez betón je možné sledovať ostré línie tieňov. Ak sú vlákna uložené v betóne chaoticky, betón je síce priesvitný, ale tvary za ním nie je možné rozoznávať.
Jednou z možností použitia priesvitného alebo priehľadného betónu je okrem uplatnenia v umení, aj jeho využitie pri riešení obytných priestorov. Tento špeciálny betón dovolí do jednotlivých častí interiéru priniesť viac svetla, pričom náklady nebudú vysoké a trvácnosť materiálu omnoho vyššia.
Cena priehľadného betónu sa odvíja od ceny a počtu použitých sklených vlákien a nárokov kladených na jeho výrobu. Jeho výroba a využitie je doposiaľ značne obmedzené, pretože 1 m 2 priehľadnej steny pri štandardnej hrúbke 200 mm, stojí až okolo 4000 EUR. Podobne veľká stena z bežného betónu rovnakých kvalít stojí mnohonásobne menej.
Priesvitný a priehľadný betón by sa však v budúcnosti mohol vynikajúco hodiť takmer do každého interiéru. Dokázali by sme ho využiť na stavbu pevných deliacich priečok alebo dokonca priesvitných múrov.
Foto: www.goshara.ru