Učenie Feng Shui posilňuje pozitívnu energiu a my sa prirodzene počas dlhých a chladných zimných večerov, akosi častejšie uzatvárame do seba, spomíname, premýšľame a hodnotíme. Kombinácia Vianočných sviatkov a Feng Shui môže teda pre nás byť viac ako prospešná.
Ak už máte za sebou vianočné upratovanie, vrhnite sa na dekorácie. Vhodné farebné kombinácie vnesú do bytu, napriek chladným a oblačným dňom, pocit pohody a tepla. Spomedzi všetkých farieb je teda na vianočnú výzdobu najvodnejšia ba až predurčená najmä červená, ktorá symbolizuje lásku.
Preto si už generácie našich prarodičov zdobili príbytky červenými jabĺčkami, stužkami a slamenými ozdobami, ktoré sa leskli vo svetle otvoreného ohňa. Nechajte sa teda inšpirovať. Červené dekorácie so zlatými anjelskými vlasmi sú klasikou, ktorá vás nikdy nesklame.
Symbolom Vianoc je vianočný stromček, ktorý svojim tvarom prináša do našich domovov oheň a energiu, ktorá dáva priestor duchovnu a hlbokým myšlienkam. Mal by stáť v centre stretávania sa celej rodiny, to znamená v obývacej izbe alebo v jedálni. Dobré je, ak je vyzdobený dekoráciami rozličných farieb, pretože každá farba má vlastný význam. Ak sa rozhodnete pre stromček s prevahou červenej dekorácie, mali by ste ho umiestniť v južnej časti miestnosti. Prevažovať by na vianočnom stromčeku mala ale farba, zodpovedajúca svetovému smeru, na ktorý je miestnosť so stromčekom orientovaná. V izbách orientovaných na juh si môžete umiestniť stromček červený, oranžový alebo zelený.
Pri západnej až severozápadnej orientácii by ste mali dať prednosť zlatým a strieborným vianočným dekoráciám, ktoré vyvolávajú pocit luxusu. Na sever orientovaná miestnosť môže byť dekorovaná na strieborno a modro. Chladnejšie odlesky týchto farieb môžeme podporiť bielym svetlom. Južná a juhovýchodná orientácia nám dáva na výber medzi zelenou a modrou. Stromček v takto orientovanej miestnosti by mal byť ozdobený tradične, či už slamenými hviezdami alebo ozdobami zo šúpolia. Využiť môžeme aj krásu už spomínaných červených jabĺčok alebo šošovice v podobe retiazok.
Ako tradičnú dekoráciu miestnosti doporučujeme orechové škrupiny so sviečkami alebo pomaranče zdobené klinčekmi. Okrem svojho nevšedného vzhľadu vás totiž omámia aj svojou prekrásnou vôňou.
Nezabúdajte ani na tradičné zvyky. K šupinám z vianočného kapra si do peňaženky schovajte aj 3 čínske mince, ktoré vám do peňaženky a príbytku privedú hojnosť a bohatstvo. Čínske mince, podobne ako dnešné mince patria aj pod obrus na štedrovečernom stole. Obrus by mal byť okrúhly, aby podporil harmóniu medzi členmi rodiny.
Aj samotný jedálenský stôl je dôležitý symbol rodiny. Jeho veľkosť by mala byť prispôsobená počtu rodinných príslušníkov. Nemali by za ním sedieť veľmi natesno, aby sa mohli dokonale uvoľniť a vychutnávať jedlo i atmosféru. Stôl by mal byť pevný a stabilný, najlepšie z dreva, s tmavým povrchovým prevedením a samozrejme, s oblými hranami. Najvhodnejšími farbami na vianočnú výzdobu stola sú červená a zelená, ktoré v sebe spájajú sviežosť, kreativitu, rast i nadšenie.
Na stole by mala plápolať aj sviečka, určite však nie čiernej ani modrej farby, ktoré by do rodiny mohli priniesť nezhody a hádky. Farbu sviečok by ste si, podobne ako farbu vianočného stromčeka, mali určiť podľa orientácie bytu.
Foto: www.br.de, www.katholisch.de