Postavte si záhradný gril I.časť

Ak patríte medzi vyznavačov letných grilovačiek a zároveň ste zručným domácim kutilom, iste vám už napadlo, postaviť si na záhradke vlastný gril. Stavbu záhradného grilu, ako napokon každú stavbu, treba dobre premyslieť a naplánovať, aby ste sa vyhli neskorším problémom pri jeho samotnom užívaní.

 

Záhradný gril

 

Začnite hľadaním vhodného miesta pre záhradný gril

 

Pred stavbou záhradného grilu postupujeme presne tak, akoby sme mali v pláne postaviť záhradný kozub. Konštrukčne je totiž gril vlastne záhradný kozub, ktorému však chýba lapač spalín a komín. Pre gril je vhodné nájsť záveternú stranu. Pokiaľ je vaša záhrada vo svahu, alebo máte šťastie a cez pozemok vám tečie potôčik, hľadajte miesto, kde po západe slnka neprúdi studený vzduch, ktorý by mohol znepríjemňovať večernú grilovačku. Ak sa vám nepodarí nájsť tiché a záveterné miesto, bolo by rozumné, vybudovať v blízkosti grilu záhradný múr, ktorý prúdenie vzduchu stlmí. Podobne tak, by sme mali myslieť i na to, že by dym z grilu nemal stúpať do okien nášho domu a už vôbec nie k našim susedom. Dym, pachy a navyše i hluk vašej grilujúcej spoločnosti by ich totiž mohol obťažovať.

 

Pri hľadaní vhodného miesta pre stavbu grilu myslite aj na skutočnosť, že nie vždy budete grilovať po západe slnka. Preto je na vhodné, ak gril a miesto na stolovanie budú chránené prístreškom alebo praktickou markízou. Gril nikdy neumiestňujte pod stromom a vyhnite sa aj blízkosti iných horľavých materiálov. Ak ste sa rozhodli umiestniť gril priamo na svojej terase, naplánujte si ohnisko tak, aby ste ho mohli vstavať do oporného múrika alebo do rohu terasy.

 

Záhradný gril

 

Pokiaľ sa rozhodnete pre miesto vzdialené od domu, bude potrebné plochu pod grilom a taktiež sedením spevniť. Plocha by mala byť postavená z nehorľavého materiálu a mierne vyspádovaná, aby sa na nej nezdržiavala dažďová voda. Ako materiál sa hodí vonkajšia dlažba.

 

Materiál na výstavbu murovaného grilu

 

Vybudovaniu základov by mal predchádzať náčrt alebo základný nákres, ktorý nám pomôže dotvoriť predstavu o vhodnom materiáli a najmä o jeho množstve. Materiál pre stavbu krbu musí vyhovovať vysokým nárokom na odolnosť životnosť, pretože je často vystavovaný prudkým zmenám teplôt. Rozhodnúť by ste sa mali zároveň pre materiál, ktorý bude harmonizovať s domov a záhradou a so stavebnými prvkami a materiálmi, ktoré ste v nich použili. Najpoužívanejším stavebným materiálom sú prírodný kameň – vápenec alebo tehly. Podľa vašich finančných možností si však môžete vybrať aj z pieskovca, travertínu, mramoru alebo žuly. Aj pri výbere spojovacieho materiálu musíme vsadiť na kvalitu a vybrať osvedčený murovací materiál, ktorý bude odolávať vplyvom počasia. Kameň alebo tehly môžu byť priznané alebo môžete krb omietnuť ďalším materiálom.

 

Foto: www.heimwerkerlexikon.selbermachen.de, www.darza-mebeles.lv

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

23534