Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Vývojom nových stavebných materiálov a ich prieniku na trh, upadajú predsudky o bývaní v podkroví stále viac do zabudnutia. Pri výbere vhodného priestoru pre naše budúce „hniezdočko“ v oblakoch, však treba mať predsa na zreteli niektoré fakty.
Základom vyhovujúceho priestoru je predovšetkým vhodná a zdravá strecha. Vtedy nám zo starostí a nákladov odpadne jej rekonštrukcia a my sa môžeme pokojne venovať zatepleniu priestoru, osadzovaniu okien či výstavbe priečok. Ak strecha objektu, pre ktorý sme sa rozhodli, nie je vo vyhovujúcom stave, treba ju zrenovovať a zároveň sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhneme ani renovácii celého krovu.
K obhliadke strechy je nutné prizvať statika, ktorý je nielenže schopný posúdiť jej stav a stav dreva použitého na krov. Pre plánovanie dostavby je totiž podstatné vedieť, či cez netesnosti v strešnej krytine strecha nezateká, alebo či nie sú drevené časti krovu vlhké, rozsušené, zhnité alebo dokonca napadnuté škodcami.
Statik musí vypočítať aj to, či sú múry a stropy nižších podlaží schopné uniesť ďalšiu záťaž, na ktorú väčšina starších objektov nemala byť prečo dimenzovaná. Tak isto aj strešná konštrukcia bude dodatočne zaťažená tiažou tepelnej izolácie, poprípade aj nových konštrukcií a materiálom stropných podhľadov.
Aby bola celková záťaž dostavovaného podkrovia čo najnižšia a zároveň sa riešil aj problém vynášania materiálu na vyššie podlažia už stojaceho obytného domu, využívajú sa pri dostavbe výlučne ľahké materiály. Prím hrá v tomto prípade jednoznačne sadrokartón, bez ktorého sa nezaobídeme pri obkladaní šikmých stien, stavbe priečok a znižovaní stropov a ani pri riešení podláh. Okrem jeho fyzikálnych vlastností, sú sadrokartónové dosky obľúbené aj pre jednoduchý spôsob ich opracovania a montáže. K ďalším materiálom často používaným pri dostavbe podkrovia patrí najmä porobetón, drevo a taktiež montážne dosky vyrobené na jeho báze. V spojení s materiálmi je potrebné spomenúť aj to, že pri dostavbe podkrovia sa využívajú takmer výhradne suché technologické procesy.
Aký priestor je vhodný pre rekonštrukciu podkrovia?
Na dostavbu podkrovného bývania teda rekonštrukciu podkrovia sú najvhodnejšie povaly pod sedlovými strechami a manzardovými strechami so sklonom od 35 do 55°C. Ich výhodou je nielen dostatočná podchodná výška, ale aj to, že vytvorený priestor má dva rovné štítové múry.
Mnoho odborníkov totiž tvrdí, že napriek pohode, ktorou šikmé steny vplývajú na človeka, nemali by v podkrovnom priestore predsa len chýbať ani rovné steny. Túto výhodu nemá napríklad strecha valbová. Hoci je tiež vhodná a často využívaná na stavbu podkrovia, sú jeho všetky štyri strany šikmé, čo prináša za následok zmenšenie jeho využiteľnej plochy.
Pred započatím rekonštrukcie podkrovia je veľmi dôležité skontrolovať aj stav inžinierských sietí a stúpačiek. Ich kapacita nemusí postačovať na obstaranie dodatočného bytu, najmä ak ide o prívod teplej a úžitkovej vody alebo rozvod kúrenia či plynu. V prípade že ich výkon alebo kvalita nepostačujú, čaká nás vybudovanie nových. V prípade kúrenia sa môžeme rozhodnúť aj pre vlastný – samostatný systém alebo krb. Z toho vyplýva, že pri obhliadke priestoru, ktorý sme si pre dostavbu vyhliadli, musíme nechať skontrolovať aj pôvodný komín.