ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálPórobetón? Výhody presného muriva

Pórobetón? Výhody presného muriva

Medzi stavbárskou laickou verejnosťou akoby neustále prebiehal spor medzi zástancami murovaných stavieb z klasických pálených tehál a medzi vyznavačmi pórobetónu. Tehla alebo pórobetón? Všetko má svoje pre a proti...

 

Pórobetón nepatrí medzi stavebné materiály s tisícročnou tradíciou, ale to neznamená, že by bol horší, alebo menej kvalitný. Naopak, jeho výhodou je skutočnosť, že jeho výroba umožňuje presné tvarovanie jednotlivých kusov a navyše sa dá veľmi ľahko opracúvať. Mnohí výrobcovia ponúkajú ucelený stavebný systém tvárnic, ktoré skutočne uľahčia majiteľovi budúceho domu množstvo prác ale aj financií, pretože hrubá stavba z nich postupuje obvykle veľmi rýchlo.

 

Takýto ucelený stavebnicový systém obvykle obsahuje presné tvárnice pre murovanie obvodových, nosných a nenosných priečok a to v rôznych hrúbkach, nosné a nenosné nadotvorové tvárnice – čiže, preložené do ľudovej reči – preklady otvorov dverí a okien, tvárnice v tvare U, pomocou ktorých sa môžu vytvárať stužujúce vence, stropné a priečkové panely, schodiskové stupne a komínové tvárnice.

 

Stavba z pórobetónu  

 

 

Azda jedinou nevýhodou pórobetónu je jeho vysoká nasiakavosť a preto sa ho neodporúča používať ako murovací materiál pri výstavbe pivníc a suterénov a skutočnosť, že znesie relatívne menšie zaťaženie a nie je určený ako murovací materiál nosných stien výškových budov. Jemná štruktúra pórobetónu umožňuje aby steny mali takmer dokonale rovný povrch a výborné tepelnoizolačné vlastnosti si najmä v prípade okenných a dvernýc hotvorov mokrý stavebný proces, čo výrazne urýchľuje výstavbu.

 

Aj stropné konštrukcie majú svoje výhody, napríklad, že v prípade potreby výrobca môže dodať presne podľa kladačského výkresu. Pórobetón má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ľahko sa s ním manipuluje a jeho rovný povrch nevyžaduje nanášanie základnej vyrovnávacej vrstvy omietky. Aj vysekávanie otvorov pre elektrické či vodovodné prípojky je veľmi jednoduché, rovnako ako aj uchytávanie závesných skriniek, či vešanie obrazov.

 

Foto: www.roof-facade.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10224