S dôsledkami vlhkosti bojuje slušné množstvo chalupárov a častokrát ide o bezvýsledný boj. Moderné systémy prevetrávaných podláh môžu raz pre vždy vyriešiť problémy so vzlínajúcou sa vlhkosťou. Jednoduché plastové tvarovky zastavia dokonca aj nebezpečný radón. Poďme si o tomto systéme povedať viac.
Verte či neverte, ak chceme čo najjednoduchšie opísať princíp prevetrávnej (resp. odvetrávanej) podlahy, musíme sa preniesť stovky, ba tisíce rokov do minulosti.
Princíp systému je nielenže jednoduchý, navyše vychádza zo staviteľskej tradície starých Rimanov, ktorí dvíhali podlahy svojich stavieb pomocou amfor alebo podmuroviek. Takto vytvorený prázdny priestor bol pomocou ventilačných mriežok spojený s vonkajším prostredím, čo zaisťovalo cirkuláciu vzduchu. Konštrukciu prevetrávaných podláh reprezentujú najmä patentované systémy, ktoré predáva a montuje rad tuzemských firiem.
Odvetrávaná podlaha dokáže vyriešiť problém s vlhkosťou a radónom v nepodpivničených objektoch. Radón je nebezpečný predovšetkým pre zdravie obyvateľov zasiahnutého domu. Dôsledky vlhkosti však tiež môžu ohroziť zdravie človeka, vzlínajúca voda navyše poškodzuje murivo a znižuje komfort bývania kvôli možným dôsledkom v podobe plesní, zápachov a ďalších sprievodných javov zvýšenej vlhkosti.
Nasadiť v boji proti vlhku aj nebezpečnému radónu ťažký kaliber v podobe vybudovania odvetrávanej podlahy možno aj v kombinácii s ďalšími opatreniami, no najmä vtedy, ak je nemožná napríklad dodatočná montáž hydroizolácie. Plastové tvarovky pre vytvorenie dutín vyzerajú ako korytnačí pancier, pripomínajú tiež eskimácke iglú či malé záhradkárske štvornohé stoličky rôznych rozmerov. Slúžia pre vytvorenie dutiny medzi zemou a podlahou vnútri základovej dosky. Dutina oddeľuje stavbu od podložia a vytvára medzipriestor, v ktorom sa vlhkosť v podobe vodnej pary spojí s prúdiacim vzduchom a vzápätí je odvedená mimo objekt.
Tvarovky sa skladajú vedľa seba vo vopred zvolenom smere a vytvárajú samonosnú pochôdznu plochu. Táto plocha sa zaleje betónovou zmesou.
Na severnej stene sa rúrky vyvedú približne 30 až 50 cm nad terénom, na južnej strane potom čo najvyššie. Komíniky by mali z obvodovej steny ústiť zhruba po troch až piatich metroch. Výpočet konečnej ceny odvetrávanej podlahy sa odvíja od použitých materiálov a náročnosti montáže. Líšia sa aj ceny jednotlivých podlahových systémov.
Mohlo by vás tiež zaujať:
Drevená podlaha v kúpeľni nemusí zostať len snom
Plastové dlaždice – vynikajúca voľba pre garáž a dielňu
Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Podlahy
© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
Foto: www.daliform.com
Autor: Ivan Nôta